Servisçiler dert küpü

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Kastamonu’da da servis sektörünün sıkıntılarına yönelik sesler yükselmeye devam ediyor.

Güven Tur Kooperatifi üyelerinden Niyazi Simsar, sektörün yaşadığı sıkıntıları baz alan yazılı bir açıklama yaptı. Simsar, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz, bu camia için ayrı bir ekonomik özel paketin hayata geçirilmesidir” dedi.

Servis araçlarının pandemi süreci bitene kadar sigortadan, vergiden ve Bağ-Kur’dan muaf tutulmasını da isteyen Simsar, bu süreçte servisçi ailelerine en azından asgari ücret ödenip geçimini sağlamak ve Hazine destekli çekilen kredilerin araçlar çalışana kadar ertelenmesini gündeme taşıdı.

Niyazi Simsar’ın açıklaması şöyle:

“Ben, Kastamonu’da servis işletmesi yapmakta olan Güven Tur Kooperatifi’ne bağlı çalışan Niyazi Simsar olarak, servis camiasının yaşadığı sıkıntılar için Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Ekonomi Bakanımızdan servisçilere ait ekonomik bir paket yapılmasını Kastamonu ve Türkiye genelindeki servisçiler olarak rica ediyorum. Covid-19 süreci içerisinde 15 Mart 2020 tarihi itibariyle yaklaşık 7 aydır servisçilerin çalışmaması sebebiyle hiçbir gelir elde edemediğimiz halde hem ev geçimlerimizi sağlayıp, hem de çalışmayan araçlarımızın sigortasını, muayenesini, vergiler ve Bağ-Kur yaptırmak suretiyle çok zor durumda olduğumuzu belirtmek isterim. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme sürecine giren ülkemizde, bu sürece dahil olamayan, normalleşemeyen tek sektör olan servisçiler, yaşadıkları bu zor süreçte şayet bu şekilde devam edilirse servisçi olarak kimsenin bu işi yapamayacağı endişesi içerisindeyim. Düşünün ki, bir aile, tek geçim kaynağının servis olduğunu, hiçbir geliri olmadan hem evini geçindirecek, hem de çalışmayan aracının bakımlarını, vergisini ödeyecek. Bu asla mümkün değildir. Hele ki kredi karşılığında araç alan arkadaşlarımızın araçlarını her geçen gün satıp kredisini kapatmak suretiyle, kalan miktarla da geçinmeye çalışmaktadır. Servisçilerin vergi kayıtları olduğu için bu süreçte gidip bir yerde çalışmaları da mümkün değildir. Büyük şehirlerimizde fabrika ve resmi dairelerin çok olması sebebiyle bir kısmı yakıt karşılığında da olsa çalışmaktadır. Naçizane bizim Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz, bu camia için ayrı bir ekonomik paketin hayata geçirilmesidir.

Başlıca sıkıntılarımız ve taleplerimiz ise;

  • Araçlarımızın pandemi süreci bitene kadar sigortadan, vergiden ve Bağ-Kur’dan muaf tutulmasıdır.
  • Bu süreçte servisçi ailelerine en azından asgari ücret ödenip geçimini sağlamak ve Hazine destekli çekilen kredilerin araçlarımız çalışana kadar ertelenmesidir.

Biz Güven Tur ailesi olarak, hem kooperatifimizin zor durumdan kurtulması ve birebir risk alarak bu öğrencilerimizi, evlatlarımızı bu kutsal görevle okullarına taşıyan emekçi, fedakar servisçilerimizin zor durumu atlatabilmesi için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Valimiz Sayın Avni Çakır ve Belediye Başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu’dan bu sıkıntılarımız için bir çalışma yapılması talebimizi arz ederiz. Ayrıca Covid-19 test sonucu pozitif çıkan Kastamonu Valimiz Sayın Avni Çakır başta olmak üzere, diğer tüm hastalarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla.”  (HABER MERKEZİ)