Babaş’tan Bıyıklı’ya cevap

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında Belediye’ye yönelttiği sorulara yazılı olarak cevap verdi.

Bıyıklı’nın Nasrullah Meydanı Projesi, Belediye önündeki otopark üzerinde yapılan yapının ruhsat durumu, kentsel dönüşüm ve şehir imarı noktasında yönelttiği soruları cevaplayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun koşar adım ilerlerken önünün kesilmek istendiğini gördüklerini ve meyve veren ağacın taşlandığını söyledi.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında Belediye’ye yönelttiği sorulara yazılı olarak cevap verdi.

Bıyıklı’nın Nasrullah Meydanı Projesi, Belediye önündeki otopark üzerinde yapılan yapının ruhsat durumu, kentsel dönüşüm ve şehir imarı noktasında yönelttiği soruları cevaplayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun koşar adım ilerlerken önünün kesilmek istendiğini gördüklerini ve meyve veren ağacın taşlandığını söyledi.

Kastamonu’da sadece yapılaşmanın düşünüldüğüne yönelik söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Başkan Babaş, “Sayın Bıyıklı’dan asılsız söylemleri tespit olarak aktarmasını değil, bölge illerin bu yöndeki çalışmalarıyla bizlerin çalışmalarını araştırıp verilerle değerlendirmeler yapmasını beklerdim” dedi.

Nasrullah Meydanı projesinin ödüllü bir proje olduğunu söyleyen Babaş, otopark üzerindeki yapının da ruhsatının olduğunu ifade etti; imar konuları hakkında ise, “Revize imar planları ve depreme dayanıksız binaların yenilenmesiyle ilgili defalarca açıklamalar yaptık. Bu noktada bizler için her şeyden önemlisi halkımızın güvenliği, refahı ve konforudur. Bunun için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacağız” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın, yazılı açıklaması şöyle:

“Aziz hemşerilerimizin teveccühüyle göreve geldiğimiz 2014 yılından bugüne 228 kategoride 957 proje üreterek ilimize 140 Milyon TL yatırım yaptık. Bu süreçte hayata geçirdiğimiz ve projelendirdiğimiz her projeyi kamuoyumuzla paylaşarak en ince ayrıntısına kadar anlattık. Tüm projelerimizi hemşerilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla ve uzmanlarla en ince ayrıntısına kadar istişare ederek hayata geçirmek adına adımlar attık. Tüm çalışmalarımızı büyük bir şeffaflıkla gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.
Bu doğrultuda meyve veren ağaç taşlanır misali bazı mesnetsiz söylentilerin üretilmeye çalışıldığını ve Kastamonu’nun koşar adım hedefe giderken önünün kesilmek istendiğini de görmekteyiz.
‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir’ düsturuyla çıktığımız yolda milletimize en iyi hizmeti sunmak için ekiplerimiz ile birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor ve tüm engelleri aşıyoruz. Biz ilimize değer katan projeleri Cenab-ı Hakk’ın izni, asil hemşerilerimizin bizlere verdiği büyük destekten aldığımız güçle ve uzman ekiplerimizin fedakarca çalışmalarıyla yapıyoruz.
Kamuoyunu her daim aydınlatan bir Belediye olarak, Sayın Muzaffer Bıyıklı’nın da doğru şekilde bilgilenmesi adına geçmişte paylaştığımız gerçek bilgileri yeniden kıymetli hemşerilerimizle paylaşacağız.
Kastamonumuzun daha yaşanılabilir bir şehir olması ve gelecek nesillere yeni yaşam bırakmak ve ilimizin marka şehir olabilmesi adına modern şehircilik projelerimizi, yaşam alanları projelerimizi, tarihi ve kültürel projelerimizi hayata geçiriyoruz.
Hiçbir zaman mesnetsiz iddialarda bulunmadan sadece işimizi yapıyor, milletimize, hemşerilerimize ve Kastamonumuza hizmet aşkıyla belediyeciliğin gerektirdiğinden fazlasını yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Çağdaş şehircilik anlayışı içerisinde sadece yapılaşmanın düşünüldüğüne yönelik söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Kastamonu’da göreve geldiğimiz günden bu tarafa peyzaj, park ve bahçe, yeşil alan ile rekreasyon projeleri kapsamında bölgenin örnek çalışmaları ilimizde yapılmıştır. Üç yıl gibi kısa bir sürede; 121 adet peyzaj çalışması gerçekleştirdik, 17 adet park yaptık, 86 bin 764 metrekare yeşil alan oluşturduk, 117 adet çocuk oyun grubu ile 33 adet kondisyon parkı kurduk, 3 bin 975 adet fidan diktik, 191 bin adet çiçek dikimi yaptık. Yine bu süre içerisinde Harikalar Diyarı ve Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı gibi önemli yaşam alanlarını tamamladık. Sağlıklı yaşamı desteklemek, çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve birlik beraberliğimizi destekleyecek beş semt sahamızı da hizmete açtık.
Gerek üçüncü yıl toplantımızda, gerek belediye meclisimizde gerekse değerli basın mensuplarımız ile bir araya geldiğimizde kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu bilgileri defalarca paylaştık. Bu noktada değerli belediye meclis üyelerimiz de takdir eder ki, bölgenin en başarılı belediyesiyiz.
Sayın Bıyıklı’dan asılsız söylemleri tespit olarak aktarmasını değil, bölge illerin bu yöndeki çalışmalarıyla bizlerin çalışmalarını araştırıp verilerle değerlendirmeler yapmasını beklerdim.
Kastamonumuzun saklı hazinesi olan tarihini canlandırmak ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak adına yıllardır yapılamayan çalışmaları başlatmak bizlere nasip oldu. Kastamonumuzun hak ettiğine inandığım Dünya Kültür Miras Listesi hedefiyle hazırladığımız ve hayata bir bir geçirdiğimiz her proje meşakkatli çalışmaların bir ürünüdür. Gerçekleştirdiğimiz her proje ilimizi hedefine biraz daha yaklaştırmaktadır.
Bu nedendir ki; siyasetin şuursuzca yapılmaması ve siyasetçilerin bilgisizce yorumlar yapmaması hem siyaset mekanizmasının güvenilirliğini daim kılmak hem de devletin kurumlarını itham altında bırakmamak adına önemlidir.
Nasrullah Meydanı Projemiz Dünya Kültür Miras Listesi hedefi doğrultusunda oluşturduğumuz projeler bütününün en önemli parçasıdır. Nasrullah Meydanı Projesi Sayın Bıyıklı’nın söylediği gibi ‘oldu bittiye’ getirilmemiş, aksine 1,5 sene gibi uzun bir çalışma ürünü ortaya çıkmıştır.
Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım Projemiz, ülkemizin en büyük meydanlarından biri olan İzmir Konak Meydan projesini hazırlayan ve bu projeyle Türkiye’de birincilik ödülü alan mimarlık ekibi tarafından projelendirilmiştir. Nasrullah Meydanı Tarihi Kentsel Tasarım Projemiz, Tarihi Kentler Birliği tarafından da proje ödülüne layık görülerek Türkiye’deki örnek projeler arasında yerini almıştır. İlimize değer katacak bu önemli projemiz en kısa sürede tamamlanacaktır.
Nasrullah Meydanı projesiyle ilgili kulaktan dolma söylentileri önemseyerek, memleket sorumluluğundan uzak görüş bildirmek ve konunun tekniğiyle ilgili bilinçsizce yorum yapmak had aşmaktan öteye gitmemektedir.
Her vatandaşımıza olduğu gibi Sayın Muzaffer Bıyıklı’ya da Kastamonu Belediyesi’nin kapıları açıktır. Tüm hemşerilerimiz gibi Sayın Bıyıklı da merak ettiği, önemsediği her projeyle ilgili bilgiyi gelip en yetkili mercilerden alabilir. Böylelikle kamuoyuyla söylentiler değil, doğrular ve şehrin gelişimine katkı sağlayacak bilgiler paylaşılır.
İlimizde trafik sorununu çözmek adına başlattığımız otopark projeleri kapsamında yap işlet devret modeliyle tamamlanan Belediye hizmet binamız önündeki 420 araçlık otoparkın üzerindeki yapıyla ilgili teras kısmının ruhsatı vardır. Bu alan daha önce de otopark olarak kullanılan bir alandır ve yeri Belediyemize aittir.
‘Göz aynada neyi görürse o niyetle karşısına bakarmış’ derler. Biz herkese iyi niyetle bakıyor ve öyle yaklaşıyoruz. Tüm yatırımlarımızı ve projelerimizi bu yönde hazırlıyoruz. Her adımımızı halkımız ile istişare ediyoruz. Sayın Bıyıklı’nın da bizlerle aynı fikirde olduğunu düşünüyoruz.
Revize imar planları ve depreme dayanıksız binaların yenilenmesiyle ilgili defalarca açıklamalar yaptık. Bu noktada bizler için her şeyden önemlisi halkımızın güvenliği, refahı ve konforudur. Bunun için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacağız.
Revize imar planlarıyla ilgili defalarca toplantılar gerçekleştirdik ve kamuoyuyla her zaman en doğru bilgiyi paylaştık. Kuzeykent Revize İmar Planı Türkiye’de örnek bir çalışma olmuştur. Biz burada imarı halkımızın görüşlerini alarak gerçekleştirdik. Kuzeykent’te bulunan 60 sitenin sakinleriyle bir bir toplantılar yaptık. Vatandaşlarımızı dinledik. Yapılacak revize imar planını anlattık. Bu toplantıların ardından sayın meclis üyelerimizle konuyu enine boyuna görüştük. Ardından tekrar kamuoyunu bilgilendirdik. Daha sonra gelen tüm itirazları ve talepleri bir kez daha değerlendirdik. İmar Komisyonumuz da da konuyu en ince ayrıntısına kadar görüştük. Kararları tekrar kamuoyuyla paylaştık. Aynı şekilde Candaroğulları Revize İmar Planı’nı da bu esaslar doğrultusunda gerçekleştirdik.
Kastamonu Belediyesi aziz milletimizin belediyesidir ve her daim şeffaflık ilkesiyle hareket etmektedir. İddia ediyorum ki, hazırlanan revize imar planı, Türkiye’nin en şeffaf revize imar planıdır. Çünkü bu plan hemşerilerimiz ile birlikte yapılmıştır. Sayın Bıyıklı’nın da halka olan güveninin tam olduğunu düşünüyor ve halkın onay verdiği bir revize imar planıyla ilgili kendisine aktarılan yanlış bilgileri düzelteceği kanısını taşıyorum. Ayrıca Sayın Muzaffer Bıyıklı bizlerin defalarca kamuoyuna yaptığı bu açıklamaları takip edemediğini ve söylemlere o nedenle kulak kabarttığını düşünüyorum!
Bu noktada da konuların doğru araştırılması ve gerçeğin bizzat kaynağından öğrenilmesi hususunun önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Gereken tüm bilgilendirmeler her daim belediyemiz tarafından yapılmıştır ve yapılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”