“Vatandaş muayene randevusu kuyruğunda”

Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki doktor açığını bir kez daha Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Hasan Baltacı, “hastanede aylardır göğüs cerrahı bulunmadığını, vatandaşların telefon başında muayene randevusu kuyruğunda olduğunu, sevk çilesi yaşadığına” dikkat çekti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki doktor açığını bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

Baltacı, Meclis’te önceki akşam gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“GÖĞÜS CERRAHI YOK”

“Kastamonu Devlet Hastanesi’nin 1 yıl önce adı değişmiş ancak hekim açığı değişmemiştir. 178 uzman hekimin olması gereken hastanemizde görev yapan sayısı ancak yarısıdır. 377 bin nüfusa hizmet veren hastanemizde aylardır Göğüs Cerrahı yoktur. Dâhili birçok birimde de aylar sonrasına ancak muayene randevusu alınabilmektedir.

Bu tablo öğle arasında bile hasta bakıp fedakârca görev yapan doktorlarımızı hedef haline getirmektedir. Geçtiğimiz hafta doktorlarımızdan Fatma Akyel muayene odasında saldırıya maruz kalmıştır. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum.

“VATANDAŞ TELEFON BAŞINDA KUYRUKTA”

Hastane kuyruklarına son verdiğini, sağlıkta Türkiye’ye çağ atlattığını söyleyenler şunu iyi bilmelidir; Vatandaş 7/24 telefon başında muayene randevusu kuyruğunda beklemekte, sevk yollarında can çekişmekte, cebindeki son kuruşu da tedavi olabilmek için yüzlerce kilometre ötede harcamak zorunda kalmaktadır.”