‘Huzur’lu bir yılbaşı

Adet olmuş her yılbaşı sonrası tüm televizyon ve gazetelerde yılbaşı nasıl geçti? Yeni yıl nasıl olacak? Hedefler tuttu mu? Dilek ve temenniler nelerdir? Benzeri haberler yer alır. Bir önceki yılın kritiği yapılır.

Her yıl aynı haberlerdir bunlar. Pek de bir şey değişmez ya. Türk halkının genel yılbaşı karşılama merasimi P.T.T. ( Pijama, Terlik, Televizyon) ise her daim revaçtadır. Modası hiç geçmez.

Birçok aile için bayram havası da taşımıyor değil. Tatil var bir kere. ‘Geçen yıl babamlarda toplandık; bu yıl ellerini öper hediyelerini verir onları da alır size geliriz tamam mı abi?’ muhabbetleri yapılır, ailece toplanılır sonuçta.

Peki, farklı bir şeyler yapanlar var mı? Oda var. Kastamonu Musallar ve Gülef köylüleri,bu yılbaşı gecesi Huzurevi’nde,“Kastamonu Köy Oyunları” sunumu yaptılar. Yılbaşında sevdiklerinin yanında olmak yerine, yanında sevdiği olmayanların yanında oldular. Huzurevi sakinlerini eğlendirdiler. Saat 20.00’de başlayan oyunlar gece boyu sürdü. Sivsiv, Deve, Duvar, Berber ve diğer oyunlar sıra ile sunuldu büyüklerimize. Birçoğu ilk defa gördü Kastamonu Köy Oyunlarını.

Kastamonu Merkez ilçesi ile Daday ilçesi sınırında bulunan bu köy sakinleri yüzyıllardır süren bu oyunları ayakta tutuyorlar. Bunlar Çankırı Yaren Oyunları, Hacivat-Karagöz, Orta Oyunu kadar kökü olan Anadolumuza ait somut olmayan kültür varlığımız aslında.

Yıllarca bu oyunları yaşatıp yarınlara aktarmak ayrı bir meziyet, yılbaşı gecesi sevdikleri ile beraber olmak varken kimsesiz, huzurevini sakinlerine oyun sergilemek ayrı bir güzellik. İlki içlerindeki sanat ruhunu gösterir, ikincisi iyi birer insan olduklarını. En çok ihtiyacımız olan şeyde budur: İyi insan olabilmek.

Bende oyunlara ilk girişimi yaptım yeni yılla beraber. Duvar ve Sivsiv oyunlarında figüran oyuncu olarak sahnedeydim.

Köy oyunları eşliğinde Huzurevi personelinin Huzurevi sakinlerine nasıl güzel hizmet ettiğine de tanıklık ettik. Onlarda yılbaşını ailelerinden ayrı geçirdiler. Elleri öpülesi amca ve teyzelerimizin emin ellerde olduğunu gördük. Mutlu olduk.

Kastamonu Huzurevi’nde onlarca nur yüzlü amca, teyze sizi bekliyor. Bir ziyaret edin. Maddi bir ihtiyaçları yok. Sadece yeni bir yüz görmek, yeni bir ses duymak onlara iyi gelecek.

Emin olun size de.

 

 

FEZA TİRYAKİ