Teleferik sözleşmesi imzalandı

Belediye Başkanı Babaş, 8 ayda tamamlanması öngörülen projenin, tarihi Kastamonu’yu gün yüzüne çıkartma amacı doğrultusunda oluşturmayı planladıkları turizm bölgesini destekleyecek projelerden biri olduğunu söyledi.

Belediye’nin, Kale ile Saat Kulesi’ni havadan birbirine bağlayacak ‘Teleferik Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.
‘Teleferik Projesi’nin ihalesini kazanan Uluş Yatırım ve İnşaat Anonim Şirketiyle karşılıklı atılan imzaların ardından çalışmalar bugün itibariyle başlayacak.
Yüklenici firmadan en kısa zamanda projeyi tamamlamasını isteyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları söyledi:
“Hedefimiz tarihi Kastamonu’yu gün yüzüne çıkartmak. Tabii, oluşturacağımız turizm bölgesini çeşitli projelerle desteklemeliyiz. Teleferik projemiz tarihi projelerimizi destekleyecek projelerden bir tanesi. Proje tamamlandığında hemşerilerimiz ve misafirlerimiz tarihi Kastamonu’yu gökyüzünden seyretme imkanı bulacaklar. Kale ile Saat Kulesi arasında 5 dakikalık seyrine doyum olmayacağına inandığım bir yolculuk gerçekleştirecekler. Bizler gelecek nesiller için çalışmalarımızı ve projelerimizi sürdüreceğiz. Daha Kastamonu’da yapacağımız çok iş kazandıracağımız çok eser var. Yaptığımız her çalışmayı destekleyerek bizlere güç veren hemşerilerime şükranlarımı sunuyor onlardan aldığımız enerjiyle bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) finansal açıdan desteklediği proje 240 gün (8 ay) içerisinde tamamlanacak. Proje kapsamında 1040 metre uzunluğunda 6 kişilik Sabit Kleminli Grup Gondol teleferik hattı kurulacak. Teleferik hattının iki ucuna inşa edilecek binalar Kastamonu mimarisine uygun çizgiler taşıyacak.