Üniversite’de cübbe heyecanı

Kastamonu Üniversitesi’nde akademik kadroya yeni atanan ve bir üst unvana terfi eden öğretim üyelerin cübbe giyme ve Bilimsel Yayın- Proje ve Patent teşvikleri kapsamındaki çalışmaları ile ödüle layık görülen öğretim üyeleri için düzenlenen ödül töreni önceki akşam yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın açılışta yaptığı konuşmada, “Gelenek haline gelen akademik yükselme programının bu sene 6’ncısını yapıyoruz. Üniversitemizin kuruluşunun 11’inci yılı. Programları gerçekleştirirken ayrı bir gurur ve sevinç yaşıyoruz. Çalışma arkadaşlarımız , kardeşlerimiz kazandıkları yeni unvanı hak ederek alınlarının teriyle almışlardır. Bu bizim için arkadaşlarımızın mürüvvetini görmektir. Kastamonu Üniversitesi Bilimsel Yayın- Proje ve Patent teşvikleri kapsamındaki çalışmaları ile ödüle layık görülen arkadaşlarımız var. Genel anlamda ayni yardımlar veriyorduk ama bu sene nakdi olarak bir mükâfatta vereceğiz. İlmi teşviki mükâfatlandırmaya başlarken Ziraat Bankasından destek aldık. Güzel geleceğin hep beraber yaşanmasını Allah’tan temenni ediyoruz” dedi.

Törene Vali Vekili Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş da katıldı.

Vali Vekili Karadeniz, törende yaptığı konuşmada,
“Kastamonu üniversitesi sizler için kuşkusuz çok önemli, sizlerin ekmek tekneniz, bilim ürettiğiniz yuvanız, öğrenci yetiştirdiğiniz okulunuz ama Kastamonu Üniversitesi tüm Kastamonu içinde, bizler içinde çok önemli, Kastamonu’nun önünü açan yeni vizyonlar üreten çok güzel, çok değerli çalışmaları var, artı 27 bini aşan öğrenci sayısıyla bugün Türkiye’nin hızla büyüyen üniversitelerinden de birisi ve bu anlamdan gerçekten ilimiz ekonomisine de çok önemli ve çok güzel de katkıları var. Kastamonu Üniversitesi birçok üniversiteden farklı olarak içinde bulunduğu ille ve şehirle bütünleşmiş, kaynaşmış da bir üniversite, gerek oluşumunda işbirliği içerisinde güzel çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Kastamonu Üniversitemiz bizim gerçekten hem mutluluğumuz, hem onurumuz hem de gururumuz diye her zaman her yerde bunu böyle konuşuyorum. Üniversitemiz hızla gelişiyor. Tabii sorunları da olacaktır. Bu sorunla rda gün geçtikçe çözülerek giderilip yolumuza da devam ediyoruz. Burada hep biriz, hep beraberiz, her zamanda bizim üniversitemiz, bizim belediyemiz, bizim yerlerimiz diye her zaman olumlu olarak da birlikte düşünüyoruz. Bizde ben yok, biz var, onun içinde başarılı olacağımıza çok eminim” diye konuştu.

Üniversitenin gelişmesi için yurtların çoğalmasını önemli gördüğünü kaydeden Babaş, belediye olarak bu koruda hassas davranmaya, daha çok yatırım yapmaya çalıştıklarını belirtti ve “Bir tane spor salonu belediye olarak yapıp üniversitemizin hizmetine verdik, yine öğrencilerimizin hizmet alabilmesi için kampus içerisinde 100 kişilik bir otobüs dizayn ettik, öğrencilerimizde ulaşımlarını ücretsiz bir şekilde sağlıyorlar. Bu sene de birçok yatırımı birlikte yapacağız. Yollarımızı da yetiştirebilirsek tamamını asfaltla kaplama sözünü de buradan veriyoruz. Üniversitemizi çok önemsiyoruz, çevre düzenlemesini de çok önemsiyoruz, çevre düzenlemesi yeşillik alan üniversitemiz ve öğrenciler içinde çok önemli. Üniversitemizin gelişmesi için gerekeni de yapacağız.
Geçenlerde bir vatandaşımız üniversitemizin yanındaki bir bölgede yaklaşık beş bin kişilik yurt yapmak için müracaat etti. 1,5 yıldır da uğraşılıyor, Kredi Yurtlar Kurumu ile de anlaşması var, İnşallah yakında da başlanacak, bizim için, ilimiz, üniversitemiz için, burada okuyacak gençlerimiz için çok büyük de bir avantaj, bunların her zamanda takipçisiyiz” diye konuştu.