BAKAP şart

• Birlik Başkanlığına yeniden seçilen Erol Akar, ilimizdeki tarım ve hayvancılık alanında faaliyet yürüten meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Kırsal Kalkınma Platformunun çalışmalarının akamete uğratılmasını yanlış bulduklarını vurguladı.

• Akar, “BAKAP projesi, özellikle ilimiz hayvancılığı için büyük önem arz etmekte olup mutlaka sonuç alınması gereken bir projedir” dedi.

Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin (Köy-Koop) 2016 yılı Olağan Genel Kurulu’nda Erol Akar başkanlığındaki yönetim yeniden göreve getirildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen Genel Kurulda konuşan Birlik Başkanı Erol Akar, faaliyet roporunda gerçekleştirilen işleri sıralarken BAKAP’ı (Batı Karadeniz Kalkınma Projesi) hatırlattı.

“İlimizin kalkınmasında en önemli sektörleri oluşturan, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet yürüten meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından ortak çalışma zemini oluşturmak amaçlı kurulan “Kırsal Kalkınma Platformu” sözcülüğü ve koordinatörlüğü birliğimiz tarafından yürütülmüştür” diyen Akar, “ Bu süreçte ortaya konulan BAKAP ve İFAD projeleri ilimizin en önemli gündem maddelerini oluşturmuştur. İFAD projesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edilmiş, uzmanlar tarafından ilk incelemeler yapılmış ve projenin uygulama süreci başlamıştır. Katılımcı bir anlayışla bu projenin gerçekleştirilmesi ana hedef olmalıdır” dedi.

Oluşturulan Kırsal Kalkınma Platformunun çalışmalarının akamete uğratılmasını yanlış bulduklarını vurgulayan Akar, “Platformun, siyasete ve bürokrasiye, karşı duruş sergileyen bir yapılanma gibi değerlendirilmesi de son derece üzücüdür” diye konuştu..

Birlik Başkanı Akar, “Araştırmaya, sorunları belirlemeye, çözüm ve proje üretmeye dönük bu tür birliktelikleri yaşatmak ve desteklemek hem siyasetin hem bürokrasinin önemli görevleri arasında olduğuna inanıyoruz. BAKAP projesi, özellikle ilimiz hayvancılığı için büyük önem arz etmekte olup mutlaka sonuç alınması gereken bir projedir” dedi.