Türk Büro-Sen’den SERT TEPKİLER

  • Türk Büro Sen Şube Başkanlığı’nda güven tazeleyen Satılmış Kahvecioğlu, genel kuruldaki konuşmasında, üyelerinin maruz kaldığını söylediği olaylara yer verdi.
  • Kahvecioğlu, ismini vermediği bir il başkanının, kendisine ceza uygulayan SGK çalışanı bir üyelerini tayin ettirmekle, bir il müdürlüğündeki birim amirinin de yine üyelerini sendika değiştirmemeleri durumunda odasına girmemelerini istemekle tehdit ettiğini öne sürdü.
  • Genel Kurul’da konuşan Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan, ayrım olmaksızın her kamu çalışanının maaşına bin lira zam yapılması yolundaki taleplerini yineledi ve bu konudaki kararlılıklarını “eylem yapmaktan korkmayacaklarını” söyleyerek dile getirdi.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Kastamonu Şubesi’nin 7’nci Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda seçimlere tek liste olarak giren mevcut başkan Satılmış Kahvecioğlu tekrar seçilerek güven tazeledi.

Divan Başkanlığını Ercan Karabacakoğlu, Başkan Yardımcılığını Celal Tümer ve Cengiz Kara, Kâtip Üyeliğini de Ahmet Ayvat’ın yaptığı Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda Türk Büro-Sen Kastamonu Şube Başkanı Satılmış Kahvecioğlu, Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Temsilcisi Nedim Afacan ve Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu birer konuşma yaptı.

Genel kurulda, şubenin kuruluşundan bu tarafa 4 dönemdir yönetim kurulu üyeliği yapan Kemal Özcan’a, bir dönem yönetim kurulu üyeliği yapan İbrahim Çiftçioğlu’na, Burhan Buyan ve Hasan Başaran ile emekli olan Süleyman Şaşmaz ve Eyüp Demir’e teşekkür plaketi verildi.

Satılmış Kahvecioğlu başkanlığında Yönetim Kurulu asil üyeliğine, Ahmet Emiroğlu, Mustafa Çiftçi, Hasan Sezer, Emirhan Yalçın, Ayhan Kan ve Mustafa Çiftçi seçildi.

SATILMIŞ KAHVECİOĞLU

Türk Büro-Sen Şube Başkanı Satılmış Kahvecioğlu, genel kuruldaki konuşmasında şunları söyledi:

“Kastamonu’da 18 kurumda hizmetimizi sürdürmekteyiz. Her kurumun mevzuatı ve işleyişi farklı olduğundan, sendikal faaliyetler zor ve meşakkatli olsa da, sizlerin desteği bizlerin işini kolaylaştırmaktadır. Kastamonu şubesi olarak birçok zorlukla baş ettik. Birçok zorlukla da hâlâ mücadele ediyoruz. Sendika gücünü üyeden alıyor. Bizlerin de işverene karşı iki tane gücümüz var. Bunlardan bir tanesi İdare Kurulu toplantılarıdır. Burada bakanlıklardaki ve kurumlardaki eksikler tespit edilir ve tavsiye niteliğinde eksiklerin giderilmesi için tutanağa bağlanır. Elimizdeki ikinci güç ise toplu sözleşmelerdir, ki burada alınan kararlar toplu sözleşme hükmünde hemen uygulanır. Bu seneki toplu sözleşme hepinizin de bildiği gibi kamu çalışanlarında hayal kırıklığı yarattı. Son zamanlarda gelen zamlarla, sabit ücretle çalışan biz kamu çalışanları yoksulluk sınırından açlık sınırına terfi ettirildik. Bu sebeple her geçen gün tahammül sınırımızın daraldığını, duyurmak isteriz. Kamu-Sen Başkanımız Önder Kahveci’nin, kamu çalışanlarına bin TL zam teklifini önemsiyoruz. Haklı oluşumuz hakkı savunuşumuzdandır. Onun için zaman içinde sarsılsak da, hiçbir zaman yıkılmadık, dimdik ayaktayız ve güçlüyüz. Sendikal çalışmalarımızda muhatabımızı seçme imkanımız bulunmamaktadır. Bu bazen siyasetçi, bazen ilin valisi, bazen bir kurum müdürü olabilmektedir. İlimizde bir siyasi partinin il başkanı, mükellefinin işe giriş bildirgesini geç bildirmesinden dolayı kendisine ceza uygulayan Sosyal Güvenlik Kurumu görevlisi arkadaşıma ‘Ya cezayı silersin, ya da kendine yer beğen’ gibi tehditte bulunabilmektedir. Bizler kurumsal bir sendikayız. Kendisine en güzel şekilde cevap verilmiştir. Bir diğeri ise; bir il müdürlüğümüzde vekâleten birim amiri olarak görevlendirilen, insanlıktan nasibini almamış hadsizin biri, sözleşmeli kamu çalışanını Malum-Sen’e üye olmamaları durumunda odama girmeyin diye tehdit edebilmektedir. Bu konuda sizlerin ne düşündüğünü tahmin edebiliyorum. Ancak biz kurumsal bir sendika anlayışı ile ‘Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ sözünden hareketle ilk aşamada kurum müdürü aracılığıyla uyardık kontrol altına aldık. Ancak daha sonra dostlarımız tarafından bu zatk-ı muhtereme değer verilmesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür.”

NEDİM AFACAN

Toplu sözleşme hakkında açıklamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan ise şunları söyledi:

“Türkiye Kamu-Sen var olmak zorunda. Neden derseniz? Malum-Sen’in üyeleri için bile var olmak zorundayız. Bugün Türkiye Kamu-Sen olarak tüm memurlara ayrım yapılmaksızın ocak ayı itibariyle bin TL seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. Çünkü her çalışanın insanca yaşayacağı bir müjdeye ihtiyacı var. Enflasyon rakamları açıklandı. En son gelen rakam göre yüzde 21.31’dir. En son Ağustos ayında aldığımız rakamla aradaki farka bakınca 7.46 oranında maaşlarımız geriye düşmüştür. Ocak ayında biz yüzde 5 zam alacağız, ülkenin bu şekildeki enflasyonu devam edecekse zaten bir ayda aldığımız maaşın altına düşüyoruz. Buradan tekrar Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl temsilcisi olarak Türkiye Kamu-Sen’in ortak talebini net bir şekilde söylüyorum. Tüm kamu çalışanlarının maaşlarına ayrım yapılmaksızın Ocak ayı itibariyle maaşlarına bin TL zam istiyoruz. Akabinde de yüzdelik zamları istiyoruz. Verilmezse Türkiye Kamu-Sen eylem yapmaktan da korkmaz. Biz taleplerimizi sosyal medya ve basın yoluyla günü birlik iktidara, hükümete duyurmaya çalışıyoruz. Bu duyurular inşallah kabul görür, biz birlik beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürürüz, Kamu çalışanlarını da enflasyona ezdirmeyiz, hep beraber bu kısır döngüden çıkarız. Biliyorsunuz ki bir gecede benzine, mazota 1 lira zam yapılıyor. İnsanlar deposunda 60-70 lira kâr edeceğim diye kuyruğa giriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti’nin memuru da itibarlı bir memurdur. Kimsenin bu itibarı bu kuyruk sıralarına düşürmemesi lazım.”

GALİP VİDİNLİOĞLU

Genel kurula katılan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da şöyle konuştu:

“Biz bu milletin kaderiyiz. Bizden başka da yok. Kamu-Sen’li olmak, Türk milliyetçisi olmak zor iş. Elbette ki zor iş. Dert duymayanların derdini duyanların yeridir Kamu-Sen, MHP, Ülkü Ocaklarımız… Bize bağlı kim varsa, hepsi bu memleketin derdiyle dertlenendir. Bu memleketin derdini dert edinendir. Biz suni büyüyenlerden değiliz. Kamu-Sen’in geçmişini biliyorum. Rahmetli Başbuğumuzun emriyle kurulmuştu. Daha dün sendikacılığa başlayacakların bizden öğrenecekleri çok şey var. Biz de bir tane bile baskıyla, rızası dışına Kamu-Sen’e üye olan yoktur. Bizde herkes gönüllüdür. Onun içindir ki, bizde fire mire olmaz. Biz beraber biriz, dimdik ayaktayız. Yeri geldiğinde, zamanı geldiğinde Türk milliyetçilerinin söyleyecekleri söz olur. Türk milliyetçiliğini kendine ilke edinmiş insanların da söyleyecekleri sözler mutlaka olur.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU