“Doğu Akdeniz’de doğalgaz varsa biz de çıkaracağız”

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu'nda, Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ve Sağlıkta Şiddete Son Derneğince "Uluslararası 15. Anadolu Bilimleri Kongresi" düzenlendi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy'a (solda), Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan (sağda), tablo hediye etti. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, “Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz’de doğal gaz varsa ki var, biz de çıkaracağız.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ve Sağlıkta Şiddete Son Derneğince  “Uluslararası 15. Anadolu Bilimleri Kongresi” düzenlendi.

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılan kongreye katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, “Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz’de doğal gaz varsa ki var, biz de çıkaracağız.” dedi.

Taçoy, Türkiye’nin masada ve sahada kazanan bir ülke olduğunu vurgulayarak, mavi vatan Kıbrıs’ta sondaj ve sismik arama gemilerinin görevlerini en iyi şekilde yaptığını anlattı.

Türk donanmasının da bu çalışmalara eşlik ettiğine işaret eden Taçoy, şunları söyledi:

“Rumların tek taraflı oldu bittiler yaratmaya çalıştığı Doğu Akdeniz’de kararlı bir şekilde ilerleyişimizin devam edeceğinin en güzel göstergesidir. Yavuz sondaj gemimiz en son Rumların 7. parsel olarak ilan ettiği bölgede araştırmalarına başladı. Burada yapılacak olan sondaj yaklaşık 5 bin 500 metre. Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz’de doğal gaz varsa ki var biz de çıkacağız. Rumların bu süreçteki adımları gerilim yaratmaktadır. Mısır, İsrail ve Yunanistan ortak hareket etmektedir. Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gazın pazarlanmasının en makbul yolu Türkiye’dir.”

Programda Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Kastamonu Barosu Başkanı Özgür Demir, Sağlıkta Şiddete Son Derneği Başkanı Ahmet Gürol Şağban, Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı da birer konuşma yaptı.

Kentte 10 ülkeden katılımcıyla gerçekleşen kongre, 21 Ekim’de sona erecek. AA