Ustalara vefa

  • Ahilik haftası dolayısıyla esnaf temsilcileri Vali Çakır’ı ve Belediye Başkanı Vidinlioğlu’nu ziyaret etti. Pandemi ve yaşanan sel felaketi nedeniyle bu yıl ki törenler makam ziyaretleriyle sınırlandırıldı. Valilik’teki programda meslekte 50 yılını dolduran Seyfi Bektaş, Mehmet Sıtkı Ercankal, Hayrettin Metin Şirin’e teşekkür plaketi verildi.

Ahilik Haftası dolayısıyla esnaf temsilcileri dün Vali Avni Çakır’ı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu makamlarında ziyaret etti. Ziyaretlerde Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da yer aldı.

Vali Çakır’a gerçekleştirilen ziyarette esnaflıkta 50 yılını doldurmuş olan Seyfi Bektaş, Mehmet Sıtkı Ercankal, Hayrettin Metin Şirin’e plaket verildi. Yine Kastamonu’nun ahisi olarak seçilen Seyfi Bektaş, ilin kalfası Muhammed Tuncay Avanoğlu ve ilin çırağı İbrahim Taşçı’ya da belgeleri takdim edildi.

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, ziyaretlere ve haftaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan, esnaf ve sanatkârlarımızın geçmişten gelen gururu olan Ahilik kavramı; dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikim ve mirastır. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir. Bugün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standartları olarak ifade edilen birçok terimin temeli Ahilik Teşkilatı çatısı altında oluşturulmuş ve yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayat bulmuştur. Ahilik Teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız, ihtiyaç sahibi olanları da hiçbir zaman göz ardı etmemiş ihtiyaç duyanın her zaman yanında olmuştur. Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmemizi sağlayan Ahilik Teşkilatı milli birlik ve beraberliğimizin teminatlarından birisi olduğu gibi dünya kültürüne ve ticaret literatürüne de büyük katkı sağlamıştır.  Günümüzde esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar; ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta; insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. Bunun en güzel örneğini bu sene ülkemizin çeşitli yerlerinde ve ilimizde yaşanan afetlerde görmüş bulunuyoruz. Bu afetler sırasında sergilenen birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni ederim.  Bu yılki programımızı pandemi ve yaşadığımız sel felaketi nedeniyle Bakanlığımızın tavsiyesi ve Kutlama Komitesi tarafından alınan kararla sınırlandırmış bulunmaktayız. Pandemi ve ilimizde yaşanan sel felaketi sebebiyle zor günler geçiren esnafımızın bir an önce sağlıklı günlere kavuşmasını dilerken tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı da kutlarım.”