“Siyasetçi sözünün nereye gideceğini bilmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Taşköprü Belediye Başkan adayı Ahmet Kesim, seçim bürosu açılışını dün gerçekleştirdi. Açılışa; CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, CHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Mustafa Öztürk ile çok sayıda partili ve Taşköprülü katıldı.
Milletvekili Hasan Baltacı seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada AK Parti Milletvekili Metin Çelik’e kendir üzerinden yüklendi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kendir ile ilgili yaptığı konuşmasının Milletvekili Çelik tarafından “sen kendir tarlasında mı çalıştın ne anlarsın kendirden” cümleleri ile eleştirilmesine cevap veren Baltacı, “Metin Çelik sana soruyorum; Sen cumhurbaşkanına, genel başkanına kendirin anavatanı Kastamonu’dur, Taşköprü’dür, benim memleketimdir demedin mi? Eline bir not veremedin mi?” ifadelerini kullandı.
Kastamonu’nun sesi olacağına dair verdiği sözü tutmak için elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirten Milletvekili Baltacı, konuşmasında şunları ifade etti:
“Sevgili Taşköprülüler 24 Haziran seçimlerinden önce Taşköprü Meydanı’nda kürsüye çıkıp elime mikrofonu aldığımda, “beni ailenizden biri bilin, beni oğlunuz bilin, beni kardeşiniz bilin, beni yoldaşınız bilin. Ben her şartta ama her şartta, çıktığım her kürsüde, bulunduğum her ortamda Taşköprü’den, Taşköprü’nün sağlığından, Taşköprü’nün eğitiminden, toprağından, alın terinden bahsedeceğim” demiştim, söz vermiştim. O sözümün halen arkasındayım. Her çıktığım kürsüde Kastamonu’nun vicdanını dillendirmek için elimden geleni yapıyorum, yapmaya devam edeceğim. Seçim meydanlarında bu kürsüye çıkıp söz vermek kolay. Seçim meydanlarında bu kürsüye yumruk vurmak kolay. Ama seçildikten sonra buraya gelip hesap vermek zordur kardeşim, zordur. Bugün bu meydan da kendirden bahsediliyor, diğer meydanda kendirden bahsediliyor. Milletvekili Metin Çelik geçen gün Taşköprü’ye gelmiş o da kendirden bahsetmiş. Benim Meclis’te “kendirin üretim üssü Kastamonu’dur, sanayisi de Kastamonu’ya kurulmalıdır, Kastamonu’nun hakkı teslim edilmelidir” dememe alınmış. Benim algı yaptığımı söylemiş. Ayrıca “Sen kendir tarlasında mı çalıştın ne anlarsın kendirden demiş.” Bir siyasetçi konuşurken sözünün nereye gideceğini bilmek zorundadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kasımpaşa’da kendir mi ekmiştir de kendirden bahsediyor? Vezirköprü’yü üretim merkezi yapacağını söylüyor, Çorum’a gidiyor orayı da üretim merkezi yapacağını söylüyor ama Kastamonu’da kendire hiç değinmiyor. Metin Çelik sana soruyorum; “sen cumhurbaşkanına, genel başkanına kendirin anavatanı Kastamonu’dur, Taşköprü’dür, benim memleketimdir demedin mi? Eline bir not veremedin mi? Şimdi biz burada miting yapıyoruz, yan tarafta bir miting daha var. Benim görevim 24 Haziran öncesi Taşköprü Meydanı’nda verdiğim söze sadık kalmaktır. Benim görevim şimdi bu meydandaki ve yan meydanda ki sesi de duymaktır. Her seçim gelir geçer, bizi ayakta tutan ortak değerlerimizdir. Bizim ortak değerimiz kendirdir, bizim ortak değerimiz SEKA’dır, bizim ortak değerimiz bizi bir arada tutacak olan pancar, bizim ortak değerimiz Şeker Fabrikası’dır. Bizim ortak değerimiz Sümerbank’tır. Ama bu ortak değerlerimize sahip çıkamayanlar, yok olmasına seyirci kalanlar gelip burada ahkâm kesmesinler, bu hakka sahip değiller”.
Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yaptığı Millet ve Zillet paylaşımına tepki gösterdi.
CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Yaklaşık 40 metre ötemizde bir partinin daha programı var. Belki oradaki insanlarla kız alıp verdik. Belki programa katılanlar arasında akrabalarımız, komşularımız, dostlarımız var. Oradakilerde Taşköprülü, buradakilerde Taşköprülü. Ama Cumhurbaşkanı’na göre orası Millet, burası zillet. Buranın çocukları da vatan için askerlik yapıyor, oradakilerin çocukları da vatan için askerlik yapıyor. Ama orası millet burası zillet öyle mi? Değerli Taşköprülüler iki anlayış yarışıyor. Birisi toplumu korkutmaya çalışan, bölmeye çalışan, bu ülkenin yurttaşlarına zillet diyen bir anlayış. Birisi ise ben bu ilçeye su getireceğim, ben kadınlarımıza çocuklarımıza kreş yapacağım, ben yol, yapacağım, pazaryeri yapacağım diyen barıştırıcı, kucaklayıcı bir anlayış. Bunun takdirini halkımız yapmak zorunda. Adayımız Ahmet Kesim 31 Mart’ta inşallah Taşköprü’nün başkanı olacak. Kendisi bu ilçenin su sorununu çözeceğini söylüyor. Kendirin kıymetli olduğunu vurguluyor. Sarımsak işleme tesisi kuralım diyor. İşte biz bu ülkeyi birleştirip hizmet mi edeceğiz yoksa kazanmak uğruna gözünü karartanların ülkeyi zillet ve millet diye bölmesine izin mi vereceğiz? Taşköprü’nün uyanık olması gerekiyor. Taşköprü’de kenetleneceğiz. Omuz omuza verip başaracağız” dedi.
Taşköprü’nün çözüm bekleyen önemli sorunları olduğunu belirten CHP Taşköprü Belediye Başkan Adayı Ahmet Kesim ise projelerine değindi ve seçildiği takdirde gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Ahmet Kesim şunları söyledi;
“Sevgili Taşköprülü hemşerilerim, kıymetli misafirlerim hoş geldiniz. Bizim belediyecilik anlayışımız topluma hizmet, insana saygı, çevreye güzellik, şeffaf, hesap verebilen toplumcu, halktan yana bir belediyeciliktir. 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonucunda bizim belediyeciliğimizde sizlere hizmet sunmak için hazırız. Bizim belediyeciliğimizde teknik olarak ilk yapacağımız proje içme suyuna acil çözüm bulmak olacaktır. Bizim belediyeciliğimizde su faturalarında yüzde 20 indirim olacaktır. Bizim belediyeciliğimizde ilçemize doğalgaz taşıma ile olmayacaktır. Unutmayın taşıma suyla değirmez dönmez. Bizim belediyeciliğimizde tarihi çarşımıza prestij kazandırılacaktır. İlçemize muayene istasyonu kazandırmak için çalışacağız. Kooperatif ve üretici birlikleri ile birlikte hareket edip; sarımsak, kendir, siyez, yabani buğday, mısır ve bakliyatlarımız için altın tohum projesi üreteceğiz. Kapatılmak istenen Şeker Fabrikamız için üreticimiz ve çalışan emekçi vatandaşlarımız için dik duracağız. Kapatılan SEKA Fabrikamızın tekrar ekonomiye kazandırılması için çalışacağız. Taşköprü’müze yatırım yapacak işletme sahiplerine belediye olarak tam destek vereceğiz. Gençlerimiz için iş olanakları sağlayacağız. Bizim belediyeciliğimizde sarımsak işletme tesisi kurulacak ve işletilecektir. Taşköprü Organize Sanayi Bölgemizde belediyeye ait yer tahsisi yapılarak Halk Süt Projesi uygulanacaktır. Kentimizin ihtiyacı olan bir sinema mutlaka kazandırılacak, eski tarihi hamam restore edilerek tekrar hizmete açılacaktır. Yaşlılarımıza hak ettikleri hizmeti sunabilmek için Saygı Evleri açacağız. Taşköprü’müze 4 yıllık üniversite kazandırmak için çalışma yapılacak ve başarılı üniversite öğrencilerimize burs vereceğiz. 31 Mart seçimlerinin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”