Şehit Öğretmenler Parkı açıldı

Kastamonu Belediyesi ve İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Yardım Sandığı (İLKSAN) işbirliğinde oluşturulan Şehit Öğretmenler Parkı, Tosya yolu üzerindeki Şehit Bülent Gider Caddesi’nde dün düzenlenen törenle açıldı.

168 şehit öğretmenin isimlerinin yazılı bulunduğu parkın açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da katıldı.

Açılışta İLKSAN Başkanı Tuncer Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu ve Vali Yaşar Karadeniz birer konuşma yaptı.

TUNCER YILMAZ

“Kurum olarak aldığımız karar doğrultusunda her yıl “Eğitim Şehitlerini” hatırlamak, unutulmamalarını sağlamak için şehit ailelerimizin bulunduğu illerde etkinlikler tertip etmekteyiz. Amaçları vatanına ve milletine hizmet etmek, milletini aydınlık geleceğe hazırlamak, körpe yavrularına vatan ve millet aşkı vermek ve onların toplumda iyi bir birey olmalarını sağlamak olan eğitimcilerimiz, ülkemizin en ücra yerlerine elinde bir kalemle giderek hizmet etmektedirler. Ancak hizmetten başka gayesi olmayan eğitim çalışanları, bölgenin aydınlanmasını istemeyen, toplumun cahil ve biatçı kalmasını isteyen terör örgütleri tarafından, 1917 yılından itibaren şehit edilmişlerdir. Bu projede emeği geçen başta Kastamonu Belediyesi’ne ve bu önemli günümüzde bizlere destek veren herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum”

MEHMET YURT

İLKSAN’ın eski genel başkanlarından olan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt da konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’de üçüncüsü Kastamonu’da açılan Şehit Öğretmenler Parkı’nı bizlere kazandıran, birlikte çalışmaktan büyük onur duyduğum Belediye Başkanımız Op. Dr. Galip Vidinlioğlu’na eğitim camiasının eski bir ferdi olarak şükranlarımı sunuyorum.  Parkımızda 168 şehit öğretmenimizin isimleri olacak. Burada onların aziz hatıraları yaşayacak. Onların irfan mücadelesini muzaffer kılmak adına yaptıkları kahramanlıklar daha iyi anlaşılacaktır”

TALİP GEYLAN

“Bugün burada sadece bir park açılışı yapmıyoruz. Unutmadığımızı gösteriyoruz. Şehitlerimizi unutmadığımızı göstermesi açısından ben bu parkın açılışını çok anlamlı buluyorum. Bu anlamda bu parkın açılışında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

GALİP VİDİNLİOĞLU

“Sevdamız Kastamonu diyerek yola çıktığımızda da söylemiştik. Şehrimizde nefes alınabilen alanları arttırmalıyız. Uygun görülen yerlere park projelerimiz, şehrimizin nefes alması için çok önemli olduğunu söylemiştik. Bunları da uygulamaya başladık. Bu kadar süre zarfından birkaç tane parkımızı şehrimize kazandırmış olduk. Bir tanesi yetişmedi. İnşallah onun da önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Bize böyle bir anlamlı teklifle geldiği için İLKSAN Genel Başkanı Tuncay beye çok teşekkür ediyorum. Çalışanlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Bu parkı o kadar kısa sürede bu hale getirdiler ki; onun için personelimiz ayrı bir övgüyü hak ediyor. Öğretmenler bizim için çok kıymetli. En başından beri bu yola çıktığımızda bile hep dile getirdiğim şey eğitim. Eğitiminde baş mimarları elbette ki öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimiz bizim baş tacımız, velinimetimiz. Allah onlara güç, kuvvet versin. Şehit Öğretmenler Parkı’nın da önemi bizim için çok büyük. Öğretmenlerimizi hayırla yad etmek adına, bu çok önemliydi. Bu anlamda hem şehit öğretmenlerimize, hem Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün öğretmenleri minnetle yad ediyoruz.”

YAŞAR KARADENİZ

“Eğitim mücadelesinin, silahlı mücadele kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Oradaki insanımızın bu ülkenin birliğiyle, bütünlüğüyle sağduyulu bakıldığında bir kavgası yok. Diyarbakır’da anaların verdiği mücadeleye baktığımızda bile terörist dediğimiz insanların annelerinin bile bu ülkenin birliğinin, bütünlüğünün yanında olduğunu görüyoruz. Biz bu mücadelede diğer ülkeler gibi değiliz. Son derece avantajlıyız. Bu avantajımızı da olaya doğru teşhis koyarak, her zaman bu ülkenin birliğinden, bütünlüğünden yana kullanmak zorundayız”

Cengiz MUHZİROĞLU