Danacı’dan istifalı hamle iddiası

AK Parti’de ilçe başkan adaylığı konusunda sıkıntı yaşanan iki ilçeden İhsangazi’de Belediye Başkanı Zühtü Danacı’nın, İGM Üyesi Necmi Aladağ’ın aday gösterilmesi üzerine Genel Merkez’e istifa dilekçesini gönderdiği konuşuluyor.

Bu anlaşmazlık sonrasında İhsangazi’de aday değişikliğine gidilirken, İl Başkanı Uluay ise istifa söylentisiyle ilgili soruyu, “AK Parti’den istifa etmek isteyen varsa etsin. AK Parti blöf partisi değildir. Kimseye ricacı bir parti de değildir” diye cevapladı.

 

AK Parti’de ilçe kongrelerinin tamamlaması için aday belirleme noktasında sorun yaşanan İhsangazi ve Abana beklenirken, siyasi kulislerde İhsangazi’yle ilgili bir istifa hamlesi konuşuluyor.

İhsangaziBelediye Başkanı Zühtü Danacı’nın, ilçe başkanlığı için İGM üyesi Necmi Aladağ’ınGenel Merkezce aday gösterilmesi üzerine partiden istifa dilekçesini gönderdiği söylenirken, AK Parti Genel Merkezi’nin Necmi Aladağ’ın adaylığını geri çekerek Mustafa Kalınçıldır’ı aday olarak belirlediği öğrenildi.

“AK Parti blöf partisi değildir”

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Abana ve İhsangazi ilçe kongrelerinde aday belirleme süreci ve İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı’nın AK Parti’den istifa ettiği yönündeki söylentilerle ilgili yaptığı açıklamada, “AK Parti blöf yapılacak bir parti değildir” dedi.

Abana ve İhsangazi’de siyasal bir iç sıkıntı olduğunu söyleyen Halil Uluay, “İlçe adaylarını dedikoduya mahal vermemek için değiştirdik. AK Parti kimseye baskı yapmaz, ricacı olmaz” derken, İhsangazi’deki istifa söylentileri için ise “İstifa konusu bize gelmedi. Genel Merkez de bu konuda bizimle bir bilgi paylaşmadı. AK Parti’den istifa etmek isteyen varsa etsin. AK Parti blöf partisi değildir. Kimseye ricacı bir parti de değildir. İstifa etmek isteyen varsa çıksın etsin. Sonuçta millete AK Parti şemsiyesi altında hizmet etmeyi taahhüt edip seçilen biri ‘ben istifa ediyorum’ derse o zaman insanlar, ‘Bizimi kandırdın? diye sorar” ifadelerini kullandı.