Babaş’ın ödül mutluluğu

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 yılı Kültür Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması kapsamında Kastamonu Belediyesi’ne verilen süreklilik ödülünü Antalya’da dün düzenlenen törenle Sarıyer Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç’in elinden aldı.

 “Her alanda Kastamonu ismini zirveye yazdırmak istiyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımız ilimizin geleceği. Bu yöndeki hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’ne adımızı yazdırmaktır. Hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz” diyen Babaş, ‘Çalışmalarımızın takdir edilmesi şevkimizi arttırdığı gibi doğru yolda olduğumuzu da gösteriyor” dedi.

 

Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 yılı Kültür Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödülleri Antalya’daki YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Hüma Hatun, Şeyhoğlu, Aktekke Konakları Restorasyonları ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi ile Süreklilik Ödülü’ne layık görülen Kastamonu Belediyesi’nin ödülü Başkan Tahsin Babaş’a verildi. Babaş ödülü, Sarıyer Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç’in elinden aldı.

Tarihi Kentler Birliği’nden ikinci ödülünü alan Babaş, törende yaptığı açıklamada, “Her alanda Kastamonu ismini zirveye yazdırmak istiyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımız ilimizin geleceği. Bu yöndeki hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’ne adımızı yazdırmaktır. Hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz. Çalışmalarımızın takdir edilmesi bizlerin şevkini arttırdığı gibi doğru yolda olduğumuzu da gösteriyor” diye konuştu.

Tarihi Kentler Birliği’nden iki yılda iki ödüle layık görülmenin önemine değinen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tarihi ve kültürel anlamda yaptıkları tüm projelerin Ankara 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından onaylandığını hatırlattı ve şunları söyledi:

“Maalesef geçmişte tarihi ve kültürel değerlerimizi iyi koruyamamış ve bunları yeteri kadar ayakta tutamamışız. Biz bugün tarihi konaklarımızı, çarşılarımızı, meydanlarımızı ve mahallelerimizi ayağa kaldırmakla kalmayarak onlara birer fonksiyon yüklüyoruz. Bu yol çok uzun ve zorlu olsa da inanç ve azimle hedefimize ulaşacak Kastamonu’nun ismini hak ettiği Dünya Kültür Miras Listesi’ne yazdıracağız. Burada gördüğümüz ilgi ve aldığımız ödüler doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Bu süreçte hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz.”

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in ve Tarihi Kentler Birliği üyelerinin Kastamonu’yu artık daha yakından takip ettiklerinin vurgulayan Babaş, “Bizim kurtuluşumuz Tarihi ve Kültürel dokuyu korumakta. Bu projeler çok önemli. Mevcut yapılarımızı çok iyi koruyup kollamalıyız. Ben tarihi ve kültürel projelerimizi en başından bu tarafa vizyon proje olarak görüyorum. Bu doğrultuda ekiplerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Kimse kimseye bu ödülleri durduk yere vermiyor. Bu çalışmanın neticesinde önemli işler oluyor. Bunu Tarihi Kentler Birliği yakinen takip ediyor ve görüyor. İnşallah daha büyük işlere imza atacak ve Kastamonumuzu dünya şehirleriyle yarışacak duruma getireceğiz” dedi.

Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığıyla ilgili de görüşlerini ileten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun tanıtımı ve hedeflerine hızlı ulaşması adına organizasyonun öneminden bahsetti. Türk Dünyası Kültür Başkenti olabilmek adına çalışmaların büyük bir birliktelikle sürdüğünü söyleyen Babaş, “Ben inanıyorum 5 Aralık tarihinde Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilecektir. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’ta bu doğrultuda bizlere büyük destek veriyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti ilanımız değerlerimizin hızlı tanıtımı ve Kastamonumuzun tüm güzelliklerini anlatabilmemiz adına büyük bir fırsattır” diye konuştu.

BELEDİYE’NİN STARTINA İLGİ

Kastamonu Belediyesi YAPEX Fuarında ilimizin tarihi ve kültürel dokusunu da tanıtıyor. Belediye standında fuarın amacına dönük hazırlamış olan Aktekke Konağı, Hüma Hatun Konağı, Çatlakoğlu Konağı, Şeyhoğlu Konağı, Aycılar Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı, Osmanlı Saray Oteli ve Atabey Konağı restorasyon projelerinin yanı sıra 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma, Nasrullah Meydanı ile Bakırcılar Çarşısı projeleri tanıtılıyor. Kastamonu Kalesi, Saat Kulesi, Kastamonu Konakları ve Nasrullah Köprüsü’nün de minyatür maketlerinin yer aldığı stant ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.