YÜREKTEN KUTLAMA

Koronavirüs salgını nedeniyle tören ve program ölçeğinde çok sınırlı tutulan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının 100’üncü yıldönümü olma özelliğiyle yürekten gelen bir coşkuyla kutlandı. Kastamonulular akşam belediye hoparlörlerinden yapılan İstiklal Marşı yayınına balkon ve pencerelerden eşlik ederek ulusal bağımsızlığı kutladı.

Vali Karadeniz, konuşmasında, bu özel yılın salgın dolayısıyla kalabalıkların uzaktan,  gönülden, candan katılımıyla kutlanabildiğini belirtti ve “100 yıl önce TBMM’yi kuran ve ülkemizi işgalden kurtarıp bağımsızlığımızı daha sonra cumhuriyetin kurulmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk baştaolmak üzere tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yıldönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, koronavirüssalgını nedeniyle çelenk koyma töreniyle sınırlı tutulan resmi kutlaması Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde yapıldı.

Fiziki mesafenin torunarakgerekleştirilen çelenk koyma törenin ardından 1920 yılında doğan 3 kişiye ve 23 Nisan’da doğan 18 çocuğa Vefa Destek Grubu tarafından evlerine gidilerek çeşitli hediyeler verildi.

Törene Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili  Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, Baro Başkanı Av.Özgür Demir, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Yardımcıları ve Şube Müdürleri katılımı ile başlayan program, İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erdi.

VALİ’NİN KONUŞMASI

Vali Karadeniz günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, ”Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 100. Yıl dönümü. Aslında millet ve ülke olarak çok özel bir yıldı, ancak pandemi dolayısıyla bilindiği gibi kutlamalar kalabalıkların katılımıyla değil, ama kalabalıkların uzaktan,  gönülden, candan katılması şeklinde olabiliyor. Ben 100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran ve ülkemizi işgalden kurtarıp bağımsızlığımızı daha sonra Cumhuriyetin kurulmasını sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

23 Nisan kutlama programı kapsamında;

– Dün saat 09.30’dan itibaren TRT EBA TV den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları yayınlandı.

– Saat 13.00’detüm okullarda 100. Yıl 23 Nisan Marşı çalındı.

-Saat 15.00 -18.00 arası belediye hoparlöründen çocuk şarkıları dinletildi.

– Saat 21.00’de ise tüm okullar ve belediye hoparlöründen halkın katılımı ile İstiklal Marşı okundu.

1920 yaşında doğanlar ile 23 Nisan’da doğan öğrenciler unutulmadı

1920 yılında doğan Fatma Fahriye Zoralioğlu, Tenzile Aşucuoğlu ve Meliha Dilekçi’nin evine gidilerekVefa Destek Grubunda görevli olanlar tarafından Türk Bayrağı, çikolata ve çiçek verildi.

23 Nisan’da doğan  öğrenciler olanAtatürk İlkokulu öğrencisi Sudenaz Tosunoğlu, Kuzeykent Ortaokulu öğrencisi Ecem Nisa Karaoğlu, Candaroğulları İlkokulu öğrencisi Umut Yılmaz, TOKİ İlkokulu öğrencisi Egemen Akça, TOKİ Öğrencisi YousifQasımAbed El-Saedi, Ali Fuat Darende İlkokulu öğrencisi Ömer Tepeli, Ali Fuat Darende İlkokulu öğrencisi Özgür Ezer, Ali Fuat Darende İlkokulu öğrencisi Murat Mantar, Orhan Şaik Gökyay öğrencisi Fevzican Kıvanç Yıldırım, Orhan Şaik Gökyay öğrencisi Burak Berkay Akyüz, Gazipaşa İlkokulu öğrencisi İsa Miraç Emirmustafaoğlu, Gazipaşa İlkokulu öğrencisi Tual Serenli, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencisi Elifsu Çarpık, Orgeneral Atilla Ateş İlkokulu öğrencisi Mehmet Emin Çapar, Kuzyaka İlkokulu öğrencisi Zilfikar Baş, Ceritoğlu İlkokulu öğrencisi Nehir Irmak Yıldız, Ceritoğlu İlkokulu öğrencisi Muhammed Emir Pulatkan, Ceritoğlu İlkokulu öğrencisi Yağız Efe Karagöz’ün de evine gidilerek yine Vefa Destek Grubu görevlileri tarafından kendilerine pasta verildi.

Cengiz MUHZİROĞLU