Ülkü Ocakları’nda devir teslim

İki buçuk yıldır İl Başkanlığını yürüten Yunus Abayoğlu, görevini Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş’in de yer aldığı törenle Haluk Yakar’a devretti.

Kastamonu Ülkü Ocakları’nın yeni İl Başkanı Haluk Yakar oldu. Ülkü Ocakları İl Başkanlığı’nda önceki akşam devir teslim töreni gerçekleştirildi. İlimize gelen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş , Kastamonu Ülkü Ocakları İl Başkanı olarak Yunus Abayoğlu’nun yerine Haluk Yakar’ın atandığını açıkladı.

Ülkü Ocakları İl Başkanlığı’nda düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, 40’ın üzerine İl Ocak Başkanlığı’nda görev değişimi olduğunu bölerterek şunları söyledi:

 “Kastamonu’da yaklaşık 2 buçuk yıldır ocağımıza hizmet eden, kıymetli arkadaşımız Yunus Abayoğlu’nun yerine yaptığımız istişareler neticesinde bir arkadaşımızı ocak başkanı olarak vazifelendireceğiz. Hepimizin vazifesi öncelikle ülkücülük vazifesidir. Ocak başkanlığı sizi temsil eden başkanınızdır. Ocak Genel Başkanı yine aynı şekildedir. Hepimizin sorumluluğumuz ülkücülük sorumluluğudur. Bunun şuurunda olarak hepimiz davamıza hizmet etmenin gayretinde olacağız. Aklımız hep Türkiye olacak. Gelecek nesilleri düşüneceğiz, gelecek nesilleri yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Bu dava Allah davası, bu dava Resulallah davası. Bunu biz laf olsun diye söylemiyoruz. Bu dava hiçbir zaman İslam’ı siyasallaştırmaz. Siyasi bir ideoloji olarak görmez. O yüzden biz Allah ile aramıza tarikat, fundamentalizm herhangi bir şey koymayız. Bizim için asıl olan davamızdır. Allah davasına Mehmet Akif Ersoy’un; ‘Doğrudan doğruya Kur’an’dan alarak ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz’ ifadesindeki olduğu gibi ilhamı Kur’an-ı Kerim’den alacağız. Kur’an-ı Kerim’de 3 tane put ismi geçiyor. Lat, menat ve uza. Bugünkü karşılıkları kapitalizm, emperyalizm ve faşizmdir. Bugün dünyayı saran, dünyanın hastalığı budur. Bakıyorsunuz yine aynı şekilde bunun Kur’an’da kıssaları var. Şeytan cindir. İbadetiyle melekler seviyesine ulaşmıştır. Daha sonra Allah’ü Teâlâ’ya başkaldırdığı için lanetlenmiştir. Sebebi kibirdir. Kibirden uzak duracağız. Buraya atayacağım ocak başkanımız bunun şuurunda olarak vazife yapacak, en fazla o çalışacak, en az o uyuyacak. Kastamonu geçmişten bugüne ülkücü harekete çok hizmet etmiş vilayettir. Tosyalı Alperenler bütün Türkiye’de tanınır. Buranın meşhur şehitleri sadece buraya değil, birçok memlekete de büyük hizmetler etmişlerdir. O yüzden buralar şehitler makamıdır. Buraya külfet değil, nimet olarak bakacağız. Liderimizden aldığımız talimatlar doğrultusunda teşkilatımıza hizmet edeceğiz. Asla ocağımızı siyasallaştırmayacağız. Bizim siyasi organizasyonumuz Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin başarısı için her bir ülkücü kardeşim gecesine, gündüzüne katarak çalışır. Kimin il başkanı olacağına, kimin ilçe başkanı olacağına, kimin milletvekili olacağına karışmaz. Delege hesabı yapmaz. Bunun içine girmez. Ocağı politikize etmek budur. Buna müsaade etmem. Bizler liderimizden aldığımız talimatlar doğrultusunda, gelecek nesilleri yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Yayınlarımızı takip edeceksiniz. Bunlar bizim fikri beslenme kaynağımızdır. Yunus Abayoğlu’na Kastamonu’da çok önemli vazifeler yaptığı için teşekkür ediyorum. Bundan sonra Kastamonu’da ocak başkanı olarak Haluk Yakar kardeşimiz vazife yapacaktır.”

Ülkü Ocakları İl Başkanlığı görevini devreden Yunus Abayoğlu da törende yaptığı konuşmada “Evliyalar şehri, şehitler beldesi, Mehmet Feyzi Efendi’nin bizlere emanet etmiş olduğu kutlu ocakta, 2 buçuk yıl ocak başkanlığı yapma şerefine nail oldum. Yapılan bütün başarılarda yol arkadaşım dediğim, 35 kardeşimin emeği çok büyüktür. Yapılan bütün başarılar kardeşlerimin başarılardır. Varsa ortada bir başarısızlık bu benim başarısızlığımdır. Sayın Genel Başkanımızın takdiriyle aldığım bu sancağı bugüne kadar lekelemeden, kirletmeden, laf, söz söyletmeden bugüne kadar taşıdım. Bu bir bayrak yarışıdır. Baki olan davamızdır. Bizler bu harekatın neferiyiz. Bayrağı bizden devralan kardeşimiz bizden daha iyi işler yapacaktır. Buna inancımız, desteğimiz tam olacaktır. Ben bu harekatın dibinde bir taş oldum. Rabbim utandırmasın” diyerek helallik istedi.

Görevi devralan Ülkü Ocakları Başkanı Haluk Yakar ise şöyle konuştu:

“Kutlu ocağımızda yaptığımız bu devir teslim davamıza, milletimize ve harekatımıza hayırlı olsun. Bütün eski ocak başkanlarımızı saygıyla anıyor, teşekkür ediyorum. Bizler daha ayaklarımız yer tuttuğu ilk günden bugüne bu kutlu ocakların çatısı altında yetişme gayreti gösteren ülkücü neferler olarak, her seferinde bu davaya hizmet etme gayesinde olduk. İnşallah bugünden itibaren bu hizmetlerimizi daha güzel seviyelere getirmek için mücadele edeceğiz.”