Taşköprülüler Baltacı’ya dert yandı

“Kamulaştırma hızlandırılmalı”

Taşköprü ziyaretinde halkın doğalgaz ve sarımsakla ilgili yakınmalarıyla karşılaşan CHP Milletvekili Hasan Baltacı, “Aralık ayında ilçenin doğalgaza kavuştuğu açıklandı. Ancak şu anda TIR’larla ilçeye doğalgaz taşınıyor. Kış gelmeden taşıma sisteminden bir an önce kurtulmak gerekiyor. Kastamonu ile Taşköprü arasına yapılacak olan BOTAŞ yüksek basınç hattı için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini öğrendik. Bu süreç hızlandırılmalı ve olası bir mağduriyet önlenmeli” dedi.

 “Rekolte düşük fiyat artacak” algısına tepki

Sarımsak konusuna da değinen Baltacı, “Çiftçimiz bu yıl hastalık nedeniyle sarımsak hasadına erken başlamak zorunda kaldı. 30-35 bin ton civarında olan rekolte bu yıl 20-25 bin tona kadar geriledi. Hastalıklarla mücadelede çok daha etkin olunmalıydı. Maliyetlerin geçen yıla göre iki katına çıktığı, ekonomik göstergelerin tüm yurttaşların belini büktüğü bu zor dönemde çiftçimize “rekolte düşük olduğu için sarımsak fiyatı artacak” algısının aşılanmaya çalışılması da üzücüdür” diye konuştu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Taşköprü’yü ziyaret etti. Taşköprü İlçe Başkanı Ahmet Kesim ve yönetimiyle ilçe başkanlığında toplantı yapıp seçimler ve parti gündemiyle ilgili değerlendirmede bulunan Milletvekili Hasan Baltacı daha sonra ilçedeki esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Taşköprülüler, özellikle doğalgaz ve sarımsakla ilgili Milletvekili Baltacı’ya yaşadıkları sorunlarını iletti. Milletvekili Hasan Baltacı da ziyaretler sonunda hem doğalgaz hem de sarımsakla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“DOĞALGAZ’DA KAMULAŞTIRMA HIZLANDIRILMALI”

“Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Taşköprü’de bir tören düzenlendi ve Taşköprü’nün doğalgaza kavuştuğu açıklandı. Aynı törende yılsonuna kadar Taşköprü’nün tam anlamıyla doğalgaz kullanımına geçeceği duyuruldu. Bu açıklamalar Taşköprülü hemşehrilerimizde büyük bir beklentiyi de beraberinde getirdi. O günden bu yana TIR’larla, taşıma sistemiyle Taşköprü doğalgazı kullanıyor. Çok sayıda Taşköprülü hemşehrimiz yaklaşan kış öncesi evlerinin doğalgaz dönüşümünü gerçekleştirmiş. Bu nedenle bir çok hemşehrimiz kömür alımı henüz yapmamış. Geçen yıl tonu 900 TL’lerde seyir eden kömürün bu yıl tonunun bin 500 TL’ye yükselmesi, doğalgaz dönüşümü için ikametlerine yatırım yapan hemşehrilerimizi çok zor durumda bırakmış. Taşköprü’nün doğalgazda taşıma sisteminden bir an önce kurtarılması, bu kış tam anlamıyla doğalgaza geçmesi elzemdir. Bu konuyla ilgili yaptığımız temaslarda Kastamonu ile Taşköprü arasına yapılacak olan BOTAŞ yüksek basınç hattı için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini öğrendik. Kamulaştırmanın hızlandırılmasını sağlamalı ve Taşköprülü hemşehrilerimizin mağdur olmasını önlemeliyiz”

“SARIMSAKTA, HASTALIKLARLA MÜCADELEDE DAHA ETKİN OLUNMALIYDI”

“Taşköprülü çiftçimiz bu yıl hastalık nedeniyle sarımsak hasadına erken başlamak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl 30-35 bin ton civarında olan rekolte de bu yıl 20-25 bin tona kadar geriledi. Tarım teşkilatımız özellikle Kastamonu için stratejik olarak kabul edilen tarım ürünlerinde karşılaşılan hastalıklarla mücadelede çok daha etkin olmalıydı. Maliyetlerin geçen yıla göre iki katına çıktığı, ekonomik göstergelerin tüm yurttaşların belini büktüğü bu zor dönemde çiftçimize “rekolte düşük olduğu için sarımsak fiyatı artacak” algısının aşılanmaya çalışılması da üzücüdür. Taşköprü sarımsağının bu pencereden bakıldığı müddetçe ithalatla mücadele etmesi mümkün değildir.”