Tarih canlanıyor

Kastamonu Belediyesi’nin 2.Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve Bakırcılar Çarşısı’nda uygulayacağı projeler için finansal destek KUZKA’dan geldi. KUZKA ile Belediye arasında sözleşme imzalandı.

Belediye, bu projeler kapsamında Yavuz Selim, Atabeygazi, Hepkebirler, Akmescit, Hisarardı mahalleri ile Kefeli yokuşu, Atabey ile İbn-i Neccar sokaklarında toplam 170 binanın cephe iyileştirmesini yaparken, 12 anıtsal yapının ise çevre düzenlemesini gerçekleştirecek.

Kastamonu Belediyesi’nin sokak sağlıklaştırma ve Bakırcılar Çarşısı cephe iyileştirme projelerine finansal destek sağlayacak olan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile sözleşme imzalandı.
Vali Yaşar Karadeniz’in yer aldığı sözleşme töreninde Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, projenin sözleşmesini imzaladı.
Kastamonu’nun geleceğinin tarihinde saklı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Dünya Kültür Miras Listesi hedefine ulaşmak için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti.
Eski Kastamonu olarak değerlendirdikleri bölgede Şeyhoğlu ve Atabey konaklarının restorasyonlarının tamamlanması, Seyrangah Tepe projesi, Nasrullah Meydanı projesi ve Teleferik projesi ile birlikte ciddi bir ivme yakaladıklarını belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, finansal destek sözleşmesini imzaladıkları 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme projeleri kapsamında toplam 170 binanın cephe iyileştirmesinin yapılacağını, 12 anıtsal yapının ise çevre düzenlemesinin gerçekleştirileceğini belirtti.
Başkan Babaş, “Projemize finansal açıdan destek veren KUZKA’ya teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte projemizi hızla ihale ederek çalışmalara başlayacağız. Kastamonu’nun tarihini canlandırmak adına çalışmalarımızı vargücümüzle sürdürüyoruz. Bu destekle Yavuz Selim, Atabeygazi, Hepkebirler, Akmescit, Hisarardı mahalleri ile Kefeli yokuşu, Atabey ile İbn-i Neccar sokaklarında 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni uygulayacağız. Belirlenen bölgedeki 550 metrelik yol güzergahında bulunan 14 tescilli yapı, 6 tescile önerilen yapı ve 50 adet tescilsiz yapının dış cephe sağlıklaştırması yapılacaktır. Bu doğrultuda 11 anıtsal yapının da çevre düzenlemesini gerçekleştirilecektir. Bakırcılar Çarşısı’nda da yapacağımız çalışmada ise ikisi tescilli 98’i tescilsiz olmak üzere yaklaşık 100 binanın cephe iyileştirmesi gerçekleştirilecektir. Kastamonumuzun kurtuluşunun tarihinde saklı olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Bu doğrultuda yapacağımız çalışmalar sonunda hedefimiz olan ve ilimizin hak ettiğine inandığım Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu isminin yazılmasını sağlamak istiyoruz. Önemli bir hedefimiz var. Büyük bir birliktelikle bu hedefe ulaşılacağımız kanısındayım. Bölgedeki tüm çalışmalarımız tamamlandığında tarihi Kastamonu’nun ihtişamını hissettirecek caddelerimiz canlanacaktır” dedi.