Yurduntepe için hedef: DOLU DOLU 12 AY

  • Vali Avni Çakır, dün Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Tesisi’ndebugüne kadar yapılanlar ve bundan sonrası için düşünüp planlanan işlerle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.Ilgaz’ın Kastamonu ve Çankırı için çok önemli bir turizm değeri olduğuna işaret eden ve burayla ilgili iki il için bölgesel planlama bazında değerlendirme düşüncesi içinde olunduğunu belirten Çakır, Yurduntepe’de eksiklerin sırayla giderildiğini belirtti ve isteklilerin de olduğu söylenen uzun süre konaklama imkanı sağlayacak otel yatırımı için çalışma içerisinde bulunulduğunu açıkladı.
  • Yurduntepe’yi uluslararası yarışmaların da yapılabileceği bir merkez haline getirme düşüncesinin de olduğunu kaydeden Çakır, “Buranın kış sezonu yaklaşık 2 ay. Buranın özelliği sadece kar değil. Muhteşem bir coğrafyası ve doğası var. Bu yöndeki amacımız insanlarımız burada kahvaltısını yapsın, sonra doğa yürüyüşünü gerçekleştirsin. Ayrıca kayak sadece kışın yapılmıyor, yaza özel farklı alanları da var. Bunları da zaman içerisinde hayata geçireceğiz. Uzun vadede buranın 12 ayı dolu dolu yaşayan bir yer olduğunu göreceksiniz. Buna ilişkin ne yatırım gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

 

Vali Avni Çakır, dün Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Tesisi’ndebugüne kadar yapılanlar ve bundan sonrası için düşünüp planlanan işlerle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tuncay Sönmezışık da katıldı.

“Kastamonu Ilgaz bölgemiz dışarıya karşı açılan en önemli turizm yüzlerinden bir tanesi olan bu kayak merkezini kayakseverlere, doğaseverlere yalnızca kış sezonunda değil 12 ay tüm yıl boyunca faaliyete açık olan bir yer. Kışı ve yazı ayrı güzel olan bir yer. Buranın tanıtımı noktasında, daha da çok geliştirilmesi noktasında bugün bir toplantı gerçekleştirdik” diyen Vali Çakır, şöyle konuştu:

“Ilgaz; Kastamonu ve Çankırı’nın tanıtılması noktasında çok büyük bir potansiyeli olan bir bölgemiz ve Milli Parkımız. Biz buraya gelen turistlerin potansiyelinden iki il olarak zaten eşit seviyede faydalanabiliyoruz, eşit seviyede yöremizin tanıtımına katkı sunuyoruz. Oraya gelen turistler günün belli bir kısmında buraya geliyor, buraya gelen turistler günün belli bir kısmında oraya gidiyor. Zaten olması gereken de bu. Bunu ilerleyen süreçte bölgesel planlama bazında da değerlendirmeyi düşünüyoruz.

Ilgaz’daki önceki tesisimiz uzun yıllar bölgemize kayak turizminde hizmet etti ancak kayakseverlerin bu konudaki talepleri doğrultusunda Özel İdaremizin önderliğinde bir çalışma başlatıldı. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da maddi anlamda çok büyük destekleriyle ve buradaki arkadaşlarımızın, İl Genel Meclisimizin, Özel İdare’deki arkadaşlarımızın, bu süreci baştan sona takip eden değerli arkadaşlarımızın da üstün gayretleriyle geçtiğimiz yıl Ocak ayı itibariyle Yurduntepe’deki bu tesis hizmete girdi.”

“YENİ GÜNÜBİRLİK TESİS İSABETLİ YATIRIM OLDU”

Yurduntepe tesislerinin son durumu hakkında da bilgi veren Vali Çakır, şunları söyledi:

“Bulunduğumuz tesis, günübirlik tesis diye adlandırılıyor. Bu anlamda vatandaşlarımızın buradaki her türlü kayak, yeme, içme, dinlenme konaklama hariç olmak üzere diğer tüm işlemlere karşılık veriyor.  Burada bulunduğumuz bu noktada sağ tarafımızda pistimiz bulunuyor. Pistimiz iki aşamadan oluşmakta. Birinci aşamamız 2 bin 100 metre telesiyej hattımız var, burası toplam iki hattan oluşuyor. Aktarma istasyonumuzdan sonraki kısımla beraber 5-6 km’ye kadar uzanan bir kayak imkânını kayakseverlere sunuyor. Geçen sene açtığımız için bir takım eksikliklerimiz vardı, kayakseverlerin talepleri tavsiyeleri doğrultusunda, değerli arkadaşlarımızın da sahada bizzat yaptığı tespitler doğrultusunda geçen yaz biz yaklaşık 4-4,5 ay burada bir çalışma yaptık. Pistlerde iyileştirme, seviyelerde düzeltmeler yaptık. Pistlerimizi çok daha kayar hale getirdik. Bu sene geçen seneki taleplerden bir tanesi de mevcut günübirlik tesisin yetersiz kaldığı noktasındaydı. Geçen sene Temmuz ayı ile ihalesinin yapımına başladığımız ikinci günübirlik tesisimiz de hemen buraya 100 metre mesafede. Yaklaşık 6,5-7 ay gibi kısa sürede bu inşaatı da tamamlayarak kayakseverlere ve ilimiz turizminin hizmetine sunduk. Yaklaşık 2 aydır devam eden sezonda gördük ki, son derece isabetli yatırım olmuş. Çünkü bu tesisin ne kadar amaca hizmet ettiğini iyi gördük.

