Türk dünyasına Ilgaz’dan selam

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu, yıl boyunca yapacağı etkinlikler çerçevesinde Ilgaz’ın ev sahipliğinde Kızak Yarışları ve Kar Festivali düzenledi.

Ilgaz Dağı’nda gerçekleştirilen festival kapsamında kızak yarışları düzenlendi. Yarışlara 10 ilden 15’i kadın olmak üzere 73 sporcu katıldı.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir geleneği sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kastamonu’daki kızak yarışlarının 600 yıllık bir geçmişi olduğuna dikkati çeken Genç, “2018 yılı federasyon programında olan geleneksel kızak yarışlarını yapıyoruz.Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla federasyonumuzun buradaki ilk sportif faaliyeti bu. Kıyasıya yarışlar oluyor. Gelenler oldukça eğleniyor.” dedi.  Katılımın yoğun olduğunu dile getiren Genç, “66 kulüpten 73 sporu katılıyor. Ayrıca gelenek dolayısıyla Küre ve Ağlılılar arasında da halk yarışları yapılacak.” diye konuştu.

Vali Yaşar Karadeniz ise gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışların güzel geçtiğini söyledi.  “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında yarışlar düzenlediklerini anlatan Karadeniz, “Ilgaz Dağı’nda yarışların yanı sıra bir yandan da ciddi bir turizm faaliyeti yapılıyor. Ilgaz Dağı’na önümüzdeki yıllarda yeni yatırımlar yaparak bölgenin daha da büyümesine çalışacağız.” dedi.

Yarışlara ilginin yoğun olduğunu dile getiren Karadeniz, “Kayak için tatil için gelenler de kızak yarışlarını takip ediyor. Onların da ilgisini çekiyor.” ifadesini kullandı.

Yarışları erkeklerde büyüklerde Yetkin Turan, gençlerde Sadık Çolakoğlu, yıldızlarda Selahattin Ersöz, miniklerde Eymen Nafi Çelik ilk sırada tamamladı.

Kadınlarda ise büyüklerde Sıdıka Nur Yüce, gençlerde İrem Sambur, miniklerde Nursena Sevinç birinciliği elde etti.

Erzurum kızağında da büyüklerde Metehan Pak, gençlerde Yusuf Yurdalan, Yıldızlarda Murat Aksakallı, miniklerde Yunus Yıldırım, halk yarışlarında da Cemil Değirmenci birinci oldu.

Protokolün de ilgi gösterdiği festivale Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş da katıldı.

Festivalin ikinci bölümünde ise Azeri şarkıcı Azerin ve Uğur Işılak sahne alarak birbirinden güzel şarkılarıyla Ilgaz’a gelenlerin içini ısıttı. Festival havai fişek gösterisinin ardından sona erdi. (AA-Haber Servisi)