KADIN KAHRAMANLAR LİSTESİ

30 Ağustos Zafer Bayramını kutladık geçen hafta ve yine halk katılımı zayıftı. Cuma hutbesinde Atatürk’ün adı geçmedi. Evvelki yıl ile aynı yani ülkece çizgimizi bozmadık, istikrarı koruduk.Haftanın önemine binaen ulusal basında ve sosyal medyada bir günlüğüne bu zaferin kahramanları anıldı. 30 Ağustos 2020 ye kadar görevimizi yerine getirdik, günü gelince bir gün daha anarız olur biter.

Kadın kahramanlarımız listesinde bazı kaynaklara göre ilk on içinde iki, bazı kaynaklara göre ilk dokuz içinde üç Kastamonulu kadın var. Bizim haberimiz var mı Kastamonulu olarak peki? Şerife Bacı, Halime Çavuş, Selman(Selma)İzbelikimdir? Ne yapmışlar? Nasıl yaşamışlar? Nasıl ölmüşler? Mezarları nerede? Geride kalanları ne yapıyor? Nasıl yaşıyorlar?

Kastamonulu hemşerim, her hafta çıkan pop şarkıları top on listesi değil bu liste,  yüz yılda bir kanla yazılan kadın kahramanlar listesi ve bu listede üç kadın hemşerimiz var. Yüzde otuzu Kastamonulu yani. Halime Çavuş erkek kılığına girmiş savaşmış, Selman İzbeli tüm orduyu giydirmiş, doyurmuş; üstelik tam bir teşkilatçı Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, kadınlar kolu kurucularından ve Kastamonu’daki ilk kadın meclis üyesi. Şerife Bacı o tarihte İnebolu-Dumlupınar arası kağnı hattında lojistik şefi gibi çalışmış. Üstelik adı bile anılmayan yüzlerce, binlerce kağnı yoldaşı var.

O tarihe kadar köyün en uzak çitini geçemeyen, ama‘kavga var memlekete lazımsın’ denince hazır olan bir Kastamonu kadını.

Ya biz Kastamonulu olarak yeterince müteşekkir miyiz bu kahramanlara karşı? Mesela kaçımızın bürosunda bu kahramanlardan birinin resmi var? Mezarları nerede biliyor muyuz? İsmen yabancı değiller ama tam olarak ne yapmışlar? Kaç kız çocuğunun adını Şerife, Halime veya Selman koyduk yüzde bir var mıdır?

Gerçi işgal kuvvetleri açısından bakınca bizim Kastamonulu kadın kahramanların yaptığı da iş değil hani. Güzelce paylaşmışlar Anadolu’yu Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu her yer işgal altında Kastamonu ya dokunan var mı? Yok. Otur oturduğun yerde sana ne oluyor? Hesapları bu demek ki.

Tüm hesapları gibi buda yanlış tabi ‘mevzubahis vatansa gerisi teferruattır’ diyen bir liderin arkasında yürüyen kahramanlar onlar. Anında Kastamonu il sınırı misakı milli sınırı olur biter.

Devlet hukukunda nasıl ifade edilir bilemem ama halk arasında ‘yiyosagelin Kastamonuyu işgal edin’ demektir bu.

Anlayana..

 

Feza TİRYAKİ