KADASK’tan örnek proje; 4 Dağ, 4 Kültür

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) , Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destek verdiği  “4 Dağ 4 Kültür” projesini Kastamonu’dan başlattı.

Kastamonu, Kayseri, Erzurum ve Bursa’dan 40 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinliklerde doğa sporları, dağcılık, arama-kurtarma gibi eğitim çalışmaları yapılacak, çalıştaylar düzenlenecek,  simgeleri  Ilgaz, Erciyes, Palandöken ve Uludağ olan bu illerin güzellikleri gezilip keşfedilecek.

 

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) , Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destek verdiği  4 Dağ 4 Kültür projesine start veriyor. “Kültürümüzü Sporla Keşfediyoruz” sloganıyla yürütülecek projenin tanıtım toplantısı dün Vali Avni Çakır’ın katılımı ile Doğa ve Kültür Köyü’nde yapıldı.

Düzenlenen toplantıya Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, İl Afet Acil Durum İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (KADASK)Başkanı Dr. Alp Arslan katıldı.

VALİ ÇAKIR’DAN ÖVGÜ

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün ilimizin kültürel ve, doğal zenginliklerini daha geniş kitlelere tanıtılması noktasında etkili çalışmalar yaptığını ifade eden Vali Avni Çakır, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kendileri hem doğa sporu yapmakla beraber, hem de gönüllü bir turizm elçisi olarak bulundukları coğrafyanın tanıtılması noktasında ve doğa sporları anlamında eksikler varsa, bunlarında giderilmesi noktasında verimli çalışmalar yapıyorlar. Dağlarımızın rotalarının belirlenmesi, tırmanma yerlerimizin, kanyonlarımızın geçişlerinin işaretlenmesi, aynı zamanda doğa yürüyüşü anlamında güzergahların tespiti noktasında arkadaşlarımız sürekli gönüllü bir şekilde ve büyük bir özveriyle sahada çalışıyorlar. Bu kapsamda AFAD ve UMKE ile çok verimli, güçlü bir işbirliği içerisindeler. En son çoğunluğunu derneğimiz üyelerinin oluşturduğu arkadaşlarımız Atatürk ve İstiklal Yolu kapsamında güzel bir yürüyüşe katıldılar. Kendileri sadece şahsi doğa sporları anlamında değil, bulundukları coğrafyanın tanıtılması ve eksiklerinin giderilmesi noktasında çok verimli çalışmaları var. Kastamonu da bu spor için son derece uygun. Proje kapsamında 4 ilden toplam 40 gençle aktivite yapacaklar. Ilgaz, Erciyes, Palandöken ve Uludağ’da bu gençlerle bir araya gelip, bir takım etkinlikler gerçekleştirecekler” dedi ve çalışmalara destek verenlere de teşekkür etti.

KADASK Başkanı Dr. Alp Arslan,projeleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Projemizi geçen sene Gençlik ve Spor Bakanlığımıza sunduk ve kabulü ile birlikte çalışmalarına başladık. 4 ilden 10’ar genç bulup, onlarla ortaklaşa faaliyetler planladık. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bünyesindeki projemiz içinayrılan bütçe yaklaşık 200 bin TL olarak belirlendi. Biz bu proje kapsamında gençlerimize doğada güvenli yaşam, arama-kurtarma, doğa koruma ve farkındalık, kış dağcılığı, temel dağcılık ile tırmanış gibi eğitimler vereceğiz. Konaklamamız çadırlarda olacak. Çünkü biz gençlerimizin doğayla daha barışık yaşamalarını ve doğayı korumalarını istiyoruz. Her ilde 2 gün kalacağız. Her ilde oranın güzelliklerini gezdireceğiz. Kastamonu’da gönüllülük çalıştayı gerçekleştireceğiz. Her çalıştayda uzmanlarımız ile buluşacağız. Kültürel faaliyetler gerçekleştireceğiz. Faaliyetlerimiz bugün Kastamonu’da başlayacak. Sonra Kayseri, Erzurum ve Bursa’da faaliyetler gerçekleştireceğiz.”

Kulüpleri hakkında da bilgi veren Dr. Arslan, “Kulübümüzü 2016 yılında kurduk. 5 yılda birçok faaliyet yaptık. Faaliyet alanlarımız biraz geniş. Bir çok faaliyet alanımız var. Derneğimize eğitim vererek üye alıyoruz. Eğitimsiz hiçbir vatandaşımızı derneğimize almıyoruz. Kulüp içi temel dağcılık eğitimi, ilkyardım, yürüyüş teknikleri ve kampçılık eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerden sonra sınavda başarılı olanları derneğimize üye olarak kabul ediyoruz. Şu anda 125 üyemiz var. Hepsi de aktif üyemiz. Pandemiden önce ayda 2 faaliyet yapıyorduk, pandemiden dolayı faaliyetlerimiz azaldı” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU