Enerji Bakanı sahil için geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yoğun kar yağışı ve fırtınanın sahil ilçelerimizdeki enerji hatlarında yarattığı tahribattan kaynaklanan ve sürmekte olan elektrik kesintileri nedeniyle, durumu yerindeincelemek üzere dün ilimize geldi.

Bakan Dönmez, sahil kesiminde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili, “Ekiplerimiz hava tahminleri doğrultusunda önceden hazırlıklarını yapmışlardı ama beklenilenin üstünde yağış aldı. Bundan dolayı da özellikle kırsal bölgelerde bazı kesintiler, hat kopmaları, direk yıkılması gibi durumlarla karşılaştık.” dedi.

Kar yağışı ve fırtınanın etkili olduğu İnebolu, Cide, Doğanyurt, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerinin belirli bölümlerine 4 gündür elektrik verilemiyor.

Bakan Dönmez, ilimize gelişinde ilk olarak Vali Avni Çakır’ı makamında ziyaret etti.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, hafta sonu başlayan zor hava şartları dolayısıyla başta Orta Karadeniz olmak üzere Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin kuzeyinin yoğun yağış aldığını söyledi.

Yağışlar nedeniyle enerji altyapısında birtakım olumsuzluklar yaşandığını dile getiren Dönmez, “Gün gün, saat saat Ankara’daki kriz merkezimizde burada yapılan çalışmaları yakından takip ettik. Ekiplerimiz hava tahminleri doğrultusunda önceden hazırlıklarını yapmışlardı ama beklenilenin üstünde yağış aldı. Bundan dolayı da özellikle kırsal bölgelerde bazı kesintiler, hat kopmaları, direk yıkılması gibi durumlarla karşılaştık. Hamdolsun büyük oranda sıkıntıları aştık.” diye konuştu.

Konuyla ilgili incelemelerde bulunacaklarını aktaran Dönmez, “Hem gaz dağıtım şirketi hem de elektrik dağıtım şirketi yetkililerimizden başta Kastamonu olmak üzere bölgedeki afetin etkili olduğu, kış şartlarının etkili olduğu diğer iller hakkında bilgi alacağız. Akabinde de bir ilçemize intikal ederek sahadaki çalışmaları inceleme imkanı bulacağız.Akabinde de inşallah bir ilçemize intikal etmek suretiyle oralarda çalışan ekiplerimizle birlikte olmak suretiyle sahadaki çalışmaları inceleme imkanı bulacağız” dedi.

Bakan Dönmez, koordinasyon toplantısına katıldıktan sonra İnebolu’ya geçti.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU