KORONA – ANTİKORONA OLİMPİYATLARI

Antimadde ya da karşıt madde (maddenin ters ikizi) kavramı Paul Dirac denklemiyle ortaya çıkarılmış ve daha sonraki gözlemlerle de varlığı doğrulanmıştır.Dirac’ın denklemi, ona 1933 yılı Nobel Fizik Ödülü’nü getirmiştir.

Karşıt madde tarihi, Paul Dirac’ın matematiksel denkleminin garip çıkarımıyla başlar. Dirac her parçacığın kendisiyle tıpatıp aynı ama yükü zıt olan bir karşıt parçacığı olacağını açıkladı. Örneğin elektron için her yönüyle aynı ama pozitif yük içeren bir karşıt elektron olmalıydı. Evrenimize karşılık tamamen karşıt maddeden oluşan yeni bir evrenin varlığını kurgulamıştı.

En basit anlatımıyla x2=4 denkleminin iki çözümü olduğu gibi (x=-2, x=2), Dirac denkleminin de biri pozitif enerjili diğeri negatif enerjili elektronlar için olmak üzere iki çözümü vardı.

Bu karşıt madde acaba hayatımızın her alanında var mı? Bende bu konuda biraz kafa yordum. Haddimiz asla Nobel ödülü almış bir bilim adamını test etmek olamaz tabiî ki, ancak onun tezinin hayatımızdaki karşılığını bulmak olabilir.

Güncel belamız koronavirüs mücadelesini ele alarak madde ve antimadde yani karşıt madde ne olabilir? Sorguladım.

Bir yıldır koronavirüs ile mücadelede madalya hak eden birçok insan tanıdık. Bir gün bu hastalık alt edildiğinde madalya kürsüsüne çıkacak bu insanlar elbette haklı gururlarını yaşayacaklar.

Onlar,

Bronz Madalya; Maske, mesafe, hijyen kuralına uyan, normal hayatından fedakarlık eden, işi bozulsa da kurallara uyan tüm insanlar,

Gümüş Madalya; Kuralların uygulanması için çaba harcayan çözüm için kafa yoran tüm kamu görevlileri, emniyet güçleri, herkes evde kalırken risk alıp çalışan, üreten tüm insanlar,

Altın Madalya; Açık ara şampiyon elbette sağlık çalışanları. Aşı bulunması için gece gündüz çalışan yerli yabancı bilim adamından, doktor, hemşire, hasta bakıcı, eczacı, laborant tüm sağlık ordusu bu altın madalyayı hak ettiler.

Ve Antikorona karşı madde madalya kürsüsü;

Bronz Madalya; Yan dükkândan gizli geçitle kumarhaneye geçilen dört katlı apartmanda kumarhane yanında otel, restoran, dinlenme salonu ve kahvehane hizmeti de veren işletmecimiz,

Gümüş Madalya; Sokağa çıkma yasağı esnasında kahvehanede kâğıt oynarken polislere yakalanan ve polislerden cezaları kimin ödeyeceğinin belirlenmesi için son bir oyuna izin vermelerini isteyen dört kafadar.

Altın Madalya; Tabii ki açık ara,koronavirüs testi pozitif olan ama düğünde halay başı olan abimiz. Biri ona bu hastalıkta moralin çok önemli olduğunu söyledi herhalde. O da halay çekmeye düğüne gitmiş. Filiasyon ekibi kontrole geldiğinde halay başı olarak kendilerini karşılamış.

Evet, sayın seyirciler olimpiyat oyunlarımız devam ediyor. Ya insan olup mücadelede sağlık ekibine destek vereceğiz yada antiinsan olup antimadde kürsüsünde madalya alacağız.

Allah göstermesin birde oyunlardan diskalifiye olmak var ki (madalya yerine pamuk veriliyor) bir daha oyuna asla dönüş yok.

Yani ya insan olacağız yada antiinsan olacağız iste tüm mesele bu.

Herkes kararını versin.

 

Feza TİRYAKİ