Uluay: Kavşak projesi bu yıl ihaleye çıkacak

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’yi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Seydiler-Devrekâni Kavşağı’nın proje çalışmasının tamamlandığını ve 2017 yılı içerisinde ihaleye çıkılmasının beklendiğini söyledi.
Uluay, söz konusu kavşağın son 3 yıldan beri gündemde olduğunu ancak yasal prosedürlerin daha yeni sonuca kavuşturulduğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren Kastamonu’nun kanayan yaralarına merhem olmaya çalıştıklarını kaydeden Uluay, şunları söyledi:

“Karayolları Türkiye genelinde büyük projeleri hayata geçiriyor. İş yükü gerçekten çok fazla. Karayolları’nda zaten bugün karar aldık, yarın hemen yapalım diye bir anlayış yok. Prosedür biraz uzun sürüyor. Seydiler-Devrekani Kavşağı’nda yaşanan durum da budur. Karar alınması, kararın genel müdürlüğe onaylatılması, proje ihalesine çıkılması, hazırlanan projenin kabul edilmesi ve projenin yapım ihalesine çıkılması bir süreçtir. Bu süreci göz önünde bulundurmak gerekli.”

Uluay, 2016 yılında hem Seydiler-Devrekani, hem Kurubenzinlik Kavşağı hem de Tosya-Hayvan Pazarı Kavşağı ile ilgili taleplerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a iletildiğine işaret etti ve “Sayın Bakanımıza iletmiş olduğumuz taleplerimizin kabul görmesi sonucunda hızlı bir çalışma içerisine girilmiş ve kavşağın projesi tamamlanarak yapım ihalesi aşamasına gelindi. Yapım ihalesini hızlandırmak için Karayolları Genel Müdürü ile önünüzdeki günlerde görüşme gerçekleştireceğim. İnşallah 2017 yılı içinde kavşağın yapım ihalesini gerçekleştirmek için hızlı bir çalışma sürdüreceğiz. Bahsi geçen 3 kavşakta yaşanan sorunlar aydınlatma gibi basit çözümlerle değil köprülü kavşak şeklinde ciddi bir proje ile aşılacak. AK Parti İl Başkanlığı olarak en başından bu kavşaklar gündemimizdedir. İnşallah sona yaklaşmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin yüklenici firmalar ile ilgili sözlerine gelen tepkileri de değerlendiren AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, tepki gösterilmeden öncesözlerin hangi maksatla söylendiğinin bilinmesinin daha doğru olacağını, sözlerin bütününe bakılmasının daha doğru olacağını söyleyen Uluay, şöyle dedi:
“Sayın Bölge Müdürümüzün sözleri hangi maksatla söylediğini bilmiyorum, ama söylediyse sözlerinin bütününe bakılması daha doğru olur. Sözlerinin sadece bir kısmını ele alırsak doğru yapmış olmayız diye düşünüyorum. Şu ana kadar hiçbir kurum müdürümüzden maksadını aşan bir açıklama duymadık. İyi niyetlerle söylenmiş sözler farklı noktalara çekilmiş olabilir. Biz kurum müdürlerimizin ne kadar çalışkan olduklarını biliyoruz. Kastamonulu yüklenici firmalarımız da biliyoruz. İsteriz ki firmalarımız çok daha büyük işler yapsınlar. Ulusal hatta uluslararası platformlarda boy göstersinler.”

AK Parti İl başkanı Uluay, bu göreve geldiğinden itibaren uğraştığı iki proje olduğuna dikkat çekti ve “Cide ve Tosya Yolu’na tünel yapılması için uğraşıyorum. Şu ana kadar sonuç alamasam da bu projelerden umutluyum. Taşköprü ile Çatalzeytin’i karayolu ile bağlama düşüncem var. İl Özel İdaresi’nde bulunan yol ağını karayolları yol ağına aldırmaya çalışıyorum. Önümüzdeki yıllarda bu yolun yapılacağını umuyorum. Yaptığımız bir çok şeyi basın ile paylaşmıyoruz. Sorunların çözümü için ciddi uğraş veriyoruz” diye konuştu.

“Cide ve Tosya Yolu’na tünel yapılması için uğraşıyorum. Şu ana kadar sonuç alamasam da bu projelerden umutluyum. Taşköprü ile Çatalzeytin’i karayolu ile bağlama düşüncem var. İl Özel İdaresi’nde bulunan yol ağını karayolları yol ağına aldırmaya çalışıyorum. Önümüzdeki yıllarda bu yolun yapılacağını umuyorum. Yaptığımız bir çok şeyi basın ile paylaşmıyoruz. Sorunların çözümü için ciddi uğraş veriyoruz.”

KÖYDES ÖDENEKLERİ

Uluay sözlerini şöyle sürdürdü:
“KÖYDES ödeneklerinin gelmediği yönünde bir takım eleştiriler var. Şu ana kadar ödeneklerle ilgili bir sorun yaşamadık. Kesinlikle gecikme söz konusu değil. Çalışmalar sürdürülüyor. Sistem yürüyor. Ciddi bir para kaynağı sağlandı. Ciddi hizmetler hayata geçirilecek. Muhalefet bunu itibarsızlaştırmak için gayret sarf ediyor. Ben de muhalefet olsam itibarsızlaştırmak için yalan yanlış her şeyi söylerim. İtibarsızlaştırma hareketini çok görmüyorum. Ne kadar itibarsızlaştırılmaya çalışılsa çalışılsın Kastamonu’ya ciddi kaynak desteği sağlanıyor. İlimiz geniş bir coğrafya. Gelen kaynaklar geniş coğrafyaya dağılıyor. 3-5 ilçesi olan illerle Kastamonu’yu kıyaslamamak gerekiyor.”