ŞEHRE HOŞGELDİN BUDAMIŞ

Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantının ana gündemini ise geçtiğimiz haftalarda referandumla Kastamonu’nun merkez mahallesi olmayı kabul eden Budamış Köyü oluşturdu.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Budamış’ın Kastamonu’nun 20. mahallesi olması oybirliği ile kabul edildi.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Budamış köyündeki referandumdan sonra Belediye Meclisi olarak 30 gün içerisinde karar almaları gerektiğinden bu olağanüstü toplantıyı yaptıklarını söyledi.
Budamış’ta hızla altyapı çalışmalarına da başlayacaklarını ifade eden Başkan Tahsin Babaş, “Burası şehrimizin ayrı bir muhtarlığı olacak. Bu köyümüz zaten şehrimizin içerisinde kalmıştı. Hızlıca yollarını ve alt yapısını bu sene bitirmek istiyoruz. Bu bölgede yeni imar planları yapılacak. Benim tahminimce Kastamonu’nun en az 20 yıllık gelişim alanlarını karşılıyoruz. Kastamonu hızlı gelişiyor. Yeni kuracağımız yerleşim alanlarında bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Buradan da arkadaşlarımıza talimatı veriyorum, yeni kurulacak bölgelerde 30 metreden aşağı bulvar olmasın. Cami, okul yerlerini mutlaka ayırmalıyız. Yoksa ileride çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bu planlamaları dikkatlice yapmamız lazım” şeklinde konuştu.
Belediye Meclisi’ndeki ikinci gündem maddesi ise Kent Estetik Kurulu yönetmeliği oldu. Kent Estetik Komisyonu, Belediye Başkan Yardımcısı başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden görevlendirilecek iki kişi, Mimarlar ve Mühendisler Odası’ndan görevlendirilecek en az 10 yıl tecrübeli bir mimar ve Kastamonu Üniversitesi’nden görevlendirilecek bir teknik eleman olmak üzere toplamda 5 kişiden oluşacak.
Bu konuyla ilgili de Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bundan sonra şehirde yapılacak tüm projeler Kent Estetik Komisyonu’ndan da geçecek. Bu çok önemsediğim bir kurul. Bu kurulun vereceği karaları biz onaylayacağız” dedi. Kent Estetik Komisyonu yönetmeliği de Meclis tarafından oybirliği ile kabul edildi.
Meclis’teki diğer gündem maddesine ise Belediye bünyesinde bulunan 1988 model bir kamyonun Şenpazar Belediyesi’ne satılması noktasında Encümen’e yetki verilmesi kararlaştırıldı.
Toplantıda, Sabit ve Mobil Haberleşme Altyapısı veya Şebekelerinde Kullanılan Her Türlü Kablu ve Benzeri Gerecin Taşınmazlardan Geçirilmesine İlişkin Yönetmelik de Meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi.