TeknoKent gençlere ışık oldu

Uzun uğraşlar sonunda hayata geçirilen Kastamonu Teknokent ilk meyvelerini vermeye başladı. Teknokent’te yer alan Sadık Kışlı’nın sahibi olduğu İntegral Sayaç A.Ş.’nin destekleri ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Recep Furkan Çözer, ortam havasını temizlemede Ozon Cihazı geliştirirken, Yazılımcı Cemal Demirci ise Kastamonu Alım-Satım ismini verdiği e-Ticaret sitesini geliştirdi.

Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi döneminde hayati öneme sahip olan hava temizliği konusunda yeni bir cihaz geliştirmek için yola çıkan Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Recep Furkan Çözer, Ozon Cihazı prototipi geliştirdi.

Yazılımcı Cemal Demirci ise son yıllarda gittikçe önemi artan E-Ticarete uygun yerel bir yazılım geliştirdi. Demirci, ‘Kastamonu Alım Satım’ ismini verdiği bu proje sayesinde Kastamonuluların şehir içerisinde ticaret yapmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Geliştirdiği Ozon Cihazı prototipini anlatan Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Recep Furkan Çözer şunları söyledi;

“Özellikle pandemi döneminde daha çok ihtiyaç duyduğumuzu düşündüğümüz için ortamdaki havayı temizleyebilecek bir cihaz yapmak için yola çıktık. Bu düşünce ile hareket ederek Ozon Cihazı prototipi geliştirdik. Tabi projemizin ufak tefek sorunları var bunları da kısa sürede tamamlayıp insanların kullanımına sunmak istiyoruz. Bu prototipi yapmadan önce kısa bir araştırma sürecimiz oldu. Bu sürede malzemelerin temini ve projenin tamamlanması için 1-2 haftalık bir süre geçirdik. Pandemi döneminde evde uzun bir süreç geçirdik, bu sürede kovid-19 pandemisinden dolayı nefes almakta zorlanan insanları gördüm. Bu insanlara bir ‘faydam dokunsun diyerek’ Kastamonu Teknokent bünyesinde bu cihazı geliştirdik. Projemiz genel olarak evde, iş yerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Belirli bir aralıklarla devreye girerek kapalı ortamlarda havayı temizleyecek. Ozon hava temizliğinde, su temizliğinde kullanılabiliyor. Ancak pandemi döneminde evlerimize, ofislerimize kadar girdi. Birde soluduğumuz havayı temizleyecek olan bu cihazın prototipini yaptık. İnşallah bundan sonra destek gelirse seri üretimine geçip insanların kullanımına sunacağız.”

E-TİCARET’E KASTAMONU İMZASI

Geliştirdiği yazılımı anlatan Yazılımcı Cemal Demirci ise şunları söyledi:

“Kastamonu Alım Satım isimli bir proje geliştirdik. Bu projeyi hem bilgisayara hem de cep telefonlarına uygun olarak geliştirdik. Son dönemlerde oldukça rekabet olan alım satım piyasasında biz Kastamonu’nun yerel olarak bir uygulaması olsun diyerek böyle bir yola giriştik. Bu projemizden bizim hiçbir zaman maddi bir beklentimiz olmadı. İnsanlarımızın daha rahat alış-veriş yapabilmesi ve kendi şehri içerisinde birbirleriyle rahatlıkla iletişime geçebilmesi için Kastamonu Teknokent olarak hayata geçirdik. Bu uygulamanın vatandaşlarımıza sağlayacağı en büyün avantaj yerel olmasıdır. Buna ek olarak alışverişlerini daha güvenli yapabilecekler. Kastamonu içerisinde arada alıcı olmadan ticaret yapmalarını sağlayacak. Uygulama şuanda kullanılmaya başlandı. Tanıtım ve reklam çalışmaları devam ediyor.”