Küpeleme ve elektrik faturaları için önerge

Devrekani Üyesi Uğur Aydın, hayvanların küpelenmesinde yaşanan sıkıntılar ve elektrik faturalarında gelen fiyatlar ile yapılan sözleşme sonrası yaşanan vatandaş mağduriyetleri hakkında sözlü önerge verdi.
İl Genel Meclis (İGM) Mayıs dönemi çalışmalarını dün gerçekleştirilen oturumla tamamladı.
Mehmet Kayıkcı Başkanlığındaki oturumda Cide Gökçeler Köyü sınırları içersinde Devrekani Çayı üzerinde 11.861.582 metrekarelik alana ihaleyle en az 5 yıl süreli maden (kum, çakıl ve ariyet) ocağı ruhsatı verilmesi hakkındaki İl Özel İdaresinin teklifi ile hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu Azdavay İGM Üyesi Fahrettin Cebeci tarafından okundu. Düzenlenen teklif oy birliğiyle kabul edildi.

İl Özel İdaresinin 2016 yılı kesin hesaplarını hakkında hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Devrekani Üyesi Uğur Aydın, hayvanların küpelenmesi ile ilgili yaşanan sıkıntılar ve elektrik faturalarında gelen fiyatlar ile yapılan sözleşme sonrasında vatandaşın mağduriyeti hakkında sözlü önerge verdi.
Aydın, “Büyükbaş hayvanların küpelemedeki çeşitli uygulamaların çiftçi yararına olmadığından, taraflı uygulamalar da yapılmaktadır. Özel klinikler 8 TL’den küperleme yaparken Tarım İlçe Müdürlükleri de 8 TL’den yapmaktadır. Burada kazançlı çıkan kimdir? Tarım İlçe devletin arabası, devletin yakıtı, devletin personelini kullanmaktadır. Burada kârlı çıkan kimdir? Bunun araştıurılmasını ve gereğinin de yapılmasını istiyorum” dedi ve konunun ilgili komisyona sevk edilemsini istedi. Sözlü önergenin Tarım Komisyonuna gönderilmesi oy birliüğiyle kabul edildi.
Uğur Aydın, elektrik faturaları konusunda da vatandaşların sıkıntı yaşadıklarını belirtti ve “Tedaş ayrı Enerjisa da ayrı ikiye bölünmüş bir şekilde çalışıyor. Bu da vatandaşları mağdur ediyor. Elektirik kullananlarla indirimli sözleşme yapılıyor, ardından sözleşme dolunca ya elektirk kesiliyor ya da yüksek faturalı elektrik faturaları geliyor. Bu yüzden de çok vatandaş mağdur ediliyor. Bu konuda Enerjisa tarafından tüketicilere bilgi verilmiyor. İndirim adı altında sözleşme yapılıyor sonunda yine vatandaş zararlı çıkıyor. Bu yüzden mahklemelik olanlar oldu. Mahkemeyi kazananlar da oldu. Bu konunun bir çözüme kavuşturulmasını ve bu ilgili komisyonca da araşıtırlmasını istiyorum” dedi. Sözlü önerge oy birliğiyle ARGE komisyonuna havale edildi.
İGM’nin Haziran dönemi çalışmalarına 5 Haziran 2017 Pazartesi günü başlaması kararlaştırıldı. CM