Karabuğday için kollar sıvandı

Karaçomak Havzası’nda bulunan köylerde bu yıl içerisinde “karabuğday” ile ilgili eğitim ve yayım çalışmaları yapılarak, önümüzdeki yıldan itibaren de tüm bölgede üretimin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından KuzyakaKaraçomak Havzası’nda yürütülecek olan “Karabuğday Yetiştiriciliği ve Yayımı Projesi” kapsamında saha çalışmalarına başlandı.

Bu amaçla Karaevli, Karaçomak ve Alpaslan köylerinde köy muhtarları ile bilgi alış verişi yapıldı. Karabuğday ve yetiştiriciliği hakkında bilgi verildi. Demonstrasyon kurulacak parsellerin tespiti de gerçekleştirildi.

Mart ayından itibaren tespit edilen parsellerde toprak işleme, gübreleme gibi faaliyetler yapılmaya başlanacak, hava şartlarına bağlı olarak da Mayıs ayı içerisinde Karabuğday ekim yapılacak. Ekim için kullanılacak tohumlar Uluslararası Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden karşılanacak. Kullanılacak tohum tamamen yerli üretim ve tescilli Aktaş ve Güneş çeşitlerinden seçilecek.

Bu yıl içerisinde Karaçomak Havzası’nda bulunan köylerde Karabuğday ile ilgili eğitim ve yayım çalışmaları yapılarak, önümüzdeki yıldan itibaren de tüm bölgede üretimin yaygınlaştırılması hedefleniyor.