Zaferin ışığında şehitlere minnet

17311387_789995834490735_8835775820942695068_oÇanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü töreninde konuşan Vali Vekili Yaşar Karadeniz, “Çanakkale’de, İstiklal Savaşı’nda, Kıbrıs’ta ve terör belasını ülkemizden def etmek için Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da canlarını veren aziz kahramanlarımız bilmelidir ki biz onlara layık olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
VBS_6411 (Large)18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde ilimizde anma programları düzenlendi.
Şehitler Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk töreni Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu tarafından çelenklerin sunulmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda daha sonra askerler tarafından saygı atışı yapıldı.
17358954_789995821157403_6337289374782728296_oŞehitlik defterini imzalayan Vali Vekili Yaşar Karadeniz şunları söyledi:
“Asırlardır şanlı Türk sancağını ve Türk Milletinin tarih sahnesinde dimdik ayakta kalmasını sağlayan aziz şehitlerimiz sizler ve bizlere bıraktığınız emanetleriniz için şimdi huzurunuzdayız. Biliyoruz ki seve seve canını Allah yolunda vatan için feda eden şehitlerimize layık olmak için ne yaparsak yapalım sizin yaptığınız fedakarlığın yanında çok bir şey ifade etmez. Çanakkale’de İstiklal Savaşı’nda Kıbrıs’ta ve terör belasını ülkemizden def etmek için Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da canlarını veren aziz kahramanlarımız bilmelidir ki biz onlara layık olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bunun en son örneği de 15 Temmuz 2016 da ülkemizden demokrasiyi kaldırmak iç kargaşa çıkararak milletimizi zor duruma düşürmek amacıyla yapılan hain kalkışmaya milletimiz göğsünü germiş ülkemize karşı dişlerini gösteren Mehmet Akif Ersoy’un deyimiyle sırtlan kümelerini bir kez daha yenilgiye uğratmışlardır. Bizler de siz Aziz şehitlerimize layık olmak için ülkemiz için çok çalışmak, çok üretmek ve hainlere tekrar fırsat vermemek için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.”
Kur’an tilaveti ve İl Müftüsü Osman Aydın tarafından dua edilmesinin ardından Vali Vekili Karadeniz, protokol üyeleri ve şehit yakınları ile birlikte şehitlerin mezarları ziyaret ederek kabirleri başına çiçekler bıraktılar.
VBS_6552 (Large)Buradaki programın ardından Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen programda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda “Malazgirt’ten 15 Temmuz’a Şehitlerimiz” konulu konuşma, “Çanakkale Türküsü” konulu video gösterimi ve lise öğrencileri tarafından hazırlanan gösterinin sunumu yapıldı.
Gösterilerin ardından 18 Mart Şehitleri konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Vekili Karadeniz ve protokol üyeleri tarafından verildi.
VBS_6819 (Large)Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanlığını ziyaret eden Vali Vekili Karadeniz ve protokol üyeleri şehit aileleri ve gazilerle birlikte daha sonra Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz’in ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde buluştu.
18 Mart Şehitler Günü anma ekinlik pogramlarına Vali Vekili Sayın Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Murat Demir, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Komisyonu Başkanı Galip Akpınar, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabukak, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.