Ziyaretin yansımaları 16 Nisan’dan sonra görülecek

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, dün İl Genel Meclisi grup toplantısında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu’ya düzenlediği ziyaretin yansımalarını 16 Nisan’dan sonraki süreçte göreceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hükümet modeline geçilmesiyle birlikte fiilen ve hukuken yürütmeye hakim olacağını ve Kastamonu’ya dair vaat aynı zamanda projelerini de hep birlikte göreceklerini söyleyen Halil Uluay, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu’nun aldığı en önemli yatırım olan Ilgaz Tünel’nin açılışına gelememişti, Devlet Hastanesi de bu yatırımların arasındaydı. Yeni hükümet modeline geçtikten sonraki süreçte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yürütmenin başına geçtikten sonra, fiilen ve hukuken de daha hakim olduktan sonra Kastamonu’ya dair vaatlerini ve Kastamonu’ya dair projelerini hep birlikte göreceğiz” dedi.

YAŞANABİLİRLİK SIRALAMASI

Halil Uluay, Kastamonu’nun Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri sıralamasında 50’nci sıraya gerilmesiyle ilgili de, “Kastamonu’da yaşanabilirlik noktasında bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Çevremizdeki illerin tamamından daha yaşanabilir bir il olduğumuzu düşünüyorum. Kastamonu’yu görenlerden aldığımız olumlu tepkiler de bunu ispatlıyor. Yaşanabilirlik kriterleri nedir bilmiyorum, ama Kastamonu’nun sıralamada üstlerde bulunan illerden hiç bir eksiği yoktur diye düşünüyorum. Çevremizdeki illerde havaalanı yok, deniz yok, doğa yok, ulaşım açısından ve turizm açısından Kastamonu avantajlı diye düşünüyorum. Yaşanabilirlik sıralamasında Kastamonu’nun yerini çok kabul edilebilir bulmuyorum” diye konuştu.

MEYDAN PROJESİ

Belediye’nin Nasrullah Meydanı’nda uygulamayı planladığı proje ve KATSO ile yaptığı arsa takası ile ilgili düşüncelerini de paylaşan İl Başkanı Halil Uluay, “Bizim bu konuda bir tasarrufumuz olmadı. Belediye’nin o bölgeyi daha vasıflı hale getirmek için başlattığı bir çalışma var. Bu takasın o doğrultuda yapıldığını biliyorum. Söz konusu alanın biraz daha yaşanabilir hale gelmesi lazım. Oradaki mülk sahiplerinin de mağdur edilmemesi lazım. Üretilen her proje elbette her kişi tarafından yargı denetimine tabi tutulabilir. Kastamonu kazansın istiyoruz. Varsa hukuka aykırılık herkes hakkını arayabilir. Ancak burada kişisel menfaatlerin toplumsal menfaatlerin önüne geçmemesi gerekir diye düşünüyorum. Oradaki mülk sahiplerinin de aynı kaygıyla hareket etmelerini Kastamonu onlardan bekliyor. Bildiğim kadarıyla Nasrullah Meydanı’ndaki esnafa daha önce bu konuda bilgi verildi. İşin açıkcası ben bu işin içinde değilim ve soruların muhattabı Belediye, ama belediye onlara zamanında böyle bir proje hazırlığında olduğunu iletti diye biliyorum” ifadelerini kullandı.

“SLOGANVARİ HAYIR KAMPANYASI”

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay ayrıca 16 Nisan’da yapılacak referandumun yüzde 50’nin üstünde bir ‘evet’ oyuyla kabul edileceğini düşündüğünü söyledi.
Halil Uluay, “16 Nisan’da yapılacak olan referandum inşallah memleketimizin, milletimiz için hayırlı neticelenir, Anayasayı değiştirmiş oluruz. Bugünlerde içi boş, sloganvari propogandalarla bir ‘hayır’ kampanyasının yoğunlaştığını görüyoruz. Biz bu Anayasa değişikliğinden en önemli beklentimiz ülkemizin istikrarıdır. Bugüne kadar ülkemizde istikrar şahıslar üzerinden sağlanmıştır. Seçilen kişiler istikrarı sağlamış veya sağlayamamıştır. Yasaların, anayasanın ülkenin istikrarını sağlama yönünde çok büyük bir etksinin olmadığını görüyoruz. 7 Haziran’da bir yol kazası atlatmıştık. Geriye baktığımız da o gün MHP’nin başında Devlet Bahçeli değil de Meral Akşener olsaydı muhtemelen CHP, MHP VE HDP koalisyonunda ben sırtımı Kandil’e dayadım diyen kişi bugün belki Milli Savunma Bakanı, Milli Eğitim Bakanı yada başka bir bakan olacaktı. Ama gerek AK Parti’nin basireti, gerek Devlet Bahçeli’nin basireti, gerekse Cumhurbaşkanının basireti böyle bir oluşumu engelledi. Yeni anayasada milletin dediği olsun istiyoruz. Yüzde 10 ya da 15 oyla kimse bakanlık ya da başbakanlık umudu içine girmesin istiyoruz. Tabiri caizse 16 Nisan’dan sonra inşallah ipler sadece milletin elinde olacak. Bugüne kadarki çalışmalarımızdan umutluyuz ve başarılıyız. Yüzde 50’nin çok çok üstünde ‘evet’ ile halk oylamasının geçeceğini düşünüyoruz. 16 Nisan’da sandıktan ‘evet’ çıkıp Anayasa değişirse ve 6 ay sonra “eski sisteme dönelim” denilse bugün ‘hayır’ diyenler o gün de ‘hayır’ derler.” diye konuştu.