Şen’in talebine Kılıçdaroğlu’ndan destek

“Gazilik unvanı Kastamonu’nun da hakkı”

İstanbul Maltepe’de dün kapılarını açan Kastamonu Tanıtım Günleri açılışında KAS-DER Genel Başkanı Şen’in “Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın iki katı şehit veren Kastamonu’nun gazilik unvanı hakkı değil midir? Meclis açılır açılmaz bu talebimizin gündeme alınmasını istiyoruz” şeklindeki sözlerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Elbette ki gazilik unvanını Kastamonu’ya vermek bizim için onur ve şeref olur” dedi.

 

İstanbul Maltepe’de bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nin açılışı dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla gerçekleşti.

Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) tarafından organize edilen, Gün Medya ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Açılış töreninde Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) Genel Başkanı Remzi Şen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birer konuşma yaptı. Konuşmalara, Kastamonu’ya Gazilik unvanı verilmesi teklifi gündeme geldi.

REMZİ ŞEN

Kastamonu’nun tarihçesinden söz eden ve önemli mesajlar veren KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’nın unvanlarına dikkat çekerek, “Buradan sormak istiyorum, hiç işgal görmediği halde Çanakkale’de en çok şehit veren ildir Kastamonu. Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığı için kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle topyekün mücadele veren bir ildir Kastamonu. Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın iki katı şehit veren Kastamonu’nun Gazilik unvanı hakkı değil midir? 1 kere değil, 10 kere değil, 1000 kere hakkı olan Kastamonu’muza Gazilik unvanının verilmesini talep ediyoruz. Bunu Şehit Şerife Bacı için, binlerce Kastamonu’lu şehidimiz için, Halime Çavuş için, Güzlük Köyü, Ersizler Köyü için talep ediyoruz. Meclis açılır açılmaz bu talebimizin gündeme alınmasını istiyoruz. Bu haklı talebimize tüm siyasileri destek olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kastamonu’nun özel bir yanı olduğuna dikkat çekerek, “Kastamonu, İstanbul’a en fazla göç veren illerimizin başında geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Kastamonulu hemşerilerimizin Kastamonu için beslediği o güzel duygularını İstanbul için de beslemesi şüphesiz daha güzel günlere vesile olacaktır.  İstanbulluyum felsefesi içinde Kastamonu ve diğer bütün kentler var” dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuşmasında birliktelik mesajları verdi.

Kılıçdaroğlu, “Kurtuluş Savaşı’nda Kastamonu’nun önemini elbette biliyoruz. Hep birlikte Kastamonuluları saygıyla selamlıyorum. KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen’in talebini de dikkatle dinledim. Elbetteki Gazilik unvanını Kastamonu’ya vermek bizim için onur ve şeref olur” dedi.

Konuşmasında üretimin öneminden de bahseden Kılıçdaroğlu, “Birlikte daha güçlü oluruz. Üretime kilitlenmiş bir ülkeyi birlikte inşa etmek zorundayız. Üretmek kadar değerli bir şey yoktur” diye konuştu.