KDH’de ilk By-Pass

Kastamonu Devlet Hastanesi’nden (KDH) uzun süredir beklenen haber geldi. Hastanede ilk By-Pass ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.
Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden gelen 7 kişilik Kardiovasküler Cerrahi ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonda Akdoğan köyünde yaşayan 75 yaşındaki Muzaffer Soğancıoğlu’un tıkanan iki kalp damarına By-Paas uygulandı.
Opersayonunu gerçekleştiren Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi (KVC) Uzmanı Doç. Dr Gökhan Lafcı, KDH’de kurulan ve çok beğendiği KVC Merkezi ve operasyonlaile ilgili şunları söyledi:
“Yeni kurulan bir merkez olmasından dolayı doğrusu buraya gelirken biraz endişeliydik. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin titiz bir çalışma yaparak yeni hastaneye kurduğu KVC merkezi ileri kalp merkezlerini aratmayacak, bir merkez olduğunu görünce taşıdığımız endişeler de bitmiş oldu. Kastamonu’da ilk by-pass ameliyatını 75 yaşındaki Muzaffer Soğancıoğlu’na yaptık. Hayati önem taşıyan iki kalp damarında daralmış olan Muzaffer Amcamıza iki damarın bypaasını yaptık. İki saat süren başarılı bir By-Pass oldu. Kastamonu insanı artık kalp hastalığı için başka şehirlere taşınmayacak bir KVC Merkezi olduğunu kentte yaşayan insanların bilmesi gerekiyor.”
Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Uyanık da Kastamonu’da bir ilkin yaşanmasından duyduğu huzuru şöyle dile getirdi:
”Kastamonu sağlığında bir idealimizi yerine getirmenin gönül huzurunu yaşıyoruz. KVC Merkezinin ilimize kurulup kazandırılmasında başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, Kamu Hastaneler Birliği Kurum Başkanımıza, milletvekillerimize ve ayrıca sürekli yanımızda olan Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi KVC ekibine ve KDH hekimlerimize ve çalışanlarına yürekten teşekkür ediyoruz. Çok şükür herhangi bir sıkıntı yaşanmadan ilimizdeki ilk By-Pass ameliyatını başarıyla yapıldı. Göreve geldiğimiz günden bu yana sürekli olarak insanımızın sağlığını düşündük. By-Pass ameliyatlarının Kastamonu’da yapılması bizim en büyük idealimizdi. Bu idealimizi de gerçekleştirmiş olduk. Hocamızın dediği gibi bundan böyle kalp hastalarımız ileri merkezlere gitmeden yaşadıkları yerde by-pass ameliyatlarını gönül rahatlığı içinde olabileceklerdir. Kurduğumuz KVC Merkezi Kastamonu sağlığına ve insanımıza bir kez daha hayırlı olsun.”