Sinop, Orman Bölge Müdürlüğü’nü geri alıyor

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, 2011’den bu yana Kastamonu’ya bağlı olan Sinop’a yeniden Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını açıkladı.

Maviş, “Sinop’umuzda üretilen orman emvalinden elde edilen kâr Sinop’ta kalacak. Sinoplu hemşerimizin Dikmen’in bir köyünden kalkarak Kastamonu’da işini yapması ortadan kalkacak” dedi.

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, 2011’den bu yana Kastamonu’ya bağlı olan Sinop’a yeniden Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını açıkladı.

Maviş, Giresun 15 Temmuz Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretlerinde yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla Sinop’a yeniden Orman Bölge Müdürlüğü açılma kararı verilmiş oldu” dedi.

Nazım Maviş, “AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda İl Başkanımızın gündeme getirmesiyle ve Cumhurbaşkanımızın gündeme gelen konuyla ilgili verdiği talimatla Sinop’a Orman Bölge Müdürlüğü yeniden açılma kararı verilmiş oldu. Sinop hepinizin bildiği gibi bir orman kenti. Dolayısıyla bu orman kentinin 471 köyünün 464’ü de orman köyü. Bu açıdan bakıldığında Sinop’umuz için çok önemli bir katma değer oluşturacak. Sinop’umuzun orman köylüsü için çok önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Müdürlüğün açılışını Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yapmak üzere sözleştiklerini belirten Milletvekili Maviş, “Sinop’umuzda üretilen orman emvalinden elde edilen kâr Sinop’ta kalacak. Sinoplu hemşerimiz Dikmen’in bir köyünden kalkarak Kastamonu’da işini yapması ortadan kalkacak. Gerçekten ilimiz için bir ve beraber olursak inanın bereketli oluyor. Dün itibarıyla Cumhurbaşkanımız, ‘Bu konu bitmiştir. Sinop’a hayırlı uğurlu olsun’ demiştir. Orman bakanımızla da görüştük İnşallah Müdürlüğümüzün tabelasını da Bekir Pakdemirli ile birlikte takmak üzere anlaştık” şeklinde konuştu.  İHA

———————-

Kastamonu’nun işletme sayısı 16’ya düşecek

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü, 2011 yılında kapatılmış ve kendisine bağlı olan Ayancık, Boyabat, Durağan, Sinop ve Türkeli İşletme Müdürlükleri Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlanmıştı. Aynı kararname ile 2005 yılında kapatılan Hanönü İşletme Müdürlüğü yeniden açılmış, 2016 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla Sinop İşletme Müdürlüğü bölünerek Gerze Orman İşletme Müdürlüğü kurulmuş ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün işletme müdürlüğü sayısı 22 olmuştu. Sinop Orman Bölge Müdürlüğü yeniden kurulduğu taktirde bu sayı 16’ya düşecek.