Vali Vekili Karadeniz’den HİZMET ROTASI

  • Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Özel İdare 2016 yılı Faaliyet Raporu’nun oylanması sonrasında İl Genel Meclisi’ne seslendi
  • Karadeniz, nasıl bir hizmet anlayışı içinde olmaları gerektiğini örneklerle dile getirirken, “Geçmişe takılıp kalmayacağız. Takım oyuncusu olacağız. Yatırımların zamanında bitirilmesi için azami gayret sarfedeceğiz. Verimlilik esasına dayalı bir çalışmayı esas alacağız” dedi.
  • Kastamonu’nun en önemli sorunun yol olduğuna işaret eden Karadenz, “Bir yıl sonra hepsi hasar görecek yollar yapmak doğru değil. İşte bundan dolayı Kastamonu çok fazla yol alamamış. Bunu kabul etmeniz lazım” dedi ve Trabzon gibi illerde uygulanan yöntemi örnek gösterdi.

 

ERHAN VEREN

IMG_3313Vali Vekili Yaşar Karadeniz, dün İl Genel Meclisi’nin Mart ayı toplantısına katılarak Özel İdare’nin 2016 yılı Faaliyet Raporu’nun oylanması sonrasında Meclis’e seslendi.

“GEÇMİŞE TAKILIP KALMAYACAĞIZ”

Yapılacak olan çalışmalarda başarılı olsalar da, başarısız da olsalar hep birbirlikte olacaklarını söyleyen Karadeniz, “Onun için belli çalışma prensipleri üzerinde fikir birlikteliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle geçmişe takılıp kalmamalıyız. Bugün Meclis’te de gördüm. Geçmişte yaşanan eksiklikler, yanlışlar bundan sonra yapılacak güzel çalışmaların önüne bir engel gibi çıkabilir. Buna kesinlikle fırsat vermemeliyiz. Belki bu yıl yapılacak çalışmalarda da eksikler çıkabilir, yanlışlar olabilir. Sonuçta Özel İdare’nin bir yılda yürüttüğü proje sayısına bakarsak yüzlerce proje var. Bunların içinde 5 yada 10 proje takılabilir; bu normaldir. Bunu büyük bir başarısızlık olarak görmemek gerekir. Ancak burada dikkati çeken, büyük projelerde sorun yaşanmasıdır. Demek ki bundan sonraki çalışmalarımızda büyük projelerde daha dikkatli olacağız” diye konuştu.

“TAKIM OYUNCUSU OLACAĞIZ”

Konulara çözüm odaklı yaklaşılması gerektiğini de söyleyen Vali Vekili Karadeniz, “Birbirimizin ayağına bakıp, birbirimizin açığını arayan insanlarla çok fazla yol alınamaz. Bilakis birbirimizin alnına, başına bakacağız. Bir sorun varsa da bu sorunu en kısa yoldan nasıl çözeriz o sorunun cevabını arayacağız. Biz tıpkı sahaya çıkmış bir futbol takımı gibi birbirimizle uyumlu çalışmak zorundayız. Eğer futbol sahasında bir oyuncu kendi başına hareket etmeye, diğerlerinden ayrı oynamaya kalkarsa o zaman o takımda işler düzgün gitmez ve hiç ummadığı yenilgiler alabilir. Onun için burada yer alan tüm Meclis üyelerimiz, İl Özel İdaresi’ndeki bütün çalışma arkadaşlarımız ve ben bir takımın oyuncusuyuz. Bunu böyle bileceğiz ve öyle çalışacağız” dedi.

“YATIRIMLARIN ZAMANINDA BİTİRİLMESİ İÇİN AZAMİ GAYRET”

Çok zorunlu haller dışında yatırımların süresinde bitirilmesi için azami gayret göstereceklerini de söyleyen Karadeniz, şöyle devam etti:

“Zaten işin başında müteahhitin gidişatı belli olur. Müdahale etmemiz gereken noktalarda işi hızlandırmak adına gereken müdahalelerimizi mutlaka yapacağız. Bazen dışarda duyduklarımız olabilir, kurum içinde konuşulan konular çıkabilir yada basında yer alan haberler olabilir. En doğrusu her daim kaynağındadır. O nedenle duyumların ve haberlerin kaynakları, muhattapları bir birleriyle konuşmalı ve işin gerçeğini öğrendikten sonra o konuya yorum getirilmelidir.”

“VERİMLİLİK ESASINA DAYALI ÇALIŞMA”

Tasarruftan ziyade verimlilik esasına dayalı bir çalışma prensibi geliştireceklerini de söyleyen Karadeniz, “Tasarruf etmek için bazen hizmetleri de kısmak durumunda kalabiliriz. Ancak verimliliği esas alırsak en az maliyetle en çok işi yapabiliriz” diye konuştu.

Vali VEKİLİ Karadeniz, Özel İdare personelinin özellikle ilçeye görevlendirildikleri zaman zarfında işinin başına geçip geçmemesi noktasındaki bir eleştiriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Çalışma ekipleri zamanında yerinde olmalıdır. Kaymakam arkadaşlarımızı bu konuda talimatlandıracağım. Böyle bir sorun varsa ve karşılaşırsanız beni ve Genel Sekreterimizi muhakkak bilgilendiriniz. Duruma anında gerekli müdahale yapılacaktır.”

“KASTAMONU KÖYÜYLE KENTİYLE BİR BÜTÜN”

“Köye mi, kente mi hizmet edeceğiz” şeklinde bir ayrıma girmenin anlamsız olduğunu belirten Karadeniz, “Sonuçta Kastamonu merkeziyle, köyleriyle bir bütündür. Kastamonu’nun merkezi ne kadar gelişirse, ilçeleri ve köyleri de o kadar gelişir. Geri kalmış bir ilin köyleri gelişmiş olamaz. Havaalanı konusunda tartışma bile yaşanmamış olmalıydı. Bunun neresi tartışılabilir? Havaalanı olmazsa diğer hiç bir hizmeti geliştiremezsiniz. İli bir bütün olarak düşünüp bütün kesimlere hizmet götürmek zorundayız. Sadece kırsal kesimde belediyenin yokluğunu hissettirmeme görevimiz var” diye konuştu.

“ÖNCELİKLİ SORUN YOL”

Kastamonu’nun en öncelikli sorunun yol olduğunu da ifade eden Vali Vekili  Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kastamonu’nun öncelikli problemi köy yollardır. Kalıcı olarak çözülmesi gereken bir problemdir. Biz mümkün olduğunda çok yol yapalım, vatandaşa bizim yaptığımızı gösterelim düşüncesinde olmamalıyız. Bir yıl sonra hepsi hasar görecek yollar yapmak doğru değil. İşte bundan dolayı Kastamonu çok fazla yol alamamış. Bunu kabul etmeniz lazım.Kastamonu benim 12’nci görev yaptığım vilayettir. Kastamonu’nun gördüğüm en büyük eksiği budur. Trabzon’da 2000’li yılların başında önce yola beton dökülüyordu. Dağlık arazide asfalt alttan su gördüğünde çabuk hasar aldığı için önce betonlama yapılıyordu. Bir yada 2 yıl o betonla idare ediliyor, betonun yüzeyi yıpranmaya başladığında üzerine asfalt yapılıyor ve bir daha o yola hiç bir şey olmuyordu. Şimdi Trabzon’un yolu asfalt olmayan köyü kalmadı. Gaziantep’te aynı uygulama yapılıyordu. Ama acele etmemişler yavaş yavaş yapmışlar. Benim kanaatim burada da acele etmeyelim. Elbetteki elimizdeki ödeneklerin verimlilik prensibi çerçevesinde bitirilmesi konusunda elbette acele edeceğiz. Ama çok fazla köy yolu yapacağız diye kaliteden ödün vermeyeceğiz. Bu yöntemle gidilirse belki 5 yıl sonra tüm köy yolları asfalt olur, ama Özel İdare’nin bütçesi yetersiz hale gelir. O asfaltlar yeniden kazınır ve hangi köy yolunun asfaltını kazıyıp yeniden asfaltlayacağız tartışması burada başlar. Onun için uzun vadeli ve uzun soluklu yatırımlara önem vermeliyiz.”

“TURİZM OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN”

Turizmin Kastamonu’nun olmazsa olmazları arasında olduğunu da söyleyen Vali Vekili Karadeniz, şöyle dedi:

“Kastamonu’da turizm açısından yapılması gerekenler önemli. Turizm Kastamonu’nun olmazsa olmazlarından. Kastamonu bunu fazlasıyla hak eden bir il. Ancak turizm dediğimizde de aklımıza merkez gelmemeli. Turizmi geliştirmek demek, turisti buraya getirmekten ibaret değildir.Gelen turisti misafir etmek de önemlidir. Kastamonu’yu turistlerin başlı başına bir destinasyon olarak kabul edip gelecekleri bir şehir yapmamız lazım. Ancak buradaki turizm işletmeleri verimli ve kârlı duruma gelir. Komşuda olan bizde de olsun düşüncesinden sıyrılmalıyız. Bir şehir Mozaik Müzesi yapıyor hemen komşusu olan bir il de Mozaik Müzesi yapmaya kalkıyor. O zaman birbirlerini de boğuyorlar. Safronbolu’da deavm eden bir kültür turizmi var. Biz burada aynısını yapmaya kalkarsak Safranbolu bizden önce başladığı için yarışmakta zorlanırız. Farklı bir proje ortaya koymalıyız. Turistlere ‘Şunu görmek için Kastamonu’ya gitmemiz gerekiyor’ dedirtecek bir proje ortaya koyarsak konaklarımızı ve diper tarihi kültürel varlıklarımızı tanıtma imkanı buluruz.”

YURDUNTEPE

Yurduntepe Kayak Merkezi projesinin iyi düşünülmüş bir proje olduğunu da söyleyen Karadeniz, “Ama onda da problem olmuş. Konu şuan yargıda. Yargının dışında çözülebilir mi diye yapılan çalışmadan olumlu bir sonuç alınamadı. Ama biz yılmadan çözüm getirmeye çalışcağız. Çünkü kaybettiğimiz her yıl Özel İdare’nin ve Kastamonu’nun kaybettiği bir yıl oluyor.”