Tabela tarlası

Kastamonu’ya gelen misafirlerin kısa veya uzun süreli ziyaretlerinde hiç kuşkusuz en çok gezdikleri önemli yerlerden ikisi Cumhuriyet Meydanı ve Nasrullah Meydanı.

Gezilen yerlerde olmazsa olmazların başında çevresel yapılanmalar ve tabelaların uyumunun estetik açıdan bir düzen ve göze hoş gelen bir görüntü içinde olması gerekiyor.

Senelerden beri bu tabela kirliliğini birkaç defa yazdım ve yazıldı. Nasrullah meydanında yer alan dükkanlar yıkıldı yıkılıyor, yapıldı yapılıyor yapılacak derken yine boşa harcanan bir dünya zaman ama değişen bir şey yok.

Bir ara tabelalar yabancı kelimelerden olamayacak konusu tartışılmıştı bu ülkede.

Zaten takıldığım bir konu olan Restaurant yazmanın anlamını da çözmüş değilim. Türk Dil Kurumu sitesinde doğru yazılışın Restoran olduğu belirtiliyor, yurt dışından o kadar çok turist geliyor ki işletmeler “Restaurant” diye İngilizce yazılışını işyerlerinde kullanıyorlar ve  dışarıdan gelenler oranın bir restoran olduğunu başka türlü anlayamazlar diye düşünülüyor demek ki, bu da bir tercih diyebilirim.

Ama tercihe bırakılamayacak bir konu tabela kirliliği, birbiri ile uyumsuz çeşitli renk ve ebatlarda kimi ışıklı kimi ışıksız türlü türlü şekillerde benim tabelam senin tabelanı döver şekline dönüşen gözü ve sinirleri bozan şekilde türlü türlü anlamsız tabelalar.

Tabelan ne kadar büyük veya gösterişli olursa işler o kadar iyi olura kadar gitti iş.

Nasrullah Meydanı ve civarında kendinizi sanki bir tabela tarlasının içine düşmüş gibi hissediyor ve bunalıyorsunuz.

Tabela kirliliği buraların karmaşasını daha çok artırıyor.

Kastamonu

Sayın Belediye Başkanım özellikle Turizm adına sizden bu sorunun giderilmesini bir vatandaş olarak rica ediyorum.

Tabela kirliliğini önemsemeyen başka il ve ilçeler bizi ilgilendirmiyor ancak bu işi düzgün yapanları da örnek almamız gerekiyor.

Bu zamana kadar açılan ve yapılan iş yerlerinin tabelalarının tek düzen haline getirilmesi, bundan sonra açılacak işyerleri için belediyenin işyeri ruhsatı ile beraber kendisi organize etmesi ve vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Her sokak için uygun ayrı renk ve font belirlenebilir veya hepsi tekdüzen olabilir.

Şehrin estetiğinin en azından tabelalar ile birazda olsa düzelebileceği ve haksız rekabetin (Tabela ile rekabet oluyorsa) böylece giderileceği.

Kastamonu

Şehrimize gelenlerin söz ettiğimiz meydanlarda telefon veya fotoğraf makinaları ile bol bol fotoğraf çekip çeşitli sosyal platformlarda paylaştıklarına her zaman şahit oluyoruz.

Aynı zamanda fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak da konuya baktığımda tabela kirliliği giderildiğinde daha hoş karelerin yakalanabileceğini ve şehre ayrı bir değer katacağını biliyorum.

İşyerlerinin mevcut tabela kirliliğinin yanı sıra şehrin her yerinde bulunan yönlendirme levhalarının da bir gözden geçirilmesi, işyerlerinin yönlendirme için kendi astıkları levhalarda dadüzenleme yapılması gerekiyor.

Zaten bütün ara sokaklarımız otopark haline gelmişken bir yerden başlayıp en azından bu tabela ve yönlendirme levhalarının şehrin dokusuna yakışır bir şekle getirilmesini diliyorum.

Biliyorum ki Sayın Başkanında düzenlenmesi gerekli konular arasında tabela kirliliği bulunuyor.

Bülend Çadırcıoğlu