Üniversitemizden 5 bin 753 yeni mezun

Kastamonu Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni dün gerçekleştirildi.
Kuzeykent miting alanında sağanak yağmur altında yapılan mezuniyet töreninde 5753 öğrenci diplomalarını aldı ve Kastamonu Üniversitesi’nden mezun oldu. Mezuniyet törenine öğrencilerin aileleri de büyük ilgi gösterdi.
Mezuniyet töreni; Kastamonu Üniversitesi birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Diyetetik Bölümü öğrencisi Hediye Nur Büyüksamancı’nın yaş kütüğüne plaket çakmasıyla başladı.
Hediye Nur Büyüksamancı mezun olan öğrenciler adına yaptığı konuşmada İmam Hatip Lisesi’nden de birincilikle mezun olduğunu hatırlattı ve Kastamonu Üniversitesi’nden birincilikle mezun olmanın mutluluk ve gururunu yaşadığını söyledi.
Kastamonu Üniversitesi’nin kurulduğu 2006 yılından bu yana çok önemli mesafe kat ettiğini belirten Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise “üniversitemiz 27 bin 265 öğrenci ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Üniversitemiz yurt dışındaki üniversitelerle yaptığı anlaşmalarla da bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerlemektedir. Bu anlaşmaların yabancı öğrencilerin üniversitemize olan ilgisini de arttırmıştır. Bugün üniversitemizde 40 üniversiteden bin 515 öğrenci bulunmaktadır. Bilim üretme yolunda büyük çalışmaları olan üniversitemizin 8 patenti ve 1 teknoloji üretim patenti bulunmaktadır. Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz kendi ayakları üzerinde durmaya hazırlar. Onların anneleri babaları olarak sizleri tebrik ediyoruz. Bugün kıymetli öğrencilerimizin büyük emeklerinin karşılığını aldıkları gündür.” dedi.
Diplomanın tek başına yeterli olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise “Anne ve babaları tebrik ediyorum. Evlatlarınız bugüne bir günde gelmedi. Uzun meşakatler, emekler sonucu buralara onları siz getirdiniz. Yemediniz yedirdiniz, içmediniz içirdiniz, elinizdeki bütün imkanları evlatlarınız için seferber ettiniz. Evlatlarınız bu emeklerinizi boşa çıkarmadı. Değerli öğrencilerimiz sizlerde ailenizin emeklerini boşa çıkarmadınız. Bir çoğunuz ilk kez evinizden, baba ocağınızdan ayrılarak okumaya geldiniz, gurbette kaldınız. Kastamonu güzel bir şehir. Allah aldığınız bu diplomaları hayırlı etsin. Önünüzde iki konu var. İnşallah iyi bir iş sahibi olacaksınız. Ümit ederim ki bu diploma size hayatta şerefle icra edeceğiniz meslekler verir. Millete ve insanlığa hayırlı faaliyetlerde bulunursunuz. En iyi eşler bulur, aile hayatınızı da en güzel şekilde kurarsınız. Aradınız da belki de şimdiden eş adaylarını bulmuş olanlar vardır. Onlara da en kısa zamanda düğün yapmayı, evlenmeyi Allah nasip etsin. Allah bütün güzelliklere nail etsin. Her gününüz bugünkü kadar neşeli, bugünkü kadar güzel olsun. Diploma her şey değildir. Ast olan insanın erdemli faziletli ve ahlaklı olmasıdır. Her biriniz öylesiniz. Hepiniz bir çok zorlukla karşılaşacaksınız. Hayat her zaman eğitim hayatınızdaki gibi problemsiz, saf, neşeli olmayacak. Hayatın nice zorluklarıyla, nice yanlış insanlarla, nice yanlış meseleleriyle karşılaşacaksınız. Siz hiç bir zaman doğruluktan ayrılmayın. Karşınızdakiler hangin yanlışlığı yapara yapsın siz elif gibi dimdik, oğuz gibi dosdoğru olun, hayatınıza hep erdemli ve faziletli olarak devam edin. Bilgili olmanın yanında, dünyayı takip edin. Mesleki bilginiz arttırın, görgünüzü arttırın. Ama şunu unutmayın ki bilgi tek başına yeterli değildir. Bilginiz oranında kıymetli ve irfanlı da olun. İnsanlara hayırlı hizmet edebilmek için gayret edin. Meziyetlerinizi bu millete hizmet için kullanın. Siz bildiklerinizle amel edin, Allah size bilmediklerinizi öğretecektir.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Kastamonu Üniversitesi birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Diyetetik Bölümü öğrencisi Hediye Nur Büyüksamancı’ya plaketini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş takdim ederken, üniversite ikincisi Ebru Çağlak plaketini Milletvekili Metin Çelik’ten, üniversite üçüncüsü Zeynep Yolcuoğlu ise plaketini Milletvekili Murat Demir’den aldı. Fakülte ve yüksekokullarda birinci ve ikinci olan öğrenciler de törende protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi.
Karma Dövüş Sanatları’nda Avrupa Şampiyonu olan Kastamonu Üniversitesi öğrencisi Abulfaz Mehdisoy’a da ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş verdi. Tören çeşitli halk oyunları gösterileriyle devam etti.