Sertlek’ten gündem değerlendirmesi

İYİ Parti Kastamonu İl Başkanı Ahmet Sertlek, partilerinin 12 Ağustosta gerçekleşecek olan 2. Olağanüstü Kurultayı ve gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu, misyonerliğin yeniden suç kapsamına alınmasını savundu.

Partisinin Temmuz ayında gerçekleşen Afyon çalıştayında kurultay kararının alındığını belirten Sertlek, ‘’ Temmuz ayında Afyon’da gerçekleşen ve çok verimli geçen çalıştayımızda, İYİ Parti’nin 24 Haziran’da almış olduğu sonuçlar analiz edildi. Nerede hata ve eksikliklerimiz oldu, bunlar konuşuldu. Seçimlerin ardından bu şekilde bir çalıştayın gerçekleştirilmesi, İYİ Parti’de başka partilerde olmayan demokratik ortamın bulunduğunun bir kanıtıdır. Genel Başkanımız Meral Akşener, parti teşkilatlarından bir talep olmamasına rağmen çalıştayın son gününde parti içi demokrasinin bir gereği olarak olağanüstü kurultay kararı aldı. 12 Ağustos Pazar günü, ‘Daha Yeni Başlıyoruz’ temasıyla gerçekleştireceğimiz ve güçlenerek çıkacağımız bu kurultaya bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki, her ne kadar hedeflediğimiz noktaya ulaşamasak da, İYİ Parti milletimizin nezdinde karşılık bulmuş, maya tutmuştur. Şimdi bize düşen, İYİ Parti’nin milletin gönlündeki yerini daha da büyüterek, partimizin yerel seçimlerde daha başarılı bir sonuç almasını sağlamaktır.’’ dedi.

MİSYONERLİK YENİDEN SUÇ KAPSAMINA ALINMALI

Gündemdeki gelişmelere de değinen Sertlek, ‘’ Son günlerde ABD ile Türkiye arasında bir rahip üzerinden kriz yaşanıyor. Rahip Brunson’un FETÖ ve PKK ile ilişkileri de dâhil, ülkemizden casusluk faaliyetlerinde bulunan bir isim. Ancak bu isim casusluk faaliyetlerini misyonerlik altında gerçekleştirmiş. Neden misyonerlikle de suçlanmıyor? Çünkü AKP, ilk iktidar döneminde AB uyum yasaları kapsamında misyonerliği suç olmaktan çıkardı. Ev kiliselerinin türemesine olanak sağlandı. O dönemde yine iktidarı uyarmış, ulus devletin ve Türk toplumunun temeline dinamit koyuyorsunuz demiştik. Rahip Brunson’a misyonerlik kılıfı altında casusluk yapmaya elverişli ortamı söz konusu yasalar sağlamıştır. Her misyoner, bir ajandır. Rahip Brunson tutukludur ama onun gibi nice rahip aynı şekilde casusluk yapmakta, Türk çocuklarını zehirlemeye çalışmaktadır. Milli güvenliğimize tehdit oluşturan bu durumun önüne geçmek için, misyonerliğin yeniden suç kapsamına alması noktasında iktidara çağrıda bulunuyorum. ‘’ dedi.

Son günlerde dövizde yaşanan artış ile ilgili de iktidara eleştiri oklarını yönelten Sertlek, ‘’ 16 yıldır Türkiye’yi yönetmekte olan bir AKP iktidarı var. Bu süreç içinde geldiğimiz nokta, dolar ve euronun rekor artışları. Türkiye’ye ekonomik operasyon yapılıyor diyerek bu acı tablodaki sorumluluklarını atmaya çalışıyorlar. Türkiye’ye ekonomik operasyon yapılırken iktidar ne yapıyordu?  TL’nin dolar ve euro karşısında sürekli değer kaybetmesi, üretim ekonomisinden tüketim ekonomisini geçilmesinin, ihracatın ithalata endeksli hale getirilmesinin eseridir. Her şeyi satar, üretmez ve ithalatı ön plana alırsanız, doların artışından bu derece etkilenmemizde kaçınılmaz olur. Türkiye’nin ekonomisini güçlü hale getirdiklerini söyleyen iktidar temsilcileri, en ufak bir gelişmede dolar ve euronun artmasının güçlü ekonomiyle ilgisini de açıklasınlar. Her seçim döneminde istikrar sürsün diyerek oy istiyorlar ama gördüğümüz istikrar, doların ve euorunun TL karşısında yükselişindeki istikrardır.’’ dedi.