Sel felaketinden ders almalıyız

11 Ağustos 2021’de yaşanan sel olayından Çatalzeytin,  Abana, Bozkurt,  İnebolu, Küre, Azdavay ve Sinop’a bağlı Türkeli, Ayancık ilçeleri büyük zararlar gördü. En büyük zarar HES yapılan Bozkurt başta olmak üzere Çatalzeytin ve Ayancık’ta oluştu.

En çok can kaybı yaşanan Bozkurt’ta yürekler yandı. Bozkurtlu hemşerilerimizin acılarını paylaşıyoruz.

Sel olayından sonra Akçay yatağına baktığımızda gördüğümüz manzara her şeyi anlatıyor. Yatağına geri dönen Akçay, bizi bir kez daha uyardı.

Akçay’ın geçmiş yıllardaki uyarılarına gazete arşivimizdeki haberlere bakarak göz atalım:

  • 29 Ağustos 1982: Selde yirmi köyün elektriği kesildi, tüm köy yolları kapandı. Kavaklı köyünde beş yaşındaki Selma Yaman, sel sularında boğuldu.
  • 2 Ekim 1983:Yirmi iki köyün yolu kapandı. İki kişi boğuldu.
  • 7 Temmuz 1987: Sel ani bastırdı, orman deposunu sel aldı.
  • 12 Ekim 1988: Akçay ve Harda Köprülerini sel aldı. Üç kişi sel sularına kapılarak öldü. Çaya düşen Vali İsmail Günindi, güçlükle kurtarıldı. Metrekareye 145.02 kilogram yağmur düştü . Orman deposu çay içinden Karamanlar’a kaldırıldı.
  • 7 Temmuz 1999:Karacakaya, Hacıreis, Hacıreissökü’de sel ekili alanlara zarar verdi.
  • 19 Haziran 2017: Çarşıda göl oluştu. Akçay ve Harda Çayı, tomrukları denize sürükledi.
  • 6 Temmuz 2019: Sel köy yollarını tarumar etti. Dokuz orman işçisi selden kurtarıldı.

Boşuna unutmaya çalışmayalım. Akçay, unutturmaz. Akla ve bilme karşı inatlaşma yapanların yakalarına hukuk da yapışır.

Muğlalı Avukat Canan Karaosmanoğlu, İnebolu Cumhuriyet Savcılığı’na Bozkurt’ta can kayıplarına neden olan sel olayı ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ilgaz Yüceler, 28 Ağustos 2021 tarihli Kastamonu Gazetesinde çıkan köşe yazısında “ Toplumsal hafıza yoksa yeni felaketler vardır, daha çok beton vardır.“diyor.

Çatalzeytin’i yerle bir eden, Çatalzeytin – Türkeli geçişini sağlayan Akçay Köprüsü ve 12 köy köprüsünü yıkan, tüm köy yollarını bozan sel olayından sonra ders alınmamış ki Akçay kıyısına okul ve yurt yapımı gündeme geldi. Akçay kıyısına okul ve yurt yapımı cinayettir.  Bu işten vazgeçilmeli MYO okul ve yurt binaları Akçay dışında bir yere yapılmalıdır.

Sel felaketinden ders almalı. Değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Sel olayından sonra konuştuğumuz çevreci ve siyasetçi hemşerilerimiz Akçay’a yapılaşmaya  “Hayır” dediler.

Bu konuda ilk çıkışı Facebook hesabına yazan Nazan Yağış yaptı. Av. Kadriye Işıldak, İşadamı Ali Kütük, AKP İlçe Başkanı Musa İhsan Uğuz, İl Genel Meclisi Üyesi Mevlüt Kaplan, CHP İlçe Başkanı Erdal Savcı, Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Hasan Çay, “Akçay’a yapılaşma olmamalı” diyorlar.

Biz de 39 yıldır çıkan yerel gazete olarak Akçay’a yapılaşmaya dün olduğu gibi bugün de “Hayır” diyoruz.

11 Ağustos’ta geçirdiğimiz büyük sel felaketinden ders almayan, dere kıyılarına yapılaşmaya göz yumanlara “Allah akıl fikir versin” diyorum.

 

Emin Türkay ÖZTÜRK