Uluay: İhraç süreci devam ediyor

AK parti İl Başkanı Halil Uluay, ihraç istemiyle disiplin kuruluna verildiği için Mehmet Kayıkcı’nın yer almadığı İGM Grup toplantısında bu konuyla ilgili olarak “Partimiz genel merkezinin 15 Temmuz süreci ile ilgili. yapmış olduğu istihbarat ve değerlendirmeler sonrasında İl Genel Meclisi üyelerimiz Mehmet Kayıkcı ve Birol Bozkurt hakkında bir süreç başlatıldı. Başka sayı ve isim yok. Süreç de neticelenmiş değil, devam ediyor. Sürecin nasıl şekilleneceğini partinin tüzük kuralları belirleyecek. Neticelenmeden bir şey söylemem doğru olmaz” dedi.

AK Parti İl Genel Meclisi Grup Toplantısı, dün ilk kez İGM başkanı Mehmet Kayıkcı olmadan gerçekleştirildi.
İl Başkanı Av. Halil Uluay’ın başkanlık ettiği toplantıda gündemi ise Mehmet Kayıkcı ile Çatalzeytin İGM üyesi Birol Bozkurt’un partiden ihracı ile ilgili başlatılan süreç oluşturdu.
İl Başkanı Halil Uluay, konuyla ilgili açıklamasında, “Partimiz genel merkezinin yapmış olduğu istihbarat ve değerlendirmeler sonrasında İl Genel Meclisi üyelerimiz Mehmet Kayıkcı ve Birol Bozkurt hakkında bir süreç başlatıldı. Başka sayı ve isim yok. Süreç de neticelenmiş değil, devam ediyor. Sürecin nasıl şekilleneceğini partinin tüzük kuralları belirleyecek. Bende bilinenin haricinde özel bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.
Partiden istifası istenen ve hakkında soruşturma yürütülen isim olmadığını söyleyen İl Başkanı Uluay, “İhraç istemlerinin sebebi nedir?” sorusuna, “Genel Merkez bir değerlendirme yapmış. 15 Temmuz süreci ile ilgili. Neticelenmeden benim bir şey söylemem doğru olmaz.” yanıtını verdi.
Uluay, Meclis Başkanı Kayıkcı’nın şu an partideki konumu hakkında ise, “Partimiz ile balantısı kesilmiş durumda. Disiplinden geri dönerse parti üyesi olarak devam edebilir. Parti olarak bizim meclis başkanını değiştirme yetkimiz yok. Yasal bir sistem var. Mehmet Kayıkcı’nın kendi tasarrufuna kalır ondan sonraki süreç. Şekillenmeden bir şey söylemek doğru değil. İnşallah memleketimiz için hayırlı bir karar çıkar” diye konuştu.

Toplantıda Ortaköy’de meydana gelen terör saldırısına, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılışına ve devlet hastanesinin son durumuna da değinen Halil Uluay, şunları söyledi:
“2017’ye üzüntü verici bir olayla başladık ama sonunun hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gözü dönmüş canilerin sivilleri hedef alması, bu ülkeyi bölmek parçalamak için herşeyi göze aldıklarını gösteriyor. Bu saldırılar bizi üzüyor, içimizi acıtıyor ama umudumuzu kırmıyor, korkutmuyor. İnşallah birlik beraberlik içerisinde bu saldırıları atlatacağız. İki büyük sorunumuz vardı. Biri ulaşım diğeri ise sağlıktı. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni Başbakanımız Binali Yıldırım’ın katılımında açtık. Ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmüş olduk. Kastamonu; Ankara’ya direkt, İstanbul’a da dolaylı olarak vasıflı yoldan bağlanmış oldu. Devlet hastanemii de en kısa sürede hizmete açılacak ve sağlık sorunu da çözüme kavuşturulmuş olacak. Kış gününde hastalarımızı Ankara’ya götürmek en büyük problemimizdu. Bu iki yatırım sayesinde bu problemle bir daha karşılaşmayacağız.”

Uluay, 2017’yle ilgili oyarak da “Bundan sonra üzerine yoğunlaşacağımız üç mesele var. Bunlardan ilki Tıp Fakültesi’nin devri ve hizmete açılması, diğerleri ise Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi ile Mahalli İdareler Kongre Merkezi’nin faaliyete geçirilmesi olacak. Bu konulara hız vereceğim, üzerinde emek harcayacağım ve uğraşacağım konular bunlar olacak” dedi.
• ERHAN VEREN