Judit Polgar

Satranç oyununda erkeklerde Garry Kasparov kimse, kadınlarda Judit Polgar odur. Kadınlarda dünyanın en iyi satranç oyuncusu olarak bilinen Macar sporcudur.

Judit Polgar dünyanın en iyi 100 satranç ustası sıralamasına 55. sıradan giriş yaptığında henüz on iki yaşındadır.

Satranç dünyası otoriteleri daha o tarihlerde Garry Kasparov- Judit Polgar karşılaşması için hayal kurmaya başlarlar.  Bu hayal sonunda İspanya’da gerçekleşir ve Garry Kasparov Judit Polgar’ı yener.

Ukalalığıyla ünlü Kasparov basın açıklamasında, “Bu kız sirk kuklası. Onun satranç̧ oynaması değil, çocuk doğurması lazım” beyanında bulunur.

Bu küstahça sözler dünyaca ünlü bir ustanın genç bir kadın sporcuya hatta tüm kadınlara yapmış olduğu hakaret olarak spor ruhuna uymayan bir hadsizlik olarak tarihe yazıldı.

Judit bu sözleri unutmadı.

Birkaç yıl sonra bu sefer Rusya’da Kremlin’de iki sporcu tekrar karşılaşır.  Garry Kasparov dünya şampiyonudur ve ev sahibidir. Erkek egemen satranç dünyası bu küçük kızın cesaretine anlam veremez.

Judit sadece 42 hamlede satranç tahtasını katlayıp Kasparov’un koltuğunun altına verir. Kasparov şampiyonluğunu göstermiş! ve dünyanın en hızlı mağlubiyetini almıştır.

Maç sonrası röportajında Judit,‘Kazanmak güzeldi, bana inanmayan tüm bu adamları yenmek daha iyiydi, ama bu kadar çok kadına ilham vermek en güzeliydi’ sözleriyle dünya şampiyonu da olsa bir erkeğe karşı bir kadının ne kadar naif olduğunu dünyaya gösterdi.

Judit sadece Kasparov ile kalmaz ve dünyanın bir numaralı tek kadın oyuncusu olarak hızlı ya da klasik satranç oyununda mevcut ya da eski dünya şampiyonları Magnus Carlsen, Anatoli Karpov,  Vladimir Kramnik, Boris Spassky, Vasili Smislov, Veselin Topalov, Viswanathan Anand, Ruslan Ponomariov, Aleksandr Halifman ve Rustam Kasimdzhanov’u yener

13 Ağustos 2014 tarihinde satrançtan emekli olurda erkek milleti biraz rahat eder. Haziran 2015 yılında Macar ulusal Erkek Takımı’nın yeni kaptanı, baş antrenör ve 20 Ağustos 2015 tarihinde Macaristan’ın en yüksek nişanı olan, Macaristan Aziz Stephen Nişanını alır.

İlimizde 1500 civarında lisanslı satranç sporcusu bulunmakta ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünce yaz ve kış spor okulları kapsamında kurslar açılmaktadır.

İlimizde her yıl 30 civarında satranç etkinliği düzenlenmekte olup pandemiye rağmen gerekli önlemler alınarak en son Kasım ayında Kuzeykent Spor kompleksinde iki etkinlik düzenlenmiştir.

İlimizde Özel İdare Spor Kulübü, Ali Fuat Darende Spor Kulübü, Merkez Ortaokulu Spor Kulübü ve Devrekâni Halime Celal Budak Spor Kulübü olarak dört aktif Spor kulübümüz mevcuttur.

2019-2020 eğitim öğretim döneminde 150 okulumuzdan 700 gencimiz okullar arası satranç turnuvasına ilimizi temsil etmişlerdir.

Satranç öğrenmek isteyen gençlerimiz Gençlik Spor İl Müdürlüğüne, Kadıdağı Halk Eğitim Merkezine ve Kastamonu Satranç il temsilciliğine başvurabilir, etkinleri [email protected] adresinden takip edebilirler.

Satranç öğrenmek isteyen gençlerin önünü açan tüm Gençlik Spor İl Müdürlüğü çalışanları, federasyon, kulüp yetkilileri ve hocalara teşekkür ve saygılarımı sunarım.

Belki de JuditPolgar’ın ilham verdiği sporcu bu gençlerin arasındadır. Olamaz mı?  Bence olabilir.

Kadın sporcularımız için idol hazır JuditPolgar,

Erkeklerde Garry Kasparov’uörnek alabilir tabii ama sadece sporcu yönünü küstahlığı değil.

Tüm Kastamonulu satranç seven gençler, önümüzdeki yılların dünya şampiyonu sizden biri olabilir hedefiniz büyük olsun.

Satranç, büyük düşünenlerin sporudur unutmayın.

 

Feza TİRYAKİ