“İstiklâl Yolu’nu yarınlara taşıyacağız”

Atatürk ve İstiklal Yolu yürüyüşüne katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, programın bundan sonraki yıllarda Bakanlık bünyesine alınacağına dikkat çekerek, “Gençlerimiz İnebolu gibi, Çanakkale gibi, Sarıkamış gibi, Malazgirt gibi tarihin akışını değiştiren, çizgisini değiştiren olaylara bizzat yerinde anlayacaklar, öğrenecekler, o şuuru her daim güçlü kılacaklar.  Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tıpkı 57. Alay gibi, Kıbrıs ve Sarıkamış gibi inşallah güçlü bir şekilde ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimizle birlikte İstiklal Yolu’nu yarınlara taşıyacağız” dedi.

Gençleri akın akın İnebolu’ya getireceklerini söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Bu şanlı ecdadın yolundan yürüyerek, yarınlara güçlü yürüyüşümüzü zihinleriyle, iradeleriyle, var oluşlarıyla daha güzlü bir şekilde taşıyacaklar.  Atatürk ve İstiklal Yolu yürüyüşümüz, gençlerimiz açısından yarınlara olan anlamla mücadelemize belli bir misyonu ifade edecektir. Önümüzdeki süreçte 365 güne yayarak gençlerimizi buraya göndererek tarihi, bu eşsiz kahramanlığı keşfetmelerine vesile olacağız” diye konuştu.

Milli mücadele döneminde İnebolu Limanı’na gelen silah ve cephanenin Anadolu’ya sevkinin gerçekleştiği İstiklal Yolu’nda dün düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da katılımıyla gerçekleşti.

2008 yılından itibaren her yıl düzenlenen, bu yıldan itibaren de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenecek olan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün startı İnebolu Türk Ocağı binası önünden verildi. Yürüyüş dört günün sonunda Kastamonu’da sona erecek.

Yürüyüşün ilk günkü programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasaploğlu, “Bugün İnebolu’da ve Kastamonu’dayız. Bugün tarihin yazıldığı topraklardayız ve anlamlı bir yürüyüşün, anlamlı bir destanın gençlerimizle birlikte yarınlara daha güçlü bilinçle, şuurla anılması gereken bir yerdeyiz. Bu anlamlı çalışmada ev sahipliğiyle, özverisiyle, katsısıyla, bu çabayı anlamlı kılan her bir Kastamonululara, İnebolulara, gençlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Bugün tarihin en onurlu mücadelelerinden bir tanesini zaferle taçlandıran ve ardından da Cumhuriyetimizi kurarak, Milli iradeyi milletimizin yolunu belirleyecek tek ve yegane unsur olarak belirleyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Meclisimizin ve milletimizin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diyen Bakan Kasapoğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

“İstiklal Harbimizi, bazıları her ne kadar savaş olarak görse de bu ülkeyi ve bu aziz milleti anlayamaz. Tam 1 asır yıl önce neler yaşandığını bilmeyenler, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta verilen mücadeleyi anlayamayanlar, Malazgirt ile başlayan İstanbul’un fethini, Balkan Savaşlarını, 1. Dünya Savaşı’nı, Trablusgarp Savaşı’nı, tarihi ve İstiklal Harbimize kadar gelen süreci tam olarak idrak edemeyenler milletimizi burada anlayamazlar. Bu aziz milletin kendi varlığına karşı kast edenlere vermiş olduğu İstiklal Mücadelesi, sadece kendi kurtuluşumuzu sağlamamış, dünya üzerindeki pek çok millete umut ve ümit olmuştur. Vatanın kurtuluşu için kadın erkek fark etmeksizin eli silah tutan herkes; ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’ şuuruyla tek vücut olmuşlardır. Tarihte İnebolu’nun yeri başkadır, stratejik önemi bambaşkadır. İstanbul’dan gelen cephaneler, milli mücadeleye hazırlanan pek çok insanımız için Anadolu’ya İnebolu’dan açılan bir hat üzerinden sevk edilmiştir. Yüzlerce insan İnebolu üzerinden İstiklal Savaşına katılmışlardır. Milletimizi kurtuluşa götüren yolun adıdır İnebolu. Gazi Mustafa Kemal Paşa, savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini ‘Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözüyle ifade etmiştir. İstiklal madalyalı tek ilçemizdir İnebolu. Kadınların, gözlerini kırpmadan özverili bir şekilde verdikleri mücadelenin destansı adıdır İnebolu. Kadınların bu anlamda üstün gayretleri tarihe çok ve çok güçlü bir şekilde altın harflerle yazılmıştır. Şerife Bacı’dır İnebolu, Halime Çavuş’tur İnebolu. Üzerindeki montu cephaneleri soğuktan korumak için üzerini örten Şehit Şerife Bacının adıdır İnebolu. Benim üşümem hiç mühim değil, bu cephaneler vatana ve millete lazım diyen Halime Çavuş’un adıdır İnebolu. Şerife Bacı’nın, Halime Çavuş’un hissiyatı, Türk kadınının bu aziz milletin yüreğinde yanan bağımsızlık ateşinin İstiklal ve İstikbal ruhunun ne kadar güçlü ne kadar yüksek olduğunun ispatıdır”

“YARINLARIMIZI GENÇLERİMİZLE İNŞAA EDECEĞİZ”

“Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz. Gençlerimizin bu şanlı destana güçlü bir şekilde bir dirilişle, bir şuurla yeniden yaşaması için buradayız. Yarınlara güçlü bir şekilde yürürken tarihimizin bu zenginliklerini daha ciddi bir şekilde ifade etmek için buradayız. Gençlerimizle yarınlara bu güçlü yolu yürümek için buradayız. Tarihimizden almış olduğumuz inançla, şuurla daha sağlam bir şekilde yarınları gençlerimizle birlikte inşaa edeceğiz. Gençlerimiz İnebolu gibi, Çanakkale gibi, Sarıkamış gibi, Malazgirt gibi tarihin akışını değiştiren, çizgisini değiştiren olaylara bizzat yerinde anlayacaklar, öğrenecekler, o şuuru her daim güçlü kılacaklar. Çabamız bunun için, işte bu yüzden bu yıl 95 kilometrelik bu yürüyüşümüzü Atatürk ve İstiklal Yolu yürüyüşümüzün bundan böyle Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tıpkı 57. Alay gibi, Kıbrıs ve Sarıkamış gibi inşallah güçlü bir şekilde ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimizle birlikte yarınlara taşıyacağız”

“ŞUURUMUZU VE BİLİNCİMİZİ HEP DİRİ TUTACACAĞIZ”

“Şuurumuzu ve bilincimizi hep diri tutacağız. Yılın her ayı gençlerimiz akın akın gelecekler İnebolu’ya. Ağrı’dan, Sakarya’dan, Muş’tan, Diyarbakır’dan, Edirne’den gelecekler. Bu şanlı ecdadın yolundan yürüyerek yarınlara güçlü yürüyüşümüzü zihinleriyle, iradeleriyle, var oluşlarıyla daha güzlü bir şekilde taşıyacaklar. Bu ruh, bu şuur ilelebet bu topraklarda canlı bir şekilde, güçlü bir şekilde yaşamaya devam edecek. Hayatın her alanında bilimde, sanatta, kültürde, sporda, ekonomide, müteşebbis olarak daha güçlü bir şekilde kendisini yarınlara hazırlayan gençlerimiz var. Birde olaya adalet penceresinden bakın. Merhamet penceresinden bakan gençlerimiz var. Onlar kendilerini çok iyi yetiştiriyorlar. Bu mukaddes emaneti yarın onlar daha güçlü bir şekilde daha yukarılara taşıyacaklar. Biz gençlerimize güveniyoruz, gençlerimize inanıyoruz. Gençlerimiz için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her imkanı onlar için seferber etmeye her türlü engeli onlarla birlikte onlar için bertaraf etmeye devam edeceğiz. Ülkemiz, elbette o gün var olan tehditler bugün başka bir şekilde tedavül ediyor. Hak ile batılın, iyi ile kötünün mücadelesi devam edecek ama biz, tıpkı geçmişte olduğu gibi bundan sonrada millet olarak, bir olarak, beraber olarak, kardeş olarak tüm engellerin üzerine gitmeye ve birer birer bertaraf etmeye devam edeceğiz. Güçlü Türkiye olma yolunda Dünyaya hak penceresinden, adalet penceresinden bakmaya devam edeceğiz, bu güçlü yürüyüşümüz her daim devam edecek. Ecdadımızın canları pahasına koruduğu devletimizi, istikbalimizin, istiklalimizin ve her karış toprağımızın kıymetini bilmeye devam edeceğiz. B toprakları, bu kutlu coğrafyayı kimseye yar etmeyeceğiz.”

“GENÇLERİMİZE BU BÖLGEYİ GÖSTERECEĞİZ”

“Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşümüz, gençlerimiz açısından yarınlara olan anlamla mücadelemize belli bir misyonu ifade edecektir. Hamdolsun bu çalışmayı bu yıl pandemi kısıtlamalarına rağmen gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte 365 güne yayarak gençlerimizi buraya göndererek tarihi, bu eşsiz kahramanlığı keşfetmelerine vesile olacağız. Hem gençlerimizin bir araya gelerek birbirlerini tanımasına hem Kastamonu’da ve İnebolu’daki vatandaşlarımızla bir araya gelmesine vesile olacağız.”