VALİ’DEN ÇAĞRI

“Hafta sonuna kadar vaka artışını durduramazsak zorluk yaşayabiliriz. Lütfen, bir ay boyunca zorunlu olmadıkça kimse evinden çıkmasın”

 

  • Vaka artış hızının en yüksek beşinci il duruma geldiğimizi belirten Vali Avni Çakır, “Yüksek vaka oranları, yüksek hastaneye yatışlar demek. Yüksek hastaneye yatış oranları da yüksek seviyede yoğun bakım oranı, yüksek seviyede entübe, ölüm oranları demek” dedi.
  • Bu artışın alınan son kararlar ve ramazanın desteğiyledurmasının beklendiğini belirten Vali Çakır, “İlimizde mutant virüs oranı oldukça yüksek seviyelerde.Maalesef bununla alakalı yayılım hızı çok yüksek.Herkesten anlayış bekliyoruz. Lütfen bir ay boyunca zorunlu olmadıkça kimse evinden çıkmasın” çağrısında bulundu.
  • Vali Çakır, işe gelen, işini açanlara ya da zorunlu ihtiyaçlarını ayıp dönenlere bir şey demediklerini, ama “akşama kadar caddelerde amaçsızca dolaşanlar”olduğuna işaret etti ve “O yüzden bu ramazanda biraz daha kendimizi eve kapatalım, daha iyi rakamlarda buluşalım” diye konuştu.
  • Vali Avni Çakır, vaka hızındaki yükselişle birlikte hastanede gerekli ilave önlemleri aldıklarını, normal servislerdeki bazı yatakları yoğun bakım ve Kovid servislerine aktardıklarını belirtip, “ B ve C planlarımız hazır, vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Aşıdan başka tutar yolumuz yok” dedi.

 

 

Vali Avni Çakır, Emniyet Müdürlüğü Motosikletli Polis Timine yeni katılan polis memurlarına sertifikalarının verildiği tören sonrasında salgınla ilgili son durum konusunda açıklamalarda bulundu.

“Açıklanan vaka rakamlarında sizlerin de gördüğü üzere ilimiz en hızlı vaka artışının yaşandığı beşinci il seviyesine geldi” diyen Vali Çakır, şunları söyledi:

“Bununla alakalı vatandaşlarımızı sürekli ikaz ediyorduk. Hareketliliğimizi azaltmazsak, vatandaşlarımızın desteğini üst seviyede almazsak, sadece kolluk marifetiyle bunu engelleyemeyiz diye sürekli ifade etmiştik. Bir de ilimizdeki mutand virüs oranının oldukça yüksek seviyelerde olduğunu dikkate alırsak maalesef bunun yayılım hızı çok yüksek.

Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrasında bir takım yeni kararlar açıkladı. Malumunuz, bu kararlar toplum sağlığı için zaten özellikle bizim gibi yüksek vaka oranına sahip iller tarafından da beklenen kararlardı. Bu kararlarla, toplumsal hayatta, özellikle ramazanın da vereceği destekle biraz rahatlama olacak.

Süreç uzadıkça vatandaşlarımızın ilgi ve alakalarında bir gevşeme oluyor bunun da farkındayız, ama yüksek vaka oranları, yüksek hastaneye yatışlar demek. Yüksek hastane yatış oranları da yüksek seviyede yoğun bakım oranları ve entübe, ölüm sayıları demek. Mevcut yasakları da kullanarak vatandaşlarımız ramazanda otursunlar evlerinde ibadetlerini yapsınlar, zorunlu olmadıkça lütfen kimse dışarı çıkmasın. Ramazan günü sokakta gezen insanlarımızın zaten yüzde 50-60’ı biraz amaçsızca geziyor. Biz işe gelen, işini açan vatandaşlarımıza bir şey demiyoruz ya da zaruri ihtiyaçlarını almış dönmüş vatandaşlarımıza bir şey demiyoruz, ama akşama kadar caddelerde dolaşan vatandaşlarımıza diyoruz. O yüzden bu ramazanda biraz daha kendimizi eve kapatalım, ramazanın şartlarıyla beraber de inşallah daha iyi rakamlarda buluşalım.

Özellikle alt yaş gruplarına geldiğimizde biraz tereddüt görüyoruz. Bunun dini açıdan konumuyla alakalı din görevlileri zaten açıklamayı yaptı. Sağlığın olduğu yerde farklı bir görüş de verilmez zaten. Dolayısıyla aşılama sırası gelen vatandaşlarımızın aşılanmasını bekliyoruz. Aşıdan başka tutar yolumuz yok.

Hastanede gerekli ilave önlemlerimizi aldık. Normal servislerdeki bir takım yataklarımızı yoğun bakım ve Kovid servislerine aktardık. Bununla alakalı arkadaşlarımız zor şartlarda çalışıyor ama hiçbir vatandaşımızı geri çevirmiyoruz. İnşallah yeni kısıtlamalarla beraber haftaya daha iyi rakamlar görmeyi umut ediyoruz.

Vakalarımız artıyor ama mevcut vaka sayısına göre yoğun bakıma düşme oranımız bir önceki pike göre daha düşük. Ama bunda da vaka sayılarımız yüksek. Vaka sayılarımız bu haftaya kadar bizi korkutmuyordu. Yine bir artış vardı ama Ramazan ayıyla beraber düşüşe geçeceğini öngörüyorduk. Özellikle bu hafta sonu, vakalarımızda ciddi bir artış meydana geldi. Onları biz bu hafta sonuna kadar durdurmazsak bir artış yaşayabiliriz. Bununla alakalı B ve C planlarımız hazır, vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.

Hem belediye anonslarıyla hem kolluk kuvvetlerimiz vatandaşlarımıza gerekli duyuruları yapıyorlar. Korona tedbirleri noktasında vatandaşlarımızdan da büyük hassasiyet bekliyoruz. Zaten 19.30’da iftar oluyor. Son saatlerde hem trafikte hem de alışverişte yoğunluk başlıyor. Kamu mesai saatlerinde de bir esneklik geldi, 16.00’da bitiyor. Dolayısıyla vatandaşlarımıza yeteri kadar süre var, herkesten anlayış bekliyoruz. Lütfen bir ay boyunca zorunlu olmadıkça kimse evinden çıkmasın.”