AV

Geçen Pazar günü canım sıkıldı. Birkaç arkadaşı arayıp stres atacak bir şeyler yapayım istedim.

“Tüfek, tabanca, bıçak bulduğumuz ne varsa kapalım, çıkalım sokağa, önümüze gelen köpek, kedi, kuş ve varsa vuralım gitsin. Cumhuriyet Meydanında bir ateş yakıp; kuşları közler yeriz, kedi ve köpeklerinde dişlerini söker kolye yapar hava atarız gelir misin?”diye sordum herkese.

Gelen olmadı inanır mısınız? Sizi arasam gelir miydiniz?Gelmezdiniz değil mi? Bende böyle bir şey için kimseyi aramadım zaten, merak etmeyin.

O halde soruyu değiştireyim.

Ava gidiyorum, gelen var mı?

Ne oldu? Bazılarınızın gözü parladı değil mi?

İnsanların evcil hayvanları zevk için öldürmesi garip ve yasak, ama yaban hayvanı olunca vur gitsin; doğrumu bu şimdi?

Av; insanoğlunun yerleşik hayata geçmeden önce, avcı-toplayıcı olduğu dönemde hayatta kalabilmek için yaptığı yaşamsal, mecburi bir faaliyetken, zevk aldığı bir keyfe nasıl dönüşebilir anlayamıyorum.

Üstelik o zamanlarda okla, mızrakla yapılan avlar; şimdi dürbünlü tüfekler, 4*4 araçlar, kamuflajlı kıyafetler, çadırlar, uyku tulumları, özel hayvan sesi taklit eden vbaletler ile yapılıyor. Hayvanın kaçma şansı kalmıyor. En beceriksiz insan bile avcı olup çıkıyor.

Sıkıysa gitsene orman içine av için, ataların gibi bir ok bir mızrakla. Gerçekten avcı mısın? Görelim. Hayvanında bir şansı olsun.

Üstelik yaban hayatımızın bizden çektiği yetmiyormuş gibi elin Amerikalısı da gelmiş ülkeme ava çıkmış,cânım dağ keçisini öldürmüş, bir de poz vermiş.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanlığımız var bizim. Vurulabilecek hayvanların listesi ve fiyatını yayınlıyor her yıl. Dikkat edin adının içinde Doğa Koruma’ geçiyor ama parasını ödedikten sonra yaban hayvanı öldürme izni veren bir kuruluş bu.

Amerikalıda gelmiş basmış parayı almış izni. Zaten bu Amerikalıların dünyanın bütün kıtalarında, bütün ülkelerinde öldürmedikleri insan ırkımı var? Allah razı olsun neyse parasını vermişler hayvanın! Öldürdükleri insanlar için hiç para ödediklerini duymadım. Demek ki onların gözünde hayvan daha kıymetli vurursan parasını verirsin, insan beleş.

Hal böyle olunca gelmiş ta Amerika’dan ülkemin dağlarında 130 santim boynuzu olan dağ keçisini öldürmüş. Ne için lazım bu boynuzlar size, ne yapacaksınız söyleyin de bilelim?

Neyse günün sorusunu sorarak yazımızı bitirelim.

Fotoğraftaki hayvanların özellikleri aşağıdaki hangi şıkta mevcuttur?

  1. Pis pis sırıtıyorlar
  2. Hanım kapının arkasından meşe sopamı getir
  3. Kamuflaj kıyafetleri mevcut
  4. Hanım uğraşma, vazgeçtim; çıplak elle girişeceğim
  5. Hepsi

 

FEZA TİRYAKİ