“Hava”yolu

Türk Hava Yolları; uluslararası gurur kaynağımız… Her yıl dünya devleri arasından birçok dalda liderliği kapan yerli kuruluşumuz. 2013 den beri Kastamonu Havalimanı sayesinde bizde dünyaya İstanbul aktarmalı olarak havayolu ile açılabiliyoruz.

Yapımından, hizmete açılmasında, Localizer, GP(ILS), VHF OmniDirectionalRadioRange (VOR) cihazlarının getirilmesi konusunda tüm Kastamonulular tek vücut olmuştu. Şimdi gün aşırıda olsa, sadece İstanbul’a da olsa havayolumuz mevcut.

1 Kasım seferinde İstanbul yolcularından biri olarak bende Kastamonu Havalimanı’na kalkış saatinden bir saat önce ulaştım; sorunsuz bir şekilde güvenlikten geçtim, hatta cihaz ikaz sinyali verdiği için üstümü de aradılar.

Tam biletimi alacağım öğrendim ki, uçuş iptal olmuş!

Uçuşun neden iptal edildiğini bilmediğimiz gibi, THY bir mesaj atarak, bir telefon açarak uçuşun iptal olduğunu bildirme ihtiyacı da hissetmemiş. Ayrıca Kastamonu Havalimanı çalışanları da buna gerek görmemiş. Güvenlik bile ciddi bir şekilde işini yapıyor. Üstümüze bile arayarak havaalanına aldılar. ‘Uçak yok kardeşim. Kanatların mı var senin? Nerede gidiyorsun?’diyen yok.

Kastamonu Havalimanı yetkilileri, uçuşun iptal olduğunu tam bir gizlilik içinde bankoya gelene kadar sır gibi saklamayı başardılar. Son ana kadar İstanbul’a gidebilme ihtimalimizi(hayalimizi) canlı tuttukları için kendilerine teşekkür ederim. Mesela ben havaalanı kavşağından geçerken İstanbul da beni bekleyen arkadaşları aradım birkaç saate kadar görüşüyoruz diye sevindik. Beni havaalanına bırakan arkadaşım hemen geri döndü. Sonra tekrar geldi aldı.

Aslında check-in yaparak bizi aprona kadar da alabilirlerdi. Şehir merkezinde demirlemiş bir uçağımız var bizim. Onu havaalanına götürsek, bu gibi iptallerde temsili uçağa binme, bilet ve kimlik kontrolü yapılsa en az yarım saat daha İstanbul’a gidiyoruz diye sevinsek olmaz mı? Pilot, ‘Dearpassengers,burdayız bir yere gittiğimiz yok’ anonsu yapsa da öğrensek uçuşun iptal olduğunu. Tabii insanoğluyuz işte; yüz verince astarını istiyoruz THY’nin bu inceliğine nankörlük ediyoruz.

Sonrası; yaşasın karayolu ulaşımı. İşin ilginç bir yanı da öğlen uçağa binip 1,5 saat sonra İstanbul’da olmak ile gece otobüse binip sekiz saat sonra İstanbul’da olmak aynı fiyat: 100 TL. Ya havayolu çok ucuz, ya da karayolu çok pahalı.

THY’nin bir güzelliği de buinceliği ücretsiz yapması. Ödemeyi günler önce peşin aldığı için iptal ettiği uçuşunda geri ödemesini yapıyor sağolsun, ama bu da yolcunun bileti aldığı internet sitesine bağlı.Biletinizi cart.com.tr den aldıysanız hemen iade var, curt.com.tr den aldıysanız git oradan paranı geri al. Bu senin sorunun.

Kış mevsimi geldi. Önceki yıllardan tecrübemiz var. THY’nin Kastamonu’ya bu uçuş iptal inceliği devam edecektir. Bence bizde bu yıl bu jeste artık bir karşılık verelim. Tüm yolcular aramızda anlaşıp bir seferin tüm biletlerini alalım ama hiç birimiz (THY’ye haber vermeden) gitmeyelim havaalanına. Boş uçak sıfır yolcu ile geri dönsün. İade alma derdi de olmaz zaten.

 

Feza TİRYAKİ