“TANITIMIN MEYVELERİNİ ALIYORUZ”

“Tesisimizin tanıtımı noktasındaki çabalarımızın da meyvesini görmeye başladık. Aynı zamanda kayakseverlerin buraya bir geldikten sonra da tekrarlayan gelişlerinin de olduğunu memnuniyetle gördük. Belki de mevcut tesisimiz ilerde yetmeyecek. Bu kapsamda bu bölgede arkadaşlarımız bir imar çalışması ve planlama çalışması şu an devam ediyor. Burada konaklama tesisi noktasında konaklama imkânları daha çok özel kamu kurumları işleyiş hali şeklinde. Bu bulunduğumuz noktada da bir konaklama tesisimiz şu an yok. Yaptığımız planlama çalışmalarımızda burada uygun otel alanları da ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. İnşallah bu çalışmalar tamamlandıktan sonrada buradaki konaklama ile alakalı da beklentiler karşılanmış olacak. Çok daha fazla yataklı bir tesisle kalıcı turistlere de hizmet vereceğiz. Bu bölgede eksikliklerimizi her sene gidererek, tesisimizi bölgenin, ülkemizin en önemli kayak merkezlerinin birisi haline getirmek ortak hedefimiz.”

ULUSLARARASI YARIŞLAR

Ilgaz-2 Yurduntepe’de çeşitli etkinlikler yapılıp, yapılmayacağı hakkında da konuşan Vali Çakır, bu konuda da şunları dile getirdi:

“Avusturya ölçekli bir firma burayla ilgili bilimsel bir çalışma yaptı. Onların getirdiği önerilerden biri de burada yarışma ve spor etkinlikleri düzenlemekti. Fakat şu an biz ulusal ve uluslararası müsabakalar kapsamında böyle bir uygunluğumuz var mı bilmiyoruz. Bununla alakalı henüz Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ya da federasyonlardan uzman getirip, inceleme yönünde resmi bir çalışmamız olmadı. Fakat bu tür yarışmalar olabilir. Pistle alakalı bu yaz mevsiminde de düzenlemeler yapacağız. Burada ulusal ve uluslararası yarışmaların düzenlenmesi bizim uzun vadeli hedefimiz. Tesisimizin bununla alakalı olarak biraz daha oturması lazım. Ağırladığınız misafiri buradan mutlu gönderemezseniz, yaptığınız bütün çalışmalar boşa gider. Bu tesisimizde yarışma düzenlemesi nihai hedefimiz var. Kısa vadede amacımız eksikliklerimizi gidermek, pistimizi uygun hale getirmek”

YATIRIM TALEPLERİ

Ilgaz-2 Yurduntepe’deki tesislerin işletilmesi için talepte bulunan firmaların olduğunu da söyleyen Vali Çakır, “Biz burayı tamamen kendi ayakları üzerinde duran, güçlü bir tesis haline getirmeye amaçlıyoruz. Eksiklerimiz hala var. Öncellikle Kastamonu’nun buranın imkanlarından en üst seviyede faydalanması lazım. Öğrencilerimizin faydalanması lazım. Yurtlarda kalan yavrularımızın faydalanması lazım. Bu kapsamda buraya yüzlerce çocuk geldi, daha da gelecek. Paradan çok onların gözündeki mutluluğa daha çok önem verdik. Elbette uzun vadede buranın profesyonel yönetilmesi gündeme gelecek, ama kısa vadede yatırımlarımızı tamamlayana kadar kendimiz işletmeyi planlıyoruz. Otel ile alakalı ise, ‘Buraya çok ciddi yatırım yapmak isteyenler var’ şeklinde talepler geliyor. Öncelikle amacımızı otel için arsayı üretmek. Bunlar olgunlaşınca bu aşamalar oturulup konuşulur”diye konuştu.

12 AY DOLU DOLU TURİZM

Vali Avni Çakır, Ilgaz- Yurduntepe’nin yaz mevsiminde de aktif kullanılmasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Buranın kış sezonu yaklaşık 2 ay. Burada onlarca insan çalışıyor, büyük yatırımlar var. Buranın özelliği sadece kar değil. Muhteşem bir coğrafyası ve doğası var. Burası ile alakalı KUZKA’nın ve Milli Parklar’ın yapmış olduğu yeni yürüyüş rota çalışmaları var. Burayı doğaseverlerin yürüyüş rotalarından biri haline getireceğiz. Değişik yürüyüş rotaları var. Bize önerilen faaliyetleri bütçemiz çerçevesinde kademe kademe hayata geçireceğiz. Bu yöndeki amacımız insanlarımız burada kahvaltısını yapsın, sonra doğa yürüyüşünü gerçekleştirsin. Ayrıca kayak sadece kışın yapılmıyor, yaza özel farklı alanları da var. Bunları da zaman içerisinde hayata geçireceğiz. Uzun vadede buranın 12 ayı dolu dolu yaşayan bir yer olduğunu göreceksiniz. Buna ilişkin ne yatırım gerekiyorsa yapacağız. Ayrıca burada yöresel ürün stantları da açacağız” ifadelerini kullandı.

ÇENET: OTEL İÇİN YER TESPİTİ YAPTIK

Ilgaz-2 Yurduntepe Tesisleri hakkında sunumlu bilgilendirme yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet;

“Geçtiğimiz yıl 2 adet günübirlik tesisimizi hizmete açtık. Bu yıl üçüncü kafeteryamızı tamamladık. KUZKA’nın desteğiyle yapıldı. Ilgaz tesislerinden Yurduntepe’ye kadar olan 6 kilometrelik yoldaki çalışmalar zor iklim şartlarına rağmen başarıyla yapıldı. Kayakseverlere 4 kilometrelik pisti ile eşsiz bir fırsat sunuyor. Orman zenginliğinden dolayı göz zevkine hitap eden bir tesisiz. Konaklama tesisi içinde imar plan çalışmalarımızda devam ediyor. Otel içinde bölgede yer tespiti yaptık. İlimize özel bir oteli kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU