Ali Albay göreve devam

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi 4. Olağan kongresi yapıldı, Kıbrıs Gazisi E. Hakim Albay Ali Cesuroğlu dördüncü kez başkanlığa seçildi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu hastalığı nedeni ile gelemediği kongreye canlı bağlantıyla katıldı.

Divan Başkanlığını Ziya Uzun, yardımcılığını Selahattin Pehlivan ve katip üyeliğini de Hikmet Karaçam’ın yaptığı kongrede Ali Cesuroğlu yeniden başkanlığa seçilirken Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu: Hüseyin Mahmutoğlu, Ziya Uzun, Mehmet Kahyaroğlu ve İlhan Durukoğlu.

Denetim kuruluna Ahmet Sipahioğlu, Mehmet Balcıoğlu, Nihat Kabakulak, üst kurul delegeliğine ise İlhan Durukoğlu seçildi.

Kongreye hastalığı nedeniyle katılamayan Gazi Mustafa Demirkılıç’a başarılı hizmeti ve çalışmalarından dolayıverilen teşekkür belgesini eşi Makbule Demirkılıç aldı.Yine Dernek Büro Sorumlusu Hikmet Karaçam’a da teşekkür belgesi verildi.

Mehmet Kahyaroğlu

Kongrede Muharip Gaziler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıbrıs Gazisi Mehmet Kahyaroğlu, Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili anılarını ve yazılan mektupları anlattı; anılar ve her gazinin yazdığı mektupları içerecek kitap hakkında bilgi verdi. 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 47. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı veya Nasrullah Meydanı’nda fotoğraf sergisi açacaklarını açıkladı.

Ali Cesuroğlu

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Emekli Hakim Albay Ali Cesuroğlu da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kastamonu’da 23 yıl gecikmeyle; 2 yıl temsilcilik, 9 yıl da şube olarak Gaziliği temsil etmekte gösterilen gayret ve çabalar her türlü takdirin üstündedir. Derneğimizin bugün ulaştığı seviye Yönetim Kurulu Üyelerinin, Gazi arkadaş ve eşlerinin özverili çalışmaları, gayret ve destekleri sayesinde yükseldiğini görmekten gurur, mutluluk ve bahtiyarlık duymaktayız.

Savaşa katılanların kaderlerinde ya şehit olmak ya da şanlı bir şekilde Gazi olarak yaşamak vardır. Gazi! Vatanı için canını ortaya koyan fedakâr kahramandır.

Savaş savaş diyoruz ama sözün kısacası savaş anlatılamaz ancak yaşanır. Yani onu yaşayanlar bilir. Mülki Teşkilatın başı Sayın Valimiz ve eşi hanımefendinin derneğimize gösterdikleri çok yakın ve candan ilgilerine mazhar olduğumuz bilinmektedir. Saygılarımızı sunarız.

Kastamonu Belediyesi ve Sayın Galip Vidinlioğlu, Gazilik teşkilatımızı kuruluş gününden beri her türlü desteklerini fazlasıyla yapmış ve yapmaya da devam etmektedirler. Kendilerine ve Belediye görevlilerine teşekkür ediyoruz.

İlk günden veri; Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü ile beraberce çalıştığımız kardeş teşkilat; Malul Gaziler, Şehir Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu ile her iki dernek için yardımlaşmamız Türkiye’deki benzer derneklere örnek olarak gösterilmektedir.

Genel merkezimizin Kastamonu’daki diğer dernek ve hemşerilerimizin destekleri için de teşekkür ediyorum.

Kastamonu’ya döndüğümde “Ölmeden Kastamonu’ya hizmet etmek için geldim.” Sözümü baş sayfada yayınlayan yerel basın mensupları ve özellikle muhabirlerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yaşları 60’ın üstünde olmasına rağmen derneğimize katkıda bulunan Gazi arkadaşlarıma takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışma faaliyetlerimizde Kastamonulu olarak doğruluğu, dürüstlüğü ön planda tuttuk. Gazilerimizin başı dik, şerefli ve onurlu olması en önde gelen prensibimiz olmuştur. Bu suretle sözde değil özde gazi sevgisinin ortaya çıkarılması sağlanmıştır.

Kıymetli Gazi ve gazi eşleri üyelerimiz, şubemizin kuruluşundan bugüne kadar geçen 9 yıl içerisinde sizlerden aldığımız destek ve güvenle, sorumluluğumuzun bilincinde olarak çalışıyoruz. Derneğimize verdiğiniz desteklerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

  1. Olağan Genel Kurulumuzun, Şubemize, tüm Gazilerimiz ve yakınlarına hayırlı uğurlu olmasını, şahsım ve yönetim kurulu adına diliyorum.

Vatanımız için canını feda ederek nurlanmış şehitlerimize ve onlarla savaşan fakat ölümleri nedeniyle bugün aramızda bulunamayan onurlu ve kahraman Gazilerimize Allahtan Rahmet, yaşayan yakınlarına ve Gazi arkadaşlarımıza Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler lütfetmesini dilerim.”

Cesuroğlu, kongreye katılan, emeği ve katkısı geçenlere, kendilerini ve yönetimini tekrar bu göreve seçenlere şahsı ve yönetim kurulu adına teşekkür etti.

 

Cengiz MUHZİROĞLU