CHP’nin 128 afişlerine müdahale

CHP Kastamonu Teşkilatı’nın, cumartesi günü çeşitli illerle birlikte Kastamonu’da da ilan panolarına astığı “128 milyar dolar nerede?” ibareli afişler tartışma yarattı. Milletvekili Hasan Baltacı ve İl Başkanı Hikmet Erbilgin, afişlerin savcılık tarafından sakıncalı görülmemesine karşın mülki idare amiri talimatıyla kaldırıldığını, bu durumun polis tutanağında da yer aldığını belirterek müdahaleye tepki gösterdiler.

Valilik’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada ise afişlerin Başsavcılık talimatı üzerine kaldırıldığı ve konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı’na hakaretten adli işlem başlatıldığı bildirildi. CHP’nin afişlerine AK Parti cenahından da tepki geldi. Milletvekili Metin Çelik ve Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, yaptıkları yazılı açıklamalarla CHP’yi suçladılar, teşkilat olarak kendilerinin de gerekli girişimlerde bulunulacağını belirttiler.

CHP’nin, “128 milyar dolar nerede?” afişleri, asılmaya başlandığı diğer kentlerle birlikte Kastamonu’da da tartışma yarattı.

Cumartesi günü yaşanan afiş olayında, polisin resmi yazı olmaksızın afişleri kaldırmak istemesi üzerine CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ile CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak duruma müdahale etti. Ancak, polisin mülki amir kararıyla kaldırıldıklarına dair tutanak tutmasının ardından afişler söküldü.

Baltacı ve Erbilgin, polisin bilgisine başvurduğu Cumhuriyet Savcısı’nın ‘Suç unsuru yoktur. İşlem yapmayın” demesine karşın mülki idare amirinin talimatı üzerine afişlerin kaldırıldığını, bu durumun resmi tutanakla kayıt altına alındığını söylediler. Erbilgin, süreci takip ettiklerini ve bu hukuksuzluğa itiraz edeceklerini belirtti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bu gelişmeler sonrasında Valilikten yapılan açıklamada ise, bunun Başsavcılık talimatı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Kastamonu il merkezinde bulunan ve özel bir şirket tarafından işletilen 2 adet reklam panosuna bugün asılan ‘128 milyar dolar nerede?’ ve CHP yazısı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi silueti bulunan ve konusu suç teşkil eden afişlere, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın el konulması talimatı üzerine, söz konusu afişler güvenlik güçlerimizce kaldırılmış ve ilgililer hakkında ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ suçundan adli işlem başlatılmıştır.”

BALTACI VE ERBİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün yaptıkları açıklamalarla uygulamayı protesto ettiler. Baltacı ve Erbilgin’in açıklamaları şöyle:

BALTACI:“PARTİ DEVLET OLMUŞ, DEVLET PARTİ OLMUŞ”
Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, partinin devlet, devletin ise parti olduğu günler yaşadıklarını söylediği açıklamasında şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin 81 ilinde 900’e aşkın ilçesinde partimizin talimatıyla 128 milyar doların nerede olduğunu soran afişlerimiz yapıştırılmaya başlandı. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kastamonu’da da 128 milyar doların nerede olduğunu sorduğumuz afişlerimiz emniyet eliyle billboardlardan kaldırılıyor. Kolluk güçlerinin savcılık ile yaptığı görüşmede savcılık burada herhangi bir suç unsuru olmadığını belirtirken mülki amirin kararıyla afişlerimiz toplatılıyor. Hiç kimse saraydan gelen emirlere güvenmesin. Çünkü Erdoğan bir gün çıkıp ‘kandırıldım, aldatıldım’ deme ihtimaline sahip. Dün hukuksuzlukların altına imza atanlar bugün nasıl hukuk ve adalete ihtiyaç duydularsa bu hukuksuzluğun, bu
adaletsizliğin altına imza atanlarda yarın hukuka ve adalete ihtiyaç duyacaklar. Bu uygulamadan görüyoruz ki; parti devlet olmuş, devlet parti olmuş. Biz de bu ülkedeki milyonlarca insanın alın teri olan 128 milyar doların nerede olduğunu sormaya devam edeceğiz, peşini bırakmayacağız.”

ERBİLGİN: “MİLLET ADINA SORUYORUZ”

128 milyar doların Kastamonu’daki her bir kişiye 2 milyon 730 bin lira dağıtıldığı takdirde ancak bitecek büyüklükte bir kaynak olduğunu belirten CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de hukukun geldiği yer ne yazık ki ortada. Savcılık afişlerimizin herhangi bir suç unsuru içermediği ve işlem yapılmaya gerek olmadığı yönünde kolluk güçlerine talimat vermesine rağmen mülki amir kararıyla afişlerimiz sökülüyor. Savcılığın afişlerin suç içermediği ve işlem yapılmasına yer olmadığı yönünde talimat verdiği emniyet güçlerince imza altına alınan ve bize sunulan tutanakta açıkça belirtilmesine rağmen akşam saatlerinde Kastamonu Valiliği bir açıklama yapıyor ve savcılık talimatıyla afişlerin kaldırıldığını, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan adli işlem başlatıldığını duyuruyor. Bu hem ilimiz, hem de ülkemiz adına çok üzücü bir tablodur. Biz sürecin takipçisi olacağız. ‘128 milyar dolar nerede?’ diye sormaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu soruyu millet adına soruyoruz. 3600 ek göstergesi verilmeyen polis, sabahın köründe bu şehrin sokaklarını temizleyen işçilerimiz adına soruyoruz. Tarlalarda çalışan köylülerimiz adına soruyoruz. Millet adına soruyoruz. 128 milyar dolar nerede sorusunu yüksek sesle sormaya devam edeceğiz. 380 bin kişinin yaşadığı şehrimizde her bir yurttaşımıza 336 bin 850 doları yani kişi başına 2 milyon 730 bin lirayı elden dağıtsak ancak bitiyor. Bu para Kastamonu’da yaşayan her bir kişiye 966 ay boyunca yani 80 yıl boyunca asgari ücret tutarında para dağıtılması demek. Bu memlekette Doğanyurt’tan Tosya’ya 124 bin 747 hane var. Her haneye 8 milyon 383 bin TL dağıtsak bu 128 milyar dolar
ancak bitiyor. İşte bu nedenle biz milletimiz adına 128 milyar doların akıbetin sormaya devam edecek, bu işin peşini bırakmayacağız.”

AK PARTİ’DEN KARŞI TEPKİLER

CHP’nin afişlerine AK Parti cenahından da tepki geldi. Milletvekili Metin Çelik ve Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, yaptıkları yazılı açıklamalarla CHP’yi suçladılar, teşkilat olarak kendilerinin de gerekli girişimlerde bulunulacağını belirttiler. Çelik’in Cumartesi günü Güzel’in de dün konuyla ilgili yaptıkları açıklamalar şöyle:

ÇELİK: “MİLLETİ YALANLARLA KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan talep daralmasından dolayı çiftçimizin elinde kalan patates, soğan ve çeltik Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınıp 81 ilimizdeki ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla bedelsiz dağıtılacak. Böylece hem çiftçimize destek olunacak hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza katkı sağlanacak.

Bir taraftan tüm vatandaşlarımızın huzur ve refahı için her türlü önlemi hayata geçiren Sayın Cumhurbaşkanımız bir taraftan da bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için durmadan çalışıyor. Son günlerde uluslararası gerginliğin yaşandığı Ukrayna’nın Devlet Başkanı Zelenskiy ile bugün İstanbul’da görüştü.

CHP ise yine aynı yerde duruyor, yalan ve iftiralarla algı oluşturmaya çalışıyor. ‘128 milyar dolar nerede?’ diye karalama kampanyası başlatan CHP, döviz işleminin çift taraflı bir işlem olduğunu, bir para birimi verilirken diğerinin alındığını, Covid-19 salgınının etkisiyle piyasalardaki dövize olan talebi karşılayan Merkez Bankası’nın döviz varlığının yerine TL ve diğer varlıklarının arttığını, kaybolan bir şeyin olmadığını bildikleri halde milleti yalanlarla kandırmaya ve Merkez Bankası döviz rezervlerinin karşılıksız olarak birilerine verildiği algısını yaratmaya çalışıyorlar.

Aziz milletimiz ülkesi ve milleti için yıllardır gece gündüz demeden çalışan Sayın Cumhurbaşkanımızı da, yalan ve iftiradan başka hiçbir şey ortaya koyamayan, millete hizmete gelince ortadan kaybolan, İstanbul’a çöp dağlarını yeniden getiren algı operatörü CHP’yi de çok iyi tanıyor.”

GÜZEL: “SİZ NE İÇİN VARSINIZ?”

“CHP’nin Kastamonu Milletvekili ve İl Başkanı sokağa çıkma yasağının olduğu cumartesi günü, hadsiz ve haksız bir şekilde ‘128 milyar dolar nerede?’ başlığıyla kendilerince algı oluşturmaya, gündem değiştirmeye ve bildikleri hakikatleri bilmiyorlarmış gibi göstererek vatandaşımızı yanlış yönlendirmeye çalışarak ilgili kurumlardan izinsiz ve onaysız şekilde billboardlara yazı asmaya kalkmışlardır.

Valilik emriyle bu tiyatroya son verilmiş ve polisimiz tarafından usulsüz yazılar kaldırılmıştır. Bu hususta Valilik tarafından olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmiş olup AK Parti teşkilatı olarak tarafımızca da gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Gelelim 128 milyar nerede sorusunun cevabına.

128 milyar dolar emekliye verilen ikramiyede. Memura emekliye verilen ücret içerisinde. Kastamonu’dan Ankara’ya giderken geçtiğiniz 15 Temmuz İstiklal tünelinde. Türkiye’nin dört bir yanına yapılan otoyollarda, havalimanlarında köprülerde. Teröristin tepesinde dolaşan ihalarda ve sihalarda. Teröristin tepesine inen bombalarda. ATAK helikopterlerinde, milli denizaltılarımızda, milli uçak gemilerimizde. Akdeniz ve Karadeniz’e petrol ve doğalgaz arayan ve göğsümüzü kabartan gemilerimizde. Millî savunma sanayisinde, tarımda, sanayide, ulaşımda, uzayda gözümüz olan uydularımızda, Türkiye’nin dört bir yanına yapılan hastanelerde, açılan fabrikalarda. Hastanelerde tedavi gören hastaların solunum cihazlarında. Pandemide çalışamayan 2 milyon kişiye ödenen ücretlerde, dönüşümlü çalışanlara verilen devlet desteğinde, Covid sebebiyle millete ücretsiz dağıtılan ilaçlarda, ülkemizde ücretsiz yapılan 15 milyon adet Covid aşılarında. IMF’den aldığınız ve hükümet tarafından ödenen milyar dolarlık borç ödemelerinde. Hazineye konulan altınlarda ve döviz rezervlerinde.  20 yıl önce mahvettiğiniz ekonomi sebebiyle hükümetimiz tarafından ödenen borçlarda. Millete yapılan yatırımlarda. Ancak, ‘gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar’ denildiği gibi sizler bunları duymaz ve görmezsiniz.

Şimdi ben size soruyorum: Kastamonu’da şehit cenazeleri olduğunda neredesiniz? Kastamonu’ya bakanlar geldiğinde neredesiniz? Varsa bir projeniz ve teklifiniz sunsanıza bakanlara. Askerimizin yemin törenlerinde de yoksunuz. Bir gece yarısı bildiri hazırlayanların karşısında açıklama yapılıp olaylar kınandığında da yoksunuz. Millet tek yürek olup tankların önüne durduğunda da yoksunuz. Sahi siz ne için varsınız?”