222

222 (yazı ile ikiyüzyirmiiki). Nedir su sayı? Pi sayısı gibi gizemli bir sayı değil üstelik hükmü bana göre sadece bir gün.

Bu rakam geçen hafta içi ülkemizde bir günde koronavirüsten ölen vatandaşımızın sayısı. Ben nasıl haberdar oldum sizce? Seyrettiğim bir TV programında alt yazı geçti o kadar. Önemsiz öylesine bir haber edasıyla.

222 rakamını ve bir günde ülkemde bu kadar insanın öldüğünü düşündüm.

Eskiden bir trafik veya uçak kazasında ya da bir doğal felakette yirmi, otuz kişi topluca ölünce normal yayın akışı kesilir, olay yerinden canlı yayınlar yapılır ülkece üzülürdük.

Şimdi 222 kişi ölse alt yazı geçiyor. On saniye sonrada aynı alt yazı bölümünde yarın akşam yayınlanacak dizinin reklamı var.

Acaba 222 düşük, önemsiz bir sayımı? Önce onu düşündüm. Basit bir test yaptım kendimce; birden 222’ye kadar saymaya karar verdim. Baktım uzun sürecek vazgeçtim. Nefesimi 222 saniye tutabiliyor muyum?  diye baktım. Az daha ölüyordum. En iyi 222 dostumu anayım dedim, aklıma o kadar insan gelmedi. En sevmediğim 222 kişi listesi de dolmadı.

222 TL kaybetsem üzülür müyüm? Vallahi üzülürüm. Bir esnaf mesela market sahibi kaza ile 10-15 yumurta kolisi devirse 222 yumurta kırılsa üzülür mü? Üzülür. Bir çoban sürüsünden 222 koyunu kurtlara kaptırsa üzülür mü? Kalp krizi geçirir vallahi.

Deneyimiz tek denekten yani benden genele yayınca da aynı sonucu verdi. Bu artık deneysel olarak kanıtlanmış bir bilimsel keşiftir. 222 sayısı büyük bir rakamdır. Hele bir günde bir hastalıktan ölen yurttaş sayımızı ifade ediyorsa astronomik, yüksek bir rakamdır.

Peki, biz niye etkilenmiyoruz artık. Maalesef alıştık, kabullendik, kanıksadık. Bu 222 rakamı kırılan yumurta veya koyun sayısı değil arkadaş, hayatını kaybeden insan sayısı ve sadece bir günde.

Bugün 222, yarın 218, öbür gün 240 sonra 233 genç, yaşlı, erkek, kadın, zengin, fakir her kesimden herkes yani.  Hem ülkemizde hem dünyada canlar ölüyor.

Hâlâ maske, mesafe, hijyene inanmayan hastalığı ciddiye almayanlar var. Kumar partisi düzenleyen mi dersin?  Kaçak doğum günü yapan mı dersin? Evde sıkıldım gezmeye çıktım diye yasakları delen mi dersin?

Bak arkadaş şimdi sana bu 222 sayısı önemsiz, düşük bir sayı geliyor ama bir gün 1 (bir) rakamının bile can kaybı için ne kadar büyük bir sayı olduğunu(Allah korusun) o bir kişi sen veya bir sevdiğin olursa anlarsın.

Ama iş işten çoktan geçmiş olur haberin olsun.

 

Feza TİRYAKİ