Üreticinin yüzünü dışa satış güldürdü

  • Dün kurulan hayvan pazarında küçükbaş kurbanlıklar 800 ila 3 bin, büyükbaş kurbanlıklar ise 6 bin ila 20 bin lira arasında değişen fiyatlarla satıldı.
  • Kastamonu dışından gelip büyük kentlere götürmek üzere kurbanlık alımı yapanlar, pazarda yaşanan canlılığı artırdı.

 

Kurbanlık üreticileri dün kurulan hayvan pazarından yapılan satışlardan memnun ayrıldı.

Gökçekent Köyü Muhtarı Necati Zaim, “Pazara getirdiğim kurbanlıların 6 tanesini sattım. Kurbanlık satışlarından memnunuz. Pazarımızdan İstanbul’un Anadolu yakasına götürülüp satılmak üzere de çok sayıda kurbanlık alınıyor. Bu yüzden de pazarımızda canlılık yaşanıyor. Böyle giderse kurbanlık satıcılarının yüzü gülecek ve ilimize de ekonomik katkı sağlayacak” dedi.

Küçükbaş kurbanlık satıcısı Satı Zeytin de, “Pazara kurbanlık küçükbaş getirdim. Kurbanlık koçlar 800 ile 3 bin liraya kadar satıldı. Küçükbaş kurbanlıklarımın en büyüğü olanını 2500 liradan sattım. Kurban satıcıları bayrama 8 gün kala satışlardan memnunlar. Yine büyük baş kurbanlık 20 bin liraya kadar satıldı. İnşallah bu satışlar önümüzdeki günlerde de bu şekilde devam eder” diye konuştu.

Öte yandan, polis dün kurulan hayvan pazarında sahte para ve hırsızlığa karşı önlem aldı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları için vatandaşları uyardı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı görevli veterinerler de il dışına sevk ve diğer konularda vatandaşlara yardımcı oldu.

 

Cengiz MUHZİROĞLU