Zaman Tüneli

Gazetemizde okumaya aşina olduğunuz bir köşe zaman tüneli… Memleket tarihini öğrenmek için büyük bir derya Kastamonu Gazetesi’nin yarım asırlık arşivi. Özellikle yeni tanımaya başlıyorsanız memleketinizi, geçmişten haberleri okumak epey bilgi veriyor size.

Benim de büyük bir avantajımdı o köşeyi hazırlarken okuduğum haberler. Bir defasında 5, 10 ve 20 yıl önce aynı tarihlerde havaalanı konuşulduğunu görmüş ve hayli şaşırmıştım. Kastamonu, yıllarca yaşayıp tarihini okumaya devam ettiğinizde, yaşanan olaylara şaşırmamanız gereken bir il aslında.

Bugün ise size kolay kolay unutulmayacak, hatta hiç unutulmayacak 2021’in kısa bir özetini geçeceğim. Zaman tünelinden alışkın olduğunuz gibi 10’a yıl arayla değil de, ay ay ilimizde neler öne çıkmış onlara bakacağız birlikte. Kimi haberler göreceksiniz, “İleride biz bunu daha çok konuşuruz” diyeceksiniz… Hadi başlayalım…

Ocak

Yıllar yılı yılan hikayesine dönmüş bir olayın mutlu sonu karşılıyor bizi Ocak ayında. MİEM sonunda Kastamonu’ya kavuşturuluyor…

MİEM’in uzun yolculuğunda mutlu son

Beklenen ihale

uzun yıllardır çözümlenemeyen konu olarak yılan hikayesine dönen MİEM’i olimpiyatlara hazırlık merkezine dönüştürerek Kastamonu’ya ve ülkeye kazandıracak olan proje için ihaleye çıkıldı. Kadıdağı’nda Mahalli İdareler Eğitim Merkezi olarak inşa edilen ancak yıllardır tamamlanamadan âtıl durumda kalan tesisleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından olimpiyatlara hazırlık kamp eğitim merkezine dönüştürecek kurtuluş projesinin ihale tarihi belli oldu. Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak ihale 3 Şubat’ta gerçekleşecek. İşin teslim süresi ise yer tesliminden itibaren 450 gün olarak belirlendi.

Şubat

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2021’in Şubat ayında korkularımızdan bir tanesiyle uyanmıştık sabaha karşı… Deprem, kapımızı çalmıştı ayın 14’ünde…

Uyuyan fay uyandı

Bölgede varlığı bilinen ancak diri fay olarak gösterilmeyen örtülü faylar Kastamonu’ya sürpriz bir deprem yaşattı. Cuma günü sabah ezanından saniyeler önce 06.38’de meydana gelen ve Kastamonuluları yataklarından fırlatan deprem, şehre çok yakın noktada olduğu için büyük etki yarattı.

Depremin büyüklüğü bilgisi ise netleşmedi. AFAD’a göre 4,5 Kandilli ve USGS’ye göre 4,7 büyüklüğündeki depremin derinliği ile ilgili de farklı ölçümler verildi. Ana depremden sonra 11 de artçı deprem oluştu.

Mart

Mart ayında iki büyük haber yankılandı Kastamonu’da. Ne yazık ki Kastamonu için olumsuzluk içeren haberlerdenilki vaka artışındaki birinciliğimiz, diğeri ise Türkiye’nin gündemine oturan Kürşat A. olayı oldu.

Kırmızı alarm

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca illere göre koronavirüs haritasını açıkladı. Kastamonu’da vaka sayısı 1 haftada 100 binde 118’den 79 vakalık artışla 197’ye yükseldi. 12-19 Mart döneminde bir önceki haftaya göre yaşanan 79 vakalık bu yükseliş Kastamonu’yu son 1 hafta içerisinde vaka sayısının 100 bine göre en fazla arttığı il yaptı! TR82 Bölgesi’nin diğer ortağı Çankırı, haftalık 100 binde 75 artışla ikinci sırada yer aldı.

Nisan

Nisan ayında en çok dikkati çeken konu ise Bill Gates’in Kastamonu’dan arazi aldığı yönünde çıkan iddiaydı ki, hava raporlarında bile çoğu kez es geçilen ilimiz için “Aa oralar değerliymiş demek ki” dedirten konuyu ironik bir başlıkla, “Başımıza Bill Gates kuşu kondu!”diyerek şöyle aktarmıştık:

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in küresel ısınmadan en az etkilenecek bölgelerde arazi aldığı iddia edildi. Bunlardan biri de Kastamonu… Haberin doğruluğu henüz teyide muhtaç, ama bu bile günümüze kadar ilgi fakiri olmuş, kendi insanını bile tutabilmekten uzak Kastamonu topraklarına bakışın tavan yapmasına yetecek gibi duruyor.

Mayıs

Aradan iki ay geçtikten sonra bu sefer de vaka sayısındaki düşüşte birinci olmuştu Kastamonu. Bu haberi manşetten “Bu kez olumlu anlamda birinciyiz” diye vermiştik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illeri açıkladı. Buna göre 8-14 Mayıs haftasında vaka sayısı en çok azalan il Kastamonu oldu. İlimizde 100 bindeki vaka sayısı %57,11’lik azalışla 194,22’den 145,96’ya geriledi. Vaka sayısı en çok azalan il olan Kastamonu’yu Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Zonguldak izledi.

Haziran

Haziran ayında eşi benzeri görülmemiş bir olaya şahit oldu Kastamonu…

La Casa De Hanönü!

Aralarında kamu görevlileri de olan şebeke “AFAD görevlisiyiz, deprem olacak, gaz çıkarıyoruz” diyerek köyleri kandırıp kaçak define aradı…

Hanönü’nde kendilerini AFAD görevlisi olarak tanıttıkları köylülere bölgede heyelan ile deprem önleyici çalışmalar yapacaklarını söyleyen 11 kişi iş makineleri ile ormanlık alanda kaçak kazı yaparken Jandarma ekiplerince suçüstü yakalandı. İş makinaları yardımıyla 400 metre yol açarak 20 metre ve 100 metre derinliğinde çukurlar açan şahıslar arasında kamu personelinin de olduğu belirlendi.

Temmuz

Yıllar yılı konuşmaktan yılmadığımız bir konu vardı Temmuz ayında. Kırık Barajı…

Başkan aciliyetini belirtti, Bakan sıcak yaklaştı

Kırık’a hız talebi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleşen şehrimizdeki programında basına açık toplantılar sırasında sıraladığı müjdeler arasında adı geçmeyen Kırık Barajı’nın belediye ziyareti sırasında gündeme geldiği öğrenildi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun Bakan’ın Belediye’yi ziyaretinde şehrimizin güncel su sorunu ile ilgili değerlendirmede bulunduğu ve Kırık Barajı’nın bir an önce tamamlanarak hizmete girmesinin hayati önem taşıdığını ifade ettiği öğrenildi. Vidinlioğlu’nun Karaçomak Barajı’nın miadını doldurmasını, yeni şehirleşme alanlarını gerekçelendirerek ilettiği Kırık Barajı yapımının hızlandırılması talebine Bakan Pakdemirli’nin sıcak yaklaştığı söyleniyor.

Ağustos

Kuşkusuz yaşamak istemediğimiz bir ay oldu Ağustos ayı Kastamonu için. Yoğun yağış sonrası bir felaket yaşayan sahil ilçelerimizde, özellikle Bozkurt’ta, yaralar halen sarılmaya çalışılıyor…

AFET

Kastamonu bölge ile birlikte çok büyük bir felaketi yaşıyor

Önceki akşam başlayan aşırı yağış sonrasında ilimizin Kuzey kesimlerinde can ve mal kayıplarına yol açan sel felaketleri, birbirini izledi. En büyük darbeyi alan ilçemiz Bozkurt oldu. Dün öğle saatlerinde bir anda gelen ve yakın sayılacak noktadaki 2 HES Barajı’nın kapaklarının patlaması sonucu oluştuğu iddia edilen sel, Bozkurt ilçe merkezini silip süpürdü. Valilik HES barajlarının patladığı ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirten bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu felaket üzerine ilimize geldi.

Sağlıklı bilgi almanın ilk etapta mümkün olmadığı ve sele kapılıp kaybolanların olduğu söylenen selde otolar sulara kapılıp sürüklendi, yıkılan yapılar oldu. Yer yer 2. kat seviyesine yükselen sular nedeniyle çok sayıda Bozkurtlu evlerinde mahsur durumda. Sosyal medyadan bunlar için yardım çağrılarında bulunuluyor. Bozkurt’tan televizyonların canlı yayınlarına katılanlar selde kaybolanların sayısı ile ilgili olarak 100’ü bulan çelişkili bilgiler verdi. Kente yakın sayılacak noktalarda bulunan 2 HES Barajı’nın kapaklarının patladığı yolunda uyarı yapıldığı ancak 10 dakika içinde her şeyin olup bittiği söylendi.

Eylül

Tam da akademik dönemin başladığı Eylül ayında Üniversite’den harika bir hamle geldi. Sürecin olumlu olmasını diliyoruz halen…

Üniversite’den çifte hamle

Diş Hekimliği Fakültesi ve Havacılık Uzay Bilimleri Fakültesi kurulması için YÖK’ten karar bekleniyor

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi kurulması amacıyla rektörlük tarafından sunulan talep dosyasında önemli aşama kaydedildi öğrenildi. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile işbirliğine gidecek olan diş hekimliği fakültesinin kurulması sonucunda şehrimizin bölgenin sağlık merkezi olması hedefinde mesafe alınmış olunacak. Rektörlüğün YÖK’e sunduğu bir diğer dosyanın ise üniversite bünyesindeki Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi talebi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Ekim

Ekim ayında manşetlerimizde bir kez daha Kırık Barajı yer aldı…

Kırık en erken 2025’te

Şu ana kadar beşte biri tamamlanabildi

15 milyon liralık ödenek harcandı

Şehirle birlikte büyüyen içme suyu ihtiyacını gidermesi için umutların bağlandığı Kırık Barajı’na kavuşabileceğimiz en yakın tarih olarak 2025 gösterildi. DSİ 23. Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu projede şu ana kadarki fiziki gerçekleşmenin %22 olduğunu ve bu yılki 15 milyon liralık ödeneğin tamamının harcandığını açıkladı.

Şehrin 2050 yılına kadarki içme suyu ihtiyacını karşılayacağını belirttiği Kırık Barajı ile ilgili yol sorununun çözüme kavuşturulduğunu söyleyen Yaroğlu, böylelikle baraj gövdesinin yapımına başlanabilecek duruma gelindiğini belirtti ve “Ödenek gelmesi akabinde de 2025 yılında bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Sulama ayağının ihalesini de önümüzdeki yıl yapacağız” dedi.

Kasım

Döviz kurlarının başının döndüğü şu sıralar hatırlatmakta fayda görüyorum. Kastamonu’nun “Döviz zengini” olduğunu unutmayınız…

Kişi başına döviz mevduatında dördüncüyüz!

Dünya gazetesinden Barış Erkaya’nın fintürk verilerini değerlendirdiği haberi, Kastamonu’nun kişi başına düşen tasarruf amaçlı döviz hesaplarında İstanbul, Ankara ve komşu Karabük’ün ardından büyük ve gelişmiş illeri geride bırakarak 4. sırada yer aldığını ortaya çıkardı. İlimizde kişi başına düşen tasarruf amaçlı döviz miktarı 13 bin 522 TL.

Aralık

Bir kez daha Kırık…

Seza İnşaat’ın patronu baraj projesi ile ilgili konuştu

“Kırık’ı hızlı şekilde bitirmek istiyoruz”

Kırık Barajı’nın en büyük barajlarından biri olacağını ve gündemdeki su sorunu dikkate alındığında hayati önem taşıdığına vurgu yapan Seza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Açık,Kırık Barajı’nı projeye verilen ödenek doğrultusunda hızlı bir şekilde bitirmek istediklerini söyledi. Yeni Akit’e konuşan Sezai Açık,“2017 yılında inşasına başlamamıza rağmen hızlı bir şekilde ilerleyemedik.Mesela geçen sene hiçbir imalat yapamadık. Şu anda projenin %25’ini bitirdik. Ödenek sıkıntısı olmazsa rahatlıkla %50 seviyesine gelebiliriz. Kastamonu halkı da Kırık Barajı’nın bir an önce tamamlanarak bitirilmesini dört gözle bekliyor” dedi.

***

Çocukların, bilhassa lösemili çocukların güldüğü bir yıl olsun. Mutlu yıllar…

Gözde MINIK